Що потрібно знати про будівлю харківського Держпрому, яку частково зруйнувала РФ

Джерело: Vogue

Ввечері 28 жовтня російські війська поцілили в один з під’їздів харківського Держпрому – пам’ятки архітектури національного значення і однієї з найвідоміших у світі будівель у стилі конструктивізму.

Будинок Державної промисловості, більш відомий як Держпром, було побудовано впродовж 1925-28 років, він розташований на центральній площі міста – площі Свободи.

Як розповіли у виданні, для Харкова 20-х років, на той момент столиці України, виникнення Держпрому було “репутаційним моментом”, оскільки в місті не було споруд, які б акцентували на столичному статусі міста, де знаходилися б управління, установи і наркомати, тож уряд будував її насамперед як офісну будівлю для організацій, що керували промисловістю УСРР.

Цікаво, що монументальна будівля в 108 метрів заввишки (це висота разом із телевежою, добудованою пізніше), на 15 метрів вища за Статую Свободи в США. У 20-30-х роках ХХ століття у будинок переїхали Держплан, Вища рада народного господарства, народні комісаріати України, металургійні, хімічні та машинобудівні управління і різноманітні трести.

Авторами проєкту Держпрому стали архітектори С. Серафімов, М. Фельгер та С. Кравець, які здобули перемогу в архітектурному конкурсі на проєкт Держпрому.

Фото з відкритих джерел

Зазначається, що конструктивізм – це авангардистський напрямок в архітектурі, мистецтві й дизайні, який розвивався у 20-30-ті роки ХХ століття. Справжнім його центром став Харків.

Зокрема цей стиль вирізняється суворістю, лаконічністю, геометризмом, орієнтовністю на технологічність і сучасність.

Згідно з Великою Українською енциклопедією, будівля Держпрому займає три примайданні квартали, розділені радіальними вулицями. Складається з дев’яти корпусів. Корпуси, висота яких збільшується від периферії до центру, симетрично згруповані по троє в кожному з трьох блоків, які з’єднані між собою критими мостами-переходами.

Під час Другої світової війни Харків було окуповано, а в 1943 році німці замінували Держпром. Тоді будівлю було зруйновано зсередини, але некритично. Зокрема, постраждали вікна і двері.

Як повідомляється, після Другої світової війни будівлю відновили, у ній працювали трести “Електромонтаж”, “Південьспецбуд”, “Теплоенергомонтаж”, а ще науково-технічна бібліотека, і аматорський телецентр. У 2000-х роках будівлю Держпрому відреставрували, і до сьогодні в ній розташовані офісні приміщення.

Фото: Vogue

У 2018 році Кабінет міністрів вніс Держпром до Державного реєстру нерухомих пам’яток України за категорією національного значення.

У березні 2022 року, через кілька днів після початку повномасштабного вторгнення, російська армія поцілила в площу Свободи, тоді постраждало скління Держпрому.

Загроза руйнування Держпрому, як повідомляється, обговорювалася на конгресі ЮНЕСКО у 2022 році – а 7 вересня 2023 року ЮНЕСКО внесла Держпром у список обʼєктів для посиленого захисту.

Фото: Vogue

У РФ, на базі школи № 80 у Хабаровську, створено молодіжне товариство вивчення ідей чучхе, розповів творець товариства, вчитель історії та радник директора з виховання.

Генштаб Росії та Міністерство оборони РФ чинять тиск на Кремль, закликаючи оголосити нову мобілізацію для поповнення військ у війні проти України.

Україна та РФ ведуть попередні переговори щодо припинення взаємних ударів по об’єктах енергетики, повідомляють джерела. Також є інформація, що РФ просить не бити по їхнім НПЗ в обмін на припинення ударів по енергетиці України.

29 жовтня речник сил оборони Півдня України Владислав Волошин повідомив, що на півдні України ворог зібрав близько 200 тисяч солдатів. Ворожі сили включають також окупаційні війська, що перебувають у Криму.

Цього місяця російська армія окупувала 470 км² на сході України, що стало найбільшим приростом території з березня 2022 року.