28 листопада: яке сьогодні свято, іменини, традиції, прикмети
Джерело: Букви
28 листопада відзначають Всесвітній день милосердя. Християни сьогодні вшановують преподобномученика Стефана Нового.
Всесвітній день милосердя: засновано з метою підвищення обізнаності про важливість гуманності в повсякденному житті. Він нагадує людям про необхідність допомагати тим, хто опинився у скрутному становищі.
У різних країнах світу сьогодні відзначають:
- Албанія – День Прапора
- Мавританія – День Незалежності.
- Східний Тимор – День Незалежності.
- Україна – День працівника системи фінансового моніторингу
Цього дня у світі:
- 1414 — Арешт богемського реформатора Яна Гуса.
- 1520 — Перший європеєць Фернан Магеллан проплив з Атлантичного океану в Тихий.
- 1561 — Оголошено про саморозпуск Ливонського лицарського ордену, землі якого перейшли до Королівства Польського та Великого князівства Литовського
- 1627 — під час Польсько-шведської війни між ескадрами Речі Посполитої та Швеції відбулася Битва при Оливі, яка закінчилася перемогою Речі Посполитої.
- 1654 — Почалася оборона козацької фортеці Буша (на Поділлі) від військ Речі Посполитої (30 листопада оборонці підірвали себе разом з фортецею; цей епізод описаний М. Старицьким у повісті “Оборона Буші”).
- 1917 — Рада народних комісарів Російської Радянської Республіки направив послам Великої Британії, Французької республіки, США та низці інших країн ноту з пропозицією про оголошення перемир’я на всіх фронтах і початку переговорів про мир. Не отримавши відповіді, більшовики оголосили про підготовку до сепаратних мирних переговорів з Німецькою імперією.
- 1918 — Естонія зазнала військової агресії з боку Російської СФРР, почалась Визвольна війна естонського народу (1918–1920).
- 1921 — Всеукраїнський центральний виконавчий комітет ухвалив постанову про приєднання Української СРР до міжнародної конвенції Червоного Хреста.
- 1928 — в Одеській окрузі створено першу в СРСР машино-тракторну станцію (МТС) ім. Шевченка- Березівський район.
- 1943 — У Тегерані відкрилась перша конференція керівників трьох держав антигітлерівської коаліції — Й.Сталіна (СРСР), Ф. Рузвельта (США) і Вінстона Черчілля (Велика Британія).
- 1970 — італійська ліво-терористична організація “Червоні бригади” провела свою першу операцію — серію вибухів на заводі “Pirelli”.
- 1974 — У нью-йоркському концертному залі “Медісон Сквер Гарден” ексбітл Джон Леннон виступив зі сцени востаннє.
- 1983 — Вперше за історію американських космічних польотів у складі американського екіпажу був іноземний громадянин — західнонімецький фізик Ульф Мербольд (був на борту космічного корабля “Спейс Шаттл-9 Колумбія-6”)
- 1989 — Рада Міністрів СРСР утворила державну комісію з питань кримськотатарського народу
- 1994 — Перша спроба окупаційних федеральних сил Росії штурмувати столицю Чеченської Республіки Ічкерія — місто Грозний під час Першої російсько-чеченської війни.
- 2000 — Початок касетного скандалу в Україні. Олександр Мороз оприлюднив аудіокасети з записами розмов у кабінеті Л. Кучми стосовно вбивства Георгія Гонгадзе
- 2004 — У м. Сєвєродонецьку Луганської області відбувся “Всеукраїнський з’їзд народних депутатів”. У ньому взяли участь переважно представники Партії регіонів східних та південних областей України, прем’єр-міністр України В. Янукович та мер Москви Ю. Лужков. “Ідеї, які висловили керівники місцевих органів державної влади, не відповідають ні Конституції, ні українському законодавству” — прокоментував ці події Президент Л. Кучма.
- 2006 — Верховна Рада України, визнала Голодомор актом геноциду проти українського народу.
- 2007 — крокодила Годзіллу, який у травні втік у Маріуполі з пересувного зоопарку і якого протягом пів року марно шукали працівники МНС, спіймали робітники у відстійнику Маріупольської ТЕЦ. 30 листопада Годзілла помер у пожежній частині, де його тримали до прибуття господаря. У місті йому збудовано пам’ятник.
- 2008 — за рішенням Черкаського міськвиконкому демонтовано пам’ятник В. Леніну на центральній площі міста. 2 серпня
- 2012 Київський апеляційний суд зобов’язав Черкаську міську раду відновити пам’ятник “на попередньому місці та в попередньому стані”.
- 2013 — створено народний рух Правого Сектору.
Яке сьогодні церковне свято:
28 листопада в церковному календарі – день пам’яті святого преподобномученика Стефана Нового. Він був відомим святим у православній церкві. Він народився 1896 року в селі Липовець, що на Волині. 1921 року він прийшов до монастиря, де прийняв чернечий постриг і став ігуменом. Святий Стефан був відомий своєю духовною силою та вірою. Він багато працював над духовним відродженням і допомагав бідним і потребуючим. 1937 року він був арештований радянською владою і після допитів був розстріляний.
Прикмети:
- Різко потепліло — зовсім скоро похолодає вже до весни.
- Уночі випав сніг — пролежить дуже довго.
- Суха, але дуже холодна погода — до спекотного літа.
Традиції:
- У православне свято сьогодні звертаються з молитвами до святого мученика Стефана – просять про заступництво, позбавлення від недуг, допомоги у важкий життєвий період.
- У народі вважають, що цього дня слід прислухатися до порад старших – вони допоможуть розв’язати складні завдання.
- Гарна прикмета – побачити сойку, а ще краще – почути її спів. Вірять, що це щасливий знак, а якщо при цьому загадати бажання, то воно обов’язково збудеться.
Іменини сьогодні святкують:
Андрій, Василь, Григорій, Данило, Іван, Костянтин, Микола, Олексій, Павло, Петро, Сергій, Степан, Ганна.
- За даними синоптиків у четвер, 28 листопада, у низці областей пройдуть дощі.
- Букви повідомляли про свята, іменини, традиції, прикмети 27 листопада.
В Україні сотні тисяч абонентів залишились без електроенергії після ранкових ракетних обстрілів РФ. Чи не найбільше постраждали західні регіони. По всій Україні діють екстрені відключення.
Франція визнала, що прем’єр-міністр Ізраїлю Біньямін Нетаньягу має дипломатичний імунітет на її території щодо ордерів на арешт, виданих Міжнародним кримінальним судом (МКС). Міністерство закордонних справ Франції заявило, що ця позиція базується на тому, що Ізраїль не є підписантом Римського статуту, засновницького документа МКС.
Володимир Бірчак – історик, журналіст, сценарист, заступник редактора видання “Історична правда”, керівник академічних програм Центру досліджень визвольного руху та військовий ЗСУ – зреагував на те, що Україна дозволила полякам проводити ексгумацію жертв Волинської трагедії.
Протягом ранку 28 листопада РФ двічі завдала ракетного удару по Україні. Спершу було запущено ракети з Чорного моря. Після відбиття цієї атаки у повітряний простір увійшли ракети, випущені з авіації.
Рішення президента США Джо Байдена завдати ударів американськими ракетами углиб РФ не збільшило ризик ядерної атаки, навіть на попри погрозливу риторику у Кремлі.