В Ірані затримали студентку, котра роздяглася на знак протесту проти хіджабу
Джерело: euronews
Відео одиночної акції протесту поширилися в іранських соцмережах 2 листопада. На цих кадрах невідома жінка, котра роздяглася до спідньої білизна, крокує вулицею та сидить на кам’яному парапеті біля університету Азад у Тегерані.
Відео, зняті очевидцями, опублікував зокрема іранський студентський медіаканал Amir Kabir newsletter.
In Iran, a student harassed by her university’s morality police over her “improper” hijab didn’t back down. She turned her body into a protest, stripping to her underwear and marching through campus—defying a regime that constantly controls women’s bodies. Her act is a powerful… pic.twitter.com/76ekxSK7bI
— Masih Alinejad 🏳️ (@AlinejadMasih) November 2, 2024
На іншому відео видно, як жінку заштовхують у машину чоловіка у цивільному та відвозять у невідомому напрямку. В Amir Kabir стверджують, що під час затримання дівчину побили. Відповідно до обов’язкового дрескоду в Ірані жінки зобов’язані носити хіджаб та особливий одяг у громадських місцях.
The Amir Kabir Newsletter Telegram channel reports that a student of Tehran University, chose to walk in her underwear on Saturday, November 3, in response to “the harassment by a Basij force due to not wearing a proper hijab.” #EnoughIsEnough #EndGenderApartheid pic.twitter.com/gGok1tCYBK
— Mahmood Amiry-Moghaddam (@iranhr) November 2, 2024
Amnesty International вимагає її звільнення.
Влада Ірану повинна негайно і беззастережно звільнити студентку університету, яка була жорстко затримана після того, як вона зняла одяг, протестуючи проти неправомірного застосування сили співробітниками служби безпеки, що вимагають обов’язкового носіння одягу в Ісламському університеті Азад в Тегерані, – заявила правозахисна організація на платформі Х.
Правозахисники наголошують, що “звинувачення у побиттях та сексуалізованому насильстві щодо неї під час затримання вимагають незалежного та неупередженого розслідування”.
У 2022 році Іран сколихнули загальнонаціональні протести після смерті 22-річної Махси Аміні, іранської громадянки курдського походження, затриманої поліцією за обвинуваченням у неправильному носінні хустки. Протести, під час яких жінки знімали хустки з голови, а іноді навіть спалювали їх, припинилися лише після репресій, внаслідок яких загинули понад 550 протестувальників. Понад тисячу мітингувальників тоді заарештували.
Хіджаб став обов’язковим для жінок Ірану з 1983 року, після Ісламської революції 1979 року.
Однак після масових минулорічних протестів, які виникли після смерті Масхи Аміні – яку затримали та арештували за порушення дрес-коду – дедалі більше іранських жінок почали порушувати правила носіння одягу.
Під час багатомісячних демонстрацій вбито кілька сотень осіб, серед яких – десятки силовиків, а тисячі осіб заарештовано.
У межах заходів із забезпечення дотримання заборони протягом минулого року влада закрила кілька підприємств за недотримання дрес-коду та встановила камери спостереження в громадських місцях для відстеження порушень.
У липні державні ЗМІ повідомили про посилення поліцейських патрулів, спрямованих на відлов тих, хто ігнорує закон, а у вересні парламент проголосував за законопроєкт, який посилить покарання для тих, хто порушує дрес-код.
- Агента ізраїльської розвідувальної служби “Моссад” страчено у суботу, 16 грудня, в південно-східній іранській провінції Систан і Белуджистан.
- Іранська влада перешкодила родичам загиблої Махси Аміні вилетіти до Страсбурга для отримання цьогорічної премії Сахарова. Не дозволили піти до літака батькам та брату Аміні.
- Поліція Ірану закрила велику книгарню у центрі Тегерана, оскільки магазин дозволяв жінкам заходити всередину без хіджаба.
Новообраний президент США Дональд Трамп обрав Марко Рубіо на посаду держсекретаря, що сигналізує про намір ввести більш жорстку політику щодо Китаю.
15 листопада спостерігачі зможуть побачити четвертий і останній Супермісяць 2024 року, який о 23:28 за київським часом досягне піка яскравості. Найкращим часом для його споглядання вважається момент сходу Місяця в ранніх сутінках.
Європейська комісія погодила виділення Україні 4,1 млрд євро в межах програми підтримки Ukraine Facility.
Федеральне бюро розслідувань викрило спроби китайської влади зламати телекомунікаційні мережі США, спрямовані на викрадання інформації через американських урядових посадовців та політиків.
14 листопада Надзвичайний і повноважний посол України в Ізраїлі Євген Корнійчук повідомив, що в Україні запустять ізраїльську систему раннього сповіщення про повітряні тривоги.