Вибори в Молдові: ЄС попередили про плани Росії зірвати голосування діаспори за кордоном

Джерело: Reuters

3 листопада жителі Молдови беруть участь у другому турі президентських виборів, який проходить на тлі звинувачень у втручанні з боку Росії. На виборах прозахідний чинний президент Майя Санду змагається з колишнім генеральним прокурором Олександром Стояногло, якого підтримує проросійська Соціалістична партія.

На тлі зростаючої напруженості з Москвою, яка прагне повернути свій вплив у регіоні, результати цього протистояння можуть визначити, чи зможе Молдова продовжити свій євроінтеграційний шлях.

Уряд Молдови повідомив країни ЄС, що Росія, ймовірно, буде перешкоджати голосуванню молдавських емігрантів. Зокрема в Італії, Франції, Німеччині, Іспанії, Румунії, США та Великій Британії тощо. Молдовські урядовці висловили побоювання, що Москва може застосувати методи зриву. Наприклад, погрози про вибухи на виборчих дільницях, які призведуть до евакуації та затримки голосування. У своєму зверненні до представників ЄС уряд Молдови закликав забезпечити, щоб процес голосування продовжувався навіть у разі таких інцидентів.

Попередні заяви уряду стверджували, що Москва може фінансувати транспортування громадян Молдови літаками та автобусами з Азербайджану, Білорусі, Туреччини та самої Молдови, аби збільшити підтримку Стояногло. У Кишиневі це сприймають як пряму спробу Росії вплинути на вибори та підвищити шанси проросійського кандидата.

Президент Майя Санду представляє вибори як вибір між стабільним європейським майбутнім та нестабільністю, яку може принести орієнтація на Схід. Після того, як Санду оголосила про намір забезпечити вступ країни до ЄС до 2030 року, — її підтримка зросла серед проєвропейської діаспори. Це також зіграло ключову роль у референдумі 20 жовтня на підтримку євроінтеграції. Того ж дня пройшов перший тур президентських виборів, на якому Санду набрала 42% голосів, тоді як Стояногло отримав 26%.

Поліція Молдови також посилила заходи безпеки через побоювання щодо потенційних випадків купівлі голосів, зокрема з боку олігарха-втікача Ілана Шора, якого звинувачують у підтримці проросійських сил. За інформацією влади, Шор намагався мобілізувати проросійські голоси та навіть пропонував матеріальні винагороди за підтримку Стояногло.

На тлі цих подій вибори в Молдові отримали широке міжнародне висвітлення, особливо з боку ЄС. Результати голосування можуть визначити політичне майбутнє країни та посилити вплив Росії в регіоні.

До суду прокурори скерували обвинувальний акт стосовно російського музиканта, уродженця України за обвинуваченнями у колабораціонізмі, глорифікації ворога, публічних закликах до агресивної війни та зміни державних меж і устрою України, поєднаних з розпалюванням національної ворожнечі.

У Кропивницькому притулок для бездомних тварин “Щасливий пес” звернувся по допомогу через стихійне лихе, яке спричинило значні пошкодження на території та травмування тварин.

4 листопада глава Міноборони Рустем Умєров спільно з міністром національної оборони Литви Лаурінасом Кащюнасом підписали документ щодо співпраці у сфері оборонної промисловості, спрямований на посилення наших захисників на полі бою.

Іран планує завдати “комплексного” удару по Ізраїлю, під час якого будуть задіяні не лише ракети та дрони, а й регулярна армія, поінформували обізнані джерела.

4 листопада Генеральний секретар НАТО Марк Рютте на спільній пресконференції з канцлером Німеччини Олафом Шольцем повідомив, що німецька оборонна компанія Rheinmetall добудовує вже другий завод в Україні.