Вдесяте за три роки: в Ісландії відбулось виверження вулкана

Фото: ruv.is
Джерело: Reuters
Пізно ввечері 20 листопада в Ісландії відбулось виверження вулкана. Це вже вдесяте за останні три роки.
Метеорологічна служба Ісландії повідомила, що виверження зафіксовано неподалік столиці Ісландії – Рейк’явіка.
Ісландія, з населення близько 400 000 осіб, розташована на лінії розлому між Євразійською та Північноамериканською тектонічними плитами, відтак країна є сейсмічно активною точкою з гейзерами, теплими джерелами та десятками вулканів.
Оскільки магма накопичувалась під землею, влада Ісландії попередила про неминучу вулканічну активність на півострові Рейк’янес, що за 30 км від Рейк’явіка. Останнє виверження тут закінчилось 6 вересня.

Фото: ruv.is
Спалахи на півострові, відомі як тріщинні виверження, не зачепили столицю Ісландії та не викликали значного розсіювання попелу у стратосфері. Це дозволило уникнути порушення повітряного сполучення.
Геологічні системи у цьому районі не були активними протягом 800 років, а виверження розпочались лише у 2021 році. Відтоді виверження відбувались зі зростаючою періодичністю, при цьому остання активність була шостою за 2024 рік.
Торік у грудні влада оголосила евакуацію населення з рибацького містечка Гріндавік, де мешкало близько 4000 осіб. Майже через рік воно залишається фактично безлюдним через періодичну загрозу потоків лави.
Влада країни звела зародження, аби лава не потрапила на півострів та не зачепила інфраструктурні об’єкти, зокрема електростанцію та Блакитну лагуну – спа-комплекс з готелями і великими природними басейнами.

Фото: ruv.is
За прогнозами вчених, півострів, ймовірно, буде потерпати від повторних вулканічних вивержень протягом десятиліть, а то й століть.
При цьому не очікується, що ці виверження завдадуть значної шкоди, зокрема як у 2010 році, коли після виверження вулкана Ейяф’ятлайокютль хмара попелу розповсюдилась над Європою, внаслідок чого довелось скасувати близько 100 000 авіарейсів.
- Один з найактивніших вулканів Індонезії почав вивергатися в неділю, 27 жовтня, щонайменше тричі викинувши стовпи попелу.
Колишнього нардепа Олексія Кучера обрали головою наглядової ради держкомпанії “Ліси України”.
2 квітня президент США Дональд Трамп запровадив надзвичайний економічний стан, надавши собі широкі повноваження для встановлення мит.
Служба зовнішньої розвідки України фіксує перехід у гостру фазу ворожої інформаційної операції, яку веде РФ проти України. Зауважується, що мета – ліквідувати українську державність не на полі бою, а “у головах людей”: через делегітимізацію української влади, знецінення демократичних інституцій та нав’язування зовнішнього політичного сценарію з ознаками контрольованої капітуляції.
Президент США Дональд Трамп 2 квітня повідомив, що запроваджує взаємні мита на товари з усіх країн у 10%.
Глава Офісу президента України Андрій Єрмак повідомив, що у межах Bring Kids Back UA вдалося повернути ще одинадцятьох дітей з тимчасово окупованих територій та території РФ.