10% за представлення проєкту, $10 тис. за візит Зеленського: корупційні схеми Тимошенка

Джерело: The Times

Колишній заступник глави Офісу Президента України, а нині радник міністра оборони України Рустема Умєрова, Кирило Тимошенко пов’язаний з корупційними схемами щодо будівельних проєктів, фінансованих урядом, стверджують джерела The Times.

За словами ексчиновника, з яким поспілкувалось видання, Тимошенко вимагав 10% комісії від компаній за представлення їхніх проєктів на затвердження, а також брав 10 тисяч доларів з компаній, які бажали, щоб Президент відвідав їх під час поїздок.

Проблеми з будівництвом захисних споруд

Корупція в уряді стала основною причиною затримки важливих проєктів, зокрема будівництва бункерів для захисту енергетичної інфраструктури від російських авіаударів. Попри допомогу міжнародних партнерів, уряд не зміг завершити необхідні заходи безпеки, що створює загрозу Україні в зимовий період.

На початку року група британських та українських інженерів розробила плани захисту енергомережі від російських ударів, але через відсутність фінансування та корупційні проблеми реалізація проєкту не просунулася. Голова агентства з захисту критичної інфраструктури Мустафа Найєм подав у відставку, звинувативши уряд у навмисному блокуванні фінансування для створення бункерів. Найєм стверджував, що чиновники вимагали хабарі.

Новий керівник агентства Сергій Сухомлин пояснив затримки завищеними вимогами підрядників і переглядом контрактів для зменшення витрат. Однак підрядники зазначають, що без державного фінансування вони змушені брати кредити, що гальмує будівництво.

В результаті 80% енергетичної інфраструктури України пошкоджено. У вересні, після літніх відключень електроенергії, адміністрація Зеленського звільнила генерального директора “Укренерго” Володимира Кудрицького, звинувативши його у невиконанні заходів із захисту енергомережі. Критики вважають, що це посилило владу Андрія Єрмака та його заступників.

При чому тут Тимошенко

Інсайдери видання в уряді вказують, що Кирило Тимошенко є неофіційним куратором урядових будівельних проєктів.

Колишній чиновник, який тісно співпрацював з Офісом Президента, стверджує, що Тимошенко вимагав від компаній 10-відсоткову комісію за вибір і представлення їхніх проєктів на затвердження. Ексчиновник стверджує, що Тимошенко зберігав великі суми “брудних” грошей і роздав їх неофіційним “волонтерам-радникам” в Офісі Президента. Чиновник також повідомив, що Тимошенко буде брати 10 тисяч доларів з компаній, які хочуть, щоб Президент, під час офіційних поїздок у регіони, відвідав їх. 

Прессекретар Тимошенка спростував ці звинувачення.

Довідково: Кирило Тимошенко став заступником голови Офісу президента України (на той час Адміністрації президента України) 21 травня 2019 року. Він відповідав за інформаційну політику ОПУ. З 2020 року Тимошенко опікувався регіональною політикою, зокрема, “Великим будівництвом” – однією з наймасштабніших ініціатив президента Зеленського.

У вересні 2022 року позаштатний агент НАБУ Євген Шевченко оприлюднив дані про розкрадання гуманітарної допомоги, яка надходила до Запоріжжя та області й надалі продавалася в мережах “АТБ” та “Сільпо”. Причетними він назвав осіб з ОПУ, Запорізької міськради та Запорізької ОВА, серед яких був і Тимошенко, а сума розкрадання склала 322 млн грн. Тимошенко заперечив свою причетність до цієї справи.

У жовтні 2022 року Тимошенко потрапив у скандал через те, що  користувався у власних цілях позашляховиком Chevrolet Tahoe, який компанія General Motors передала Україні для вивезення громадян із зони бойових дій і гуманітарних місій. За словами Тимошенка, він використовував авто для службових цілей, і лише після того, як інформація стала публічною, він заявив, що передав авто до прифронтового регіону.

У грудні 2022 року декілька разів був помічений за кермом чужого автомобіля Porsche Taycan 2021 року, вартістю 100 тисяч доларів. Після цього НАЗК почало перевірку.

23 січня 2023 року Кирила Тимошенка звільнено з посади заступника керівника Офісу президента України.

В березні 2024 року він став радником міністра оборони України Рустема Умєрова.

  • У червні Кирила Тимошенка, колишнього заступника голови Офісу президента та теперішнього радника міністра оборони, обшукували у справі “злитих” документів НАБУ.

Міноборони Росії повідомили, ЗСУ за останні три дні здійснили два удари по об’єктах у Курській області за допомогою американських ракет ATACMS.

У НЕК “Укренерго” поінформували, що в усіх регіонах України у середу, 27 листопада застосовуватимуть графіки відключення електроенергії. Енергетики закликали до ощадливого споживання світла.

Китайська корпорація Xiaomi працює над створенням мобільного процесора для своїх смартфонів, що дозволить зменшити залежність від таких постачальників, як Qualcomm і MediaTek. Масове виробництво чіпа заплановано на 2025 рік.

Американський канал National Geographic представив щорічну підбірку найкращих фото.

Російська армія захопила майже 235 кв. км в Україні за минулий тиждень, що є тижневим рекордом у 2024 році.