Мільйонні підряди на відбудову зруйнованих окупантами будівель отримали компанії, які підробляли документи й завищували ціни – розслідування Bihus.Info

Джерело: Bihus.Info.

Розслідувачі Bihus.Info встановили, що компанії, які підробляли документи та завищували ціни, отримали мільйонні контракти на відбудову зруйнованих російськими загарбниками будівель у Київській області і на реконструкцію гуртожитку для родин з Маріуполя у Дніпрі.

Однією з таких компаній виявилася фірма “Архстройтехнадзор”, що була створена в Маріуполі і займалася локальними підрядами, які здебільшого стосувалися облаштування зупиночних павільйонів.

Останнє замовлення компанія отримала у грудні 2021 року. А у лютому 2022 року фірму “Архстройтехнадзор” очолив Богдан Ковпак. Раніше він працював інженером на “Азовсталі”. А у власних соцмережах публікував спільне фото з Ростиславом Шурмою – на той момент керівником “Запоріжсталі”, який нині працює заступником керівника Офісу президента і опікується питаннями відбудови.

Однак вже влітку 2022 року маріупольська компанія почала отримувати великі підряди від Київської обласної держадміністрації на ремонти і відновлення пошкоджених загарбниками будинків і навчальних закладів. Все це відбувалося без проведення тендерів – напряму.

Відтак, за даними розслідувачів, за липень-серпень компанія “Архстройтехнадзор” отримала замовлень на більш ніж 15 мільйонів гривень.

Фірма розпочала відновлювальні роботи відразу в декількох місцях: у Вишгородському, Фастівському, Бучанському, і у Броварському районах.

Вже наприкінці 2022 року сума замовлень від Київської обласної держадміністрації сягнула понад 30 мільйонів. Натомість замовлення були й на відновлення Ірпеня.

Однак на сайті “Прозорро” не по всім підрядам “Архстройтехнадзору” опубліковані навіть договори. Натомість оприлюднені файли зіпсовані сканером, які містять лише загальну калькуляцію, з якої важко зрозуміти які роботи фірма мала б виконати і що конкретно придбати для виконання цих робіт.

В той самий час фірма отримує ще більше замовлення – на реконструкцію гуртожитку для родин з Маріуполя у Дніпрі. Вартість цього замовлення – близько 35 мільйонів гривень.

У цьому випадку формально тендер було проведено. Однак є нюанс – “Архстройтехнадзор” був єдиним учасником, тому саме ця фірма отримала замовлення.

Ще одним важливим моментом є те, що до загального переліку тендерних документів компанія прикріпила і файл зі списком своїх співробітників та підтвердженням того, що всі вони є кваліфікованими і можуть виконувати необхідний тип робіт.

Однак, за інформацією розслідувачів, левова частка людей в цьому списку – вигадані персонажі. Комусь дописали зайву цифру в ІПН, частини людей з вказаними ПІБ взагалі ніколи не існувало, в когось ІПН відповідав людям віком у 95 років.

У листопаді 2022 року у “Архстройтехнадзору” раптово змінився власник – ним став чоловік, останньою відомою адресою реєстрації якого виявилася Бучанська виправна колонія. За даними журналістів, він раніше мав численні проблеми з законом.

Директором же продовжив бути Богдан Ковпак. Вже навесні 2023 року Ковпак покинув компанію, а вона перестала отримувати замовлення.

Право завершити відновлювальні роботи в гуртожитку для мешканців Маріуполя після “Архстройтехнадзору” маріупольські комунальники передали іншій фірмі – “Будівельні традиції”. Як виявилося, підприємство раніше нічим не займалося, але незадовго до отримання підряду директоркою і власницею “Будівельних традицій” стала матір Богдана Ковпака.

Окрім 9 мільйонів на роботи в гуртожитку, фірма також отримала і кілька великих підрядів в Києві. Однак і ця компанія “Будівельні традиції” також вигадала частину своїх співробітників, а також за дуже завищеними цінами продали для гуртожитку ряд товарів, які перед цим ймовірно закупив “Архстройтехнадзор”.

Своєю чергою, в маріупольській мерії визнали, що компанію “Архстройтехнадзор” знають і давно з нею співпрацюють. Втім, спростували що якось впливали на отримання фірмою підрядів.

Богдан Ковпак заявив  журналістам, що до будівництва і ремонтів нині взагалі не є причетним.

Протягом дня, 22 листопада, армія РФ здійснила 55 обстрілів прикордонних територій та населених пунктів Сумської області. Загалом зафіксовано 127 вибухів. 

В Хмельницькому обласному ТЦК та СП повідомили, що чоловік намагався дати хабар їхнім військовослужбовцям, а коли ті відмовились, застосував проти них сльозогінний газ.

За даними Міністерства оборони США, численні ядерні супротивники кидають виклик безпеці США, їх союзників і партнерів. Тому відомство оголосило про коригування своєї стратегії ядерного стримування.

Міністр національної оборони Канади Білл Блер заявив, що довгоочікувані системи протиракетної оборони США, які допоміг закупити канадський уряд, вже доставили в Україну.

Завтра, 23 листопада, Україна долучиться до щорічної акції “Запали Свічку пам’яті”, присвяченої вшануванню жертв Голодомору 1932–1933 років та масових штучних голодів 1921–1923 і 1946–1947 років.