За 1000 днів війни Росія завдала шкоди довкіллю на $71 млрд

Джерело: Міндовкілля

За 1000 днів війни екологічна шкода, завдана воєнними діями, оцінюється приблизно в 71 млрд доларів. Внаслідок обстрілів та лісових пожеж в атмосферу додатково потрапили 180 млн тонн діоксиду вуглецю, повідомила міністерка захисту довкілля та природних ресурсів Світлана Гринчук під час Конференції ООН з питань зміни клімату (COP29) в Баку.

За час повномасштабного вторгнення РФ вчинила проти довкілля понад 6500 злочинів. Понад шістьом мільйонам українців довелося шукати тимчасовий захист у різних країнах Європи, що призвело до додаткових 3,3 млн тонн викидів СО2. Загальний обсяг викидів парникових газів, спричинених війною, становить 180 млн тонн, ― зауважила Гринчук.

За її словами, через бойові дії та лісові пожежі за майже три роки війни потенціал поглинання парникових газів українськими лісами зменшився на 1,7 млн тонн. Загалом через війну вже знищено 3 млн гектарів лісів. А забруднена вибухонебезпечними предметами територія України становить 139 000 кв. км — це у два рази більше за площу Азербайджану.

Продукти горіння, викинуті в повітря внаслідок ракетних ударів Росії, вже потрапили до Румунії, Молдови, Болгарії, Угорщини, Латвії, Литви, Естонії, Сербії, Хорватії та Польщі, — додала міністерка.

Вона наголосила, що Україна активно працює над відновленням, не чекаючи закінчення війни. «Щоб компенсувати втрати лісу внаслідок лісових пожеж, українці висадили 555 млн дерев на площі понад 75 000 гектарів. А з допомогою партнерів уже розміновано 35 000 кв. км землі», ― додала Гринчук.

Російська війна зменшує глобальні зусилля цивілізованого світу у боротьбі зі зміною клімату. У 2009 році розвинуті країни погодилися щороку мобілізувати 100 млрд доларів для підтримки кліматичних заходів у країнах, що розвиваються. Натомість Росія у 2025 році планує витратити понад 135 млрд доларів на військову агресію.

Разом із міжнародними партнерами Україна працює над механізмами, що зроблять агресію та екологічну шкоду неприйнятними та суворо караними. На цьому базується пункт 8 «Формули миру» Президента Володимира Зеленського щодо екологічної безпеки. Україна пропонує співпрацю у документуванні екологічної шкоди, розробленні універсальних методик оцінення впливу та формулювання глобальних принципів екологічного й сталого відновлення.

Раніше українська делегація на чолі з головою парламентського комітету з екологічної політики Олегом Бондаренком і його заступницею Оленою Криворучкіною звернулася до учасників найбільшої у світі кліматичної конференції COP29 із закликом зупинити російський екоцид. Представники України наголосили, що агресія Росії створює загрозу для екологічної безпеки всього світу.

ДовідкаКонференція Сторін (COP) — щорічна подія під егідою Рамкової конвенції ООН зі зміни клімату (UNFCCC), яка збирає країни світу для формування глобальних відповідей на виклики кліматичних змін.

З моменту свого заснування у 1995 році, COP зібрала представників урядів, науковців, та громадських організацій для обговорення політики, спрямованої на зменшення викидів парникових газів та адаптацію до кліматичних змін.

Основна мета зустрічей — оцінити поточний стан клімату, визначити міжнародні стандарти та зобов’язання, а також сприяти їх виконанню. COP проводиться щороку в різних регіонах світу, що дозволяє забезпечити всесвітню участь та співпрацю.

Цьогоріч, COP29 відбувається в столиці Азербайджану Баку з 11 до 22 листопада. Назва цьогорічного СОР — “COP29: Empowering Climate Action through Ambition, Implementation, and Inclusivity” (COP29: Розширення можливостей кліматичних дій через амбіції, реалізацію та інклюзивність). Очікується, що захід відвідають від 80 до 100 тисяч людей з 190 країн світу. Всього на СОР29 у Баку очікується ухвалення близько 60 рішень.

The Weatherman Foundation – це благодійний фонд, створений американкою Елізабет Везермен та її чоловіком Ендрю Данканом невдовзі після початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну. Президенткою Фонду його Меган Моббс. Меган  – донька генерала армії США, радника президента Трампа Кіта Келлога. Для неї головне не титули, а вибір, коли Росія напала на Україну, подружжя вирішило діяти і заснувало фонд на честь батька, який у молодості був військовим кореспондентом і знав, що таке війна зсередини.

На одному з пляжів на заході Ірландії подружжя Кейт і Джон Гей натрапило на пляшку з посланням, яка пропливла майже 3 тисячі кілометрів через Атлантичний океан. У ній була записка від пари закоханих – Аніти Моран та Бреда Сквайрса – яку вони залишили ще у 2012 році після побачення на канадському острові Белл.

Останні події в Польщі, пов’язані з демонтажем українських символів та ігноруванням проявів ксенофобії, засвідчують тривожну тенденцію: польська держава не дає належної відповіді на зростання антиукраїнських настроїв. Про це пише польський журналіст і публіцист Міхал Ольшевський у своїй колонці для “Gazeta Wyborcza”.

У Держдумі Росії готуються до розгляду законопроєкту, який дозволить притягати до кримінальної відповідальності “іноагентів” після першого ж порушення закону – без попереднього адміністративного покарання. Про це повідомив спікер Держдуми В’ячеслав Володін у своєму Telegram-каналі.

Платформа McHire, яку McDonald’s використовує для прийому на роботу нових співробітників, виявилася вразливою до елементарного злому. Двоє незалежних дослідників кібербезпеки – Ієн Керролл і Сем Каррі – з’ясували, що до внутрішньої системи, яка обробляє заявки кандидатів, можна було увійти, просто ввівши логін і пароль “123456”.