16 листопада: яке сьогодні свято, іменини, традиції, прикмети
Джерело: Букви
16 листопада відзначають Міжнародний день всесвітньої спадщини, Міжнародний день толерантності, Міжнародний день боротьби з анорексією та Всесвітній день рукоділля. Християни сьогодні вшановують апостола та євангеліста Матея.
Міжнародний день всесвітньої спадщини: відзначають на честь Конвенції про всесвітню культурну і природну спадщину, підписаної в Парижі 16 листопада 1972 року Організацією Об’єднаних Націй з питань освіти, науки і культури – ЮНЕСКО.
Міжнародний день толерантності: запроваджено у 1995 році за рішенням ЮНЕСКО. Саме цього дня ухвалили Декларацію принципів терпимості. У ній йдеться про рівність усіх людей, незалежно від їхньої раси, статі, мови, національної належності, релігії або стану здоров’я. Ці принципи закріпили у Загальній декларації прав людини, що проголошує неприйняття усіх форм дискримінації, недопущення геноциду і покарання за нього.
Міжнародний день боротьби з анорексією: мета дня – привернути увагу до цієї важкої хвороби, яка стосується як фізичного, так і психічного здоров’я. Анорексія — це розлад харчової поведінки, що характеризується відмовою від їжі, надмірним обмеженням калорій та страхом набрати вагу, навіть якщо людина має критично низьку масу тіла.
Всесвітній день рукоділля: день присвячено усім видам творчої діяльності, пов’язаної з ручною роботою. Цей день відзначається на міжнародному рівні для того, щоб популяризувати різні види рукоділля: вишивання, в’язання, шиття, виготовлення біжутерії, ліплення, живопис, квілінг, валяння та інші види ручної творчості.
У різних країнах світу сьогодні відзначають:
- Україна – День працівників радіо, телебачення та зв’язку
- Естонія – Декларація суверенітету Естонії
- Польща – День закордонної служби
- Ісландія – День ісландської мови
- Північна Корея – День матері
- Куба – День святого Кристобаля
- Португалія – Національний день моря
Цього дня у світі:
- 1632 — Битва під Лютценом (1632) одна з найбільших битв тридцятирічної війни, між шведськими військами під проводом Густава II Адольфа і габсбурзькими частинами на чолі з Альбрехтом Валленштайном.
- 1700 — Герцогство Пруссія — раніше у складі Священної Римської імперії німецької нації — проголошено королівством.
- 1841 — Едуард Гурвін запатентував пробковий рятувальний жилет.
- 1848 — У Лондоні дав останній концерт Фридерик Шопен.
- 1895 — “Кінематограф” братів Люм’єр показали у Сорбонні.
- 1917 — в колишньому ханському палаці у Бахчисараї відкрито Національний музей.
- 1918 — Королівство Угорщина, яке до цього була частиною Австро-Угорської Імперії, проголошено республікою.
- 1918 — проголошено закон ЗУНР “Про адміністрацію”.
- 1920 — частини Армії УНР після запеклих боїв з більшовиками здобули Деражню.
- 1924 — почала мовлення перша українська радіостанція — Українське радіо.
- 1933 — встановлені дипломатичні відносини поміж СРСР та США.
- 1945 — у Лондоні засновано ЮНЕСКО
- 1967 — Розпочався I Світовий конгрес Вільних українців у Нью-Йорку. (Тривав 16—19.11).
- 1994 – Україна приєдналася до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї від 1 липня 1968 року.
- 1994 – Відповідно до Указу Президента № 667/94, від 11.11.1994 почав щорічно відзначатися День працівників радіо, телебачення та зв’язку.
- 1999 — засновано Премію Кабінету Міністрів України за особливі досягнення молоді у розбудові України.
- 2002 — Президент Кучма підписав указ про відставку уряду Анатолія Кінаха і направив до Верховної Ради України представлення на згоду призначити новим прем’єром голову Донецької обладміністрації Віктора Януковича.
- 2010 — заручини принца Вільяма та Кейт.
Яке сьогодні церковне свято:
16 листопада в церковному календарі – день пам’яті святого апостола та євангеліста Матея. Також відомий як Левій, був одним із дванадцяти апостолів Ісуса Христа. Він народився в Галілеї і працював митарем (збирачем податків) перед тим, як стати учнем Христа. Його послання описане у Євангелії від Матвія, коли Ісус побачив його на митниці і запросив іти за Ним. Матей є автором одного з чотирьох канонічних Євангелій – Євангелія від Матвія. Це Євангеліє містить докладний опис життя, вчення, смерть і воскресіння Ісуса Христа. Воно написане для єврейської авдиторії і містить численні посилання на старозавітні пророцтва, щоб показати, що Ісус є обіцяним Месією.
Після Вознесіння Христа Матей проповідував Євангеліє в багатьох країнах, включаючи Парфію, Мідію, Іран та Ефіопію. Його місіонерська діяльність була спрямована на навернення людей до християнства і зміцнення віри серед віруючих. Матей помер мученицькою смертю приблизно в 60 році.
Прикмети:
- Сніжить — скоро розпочнуться справжні хуртовини.
- Тепла погода вказує на те, що зима буде холодною.
- Вже випав сніг — він пролежить до весни.
- Мороз — погода взимку буде суворою.
Традиції:
- Святого Матвія просять захистити від спокус, зміцнити віру в людей, допомоги у фінансових справах. Апостол вважається покровителем усіх, хто має справу з фінансами і творчістю.
- У народі 16 листопада називають гостьовим днем – заведено ходити один до одного в гості, але на стіл можна ставити тільки пісну їжу, бо триває Різдвяний піст.
Іменини сьогодні святкують:
Матвій, Дмитро, Іван, Василь, Михайло, Віктор.
- За даними синоптиків у суботу, 16 листопада, в Україні хмарно з проясненням.
- Букви повідомляли про свята, іменини, традиції, прикмети 15 листопада.
Європейський Союз планує до кінця червня запропонувати законодавчі зміни, котрі передбачають повну відмову від російського газу до 2027 року. Це стане важливим кроком у довгостроковій стратегії зменшення енергетичної залежності від країни-агресора.
Голова Державної податкової служби Руслан Кравченко поінформував, що у межах кампанія декларування доходів за 2024 рік, громадяни України задекларували загалом 326 мільярдів гривень, що на 107 млрд більше проти минулого року.
У 2026 році очікується початок роботи Спеціального трибуналу щодо злочину агресії РФ проти України.
Західні союзники України ведуть переговори про постачання додаткових зенітно-ракетних комплексів Patriot і прагнуть досягти домовленості до саміту НАТО, котрий відбудеться наприкінці червня, поінформувало обізнане джерело.
5 травня адміністрація президента США Дональда Трампа розпочала програму добровільної самодепортації нелегальних іммігрантів. Мігранти, котрі проживають у США нелегально, зможуть отримати фінансову та організаційну допомогу для повернення на батьківщину.