МЗС зробило заяву до 30-річчя Будапештського меморандуму з закликом членства України у НАТО

Джерело: МЗС України
МЗС України випустило заяву з нагоди 30-річчя підписання Будапештського меморандуму наголосивши, що лише повноцінне членство Української держави у НАТО стане справжнім гарантом її безпеки.
5 грудня 2024 року буде 30 річниця з дня підписання Меморандуму про гарантії безпеки у звʼязку з приєднанням України до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї, також відомого як Будапештський меморандум.
Саме цей документ повинен був гарантувати Україні безпеку, суверенітет та територіальну цілісність в обмін на відмову від ядерного арсеналу, який на той час був третім у світі за потенціалом.
Однак, мовиться у заяві, у 2014 році, через 20 років з моменту підписання, Росія, яка була одним з гарантів меморандуму, порушила його, розпочавши військову агресію проти України.
“Будапештський меморандум не зміг запобігти агресії Російської Федерації як держави, що володіє ядерною зброєю, проти України як держави, яка від свого ядерного арсеналу відмовилася; не були проведені навіть передбачені документом консультації, які Україна неодноразово намагалася ініціювати”, – наголосили в МЗС України.
Це порушення з боку РФ створило небезпечний прецендент, підірвавши довіру до ідеї ядерного роззброєння. Ба більше, наголошується у заяві, низка країн світу навпаки, починають створювати чи розширювати власний ядерний потенціал.
Невиконання гарантій за Будапештським меморандумом також призвело до безпекових загроз не лише в Україні, а й для інших держав.
В МЗС наголосили, що не надання Україні реальних та дієвих гарантій безпеки 30 років тому стало стратегічною помилкою, якою й скористався Кремль.
Відтак, наголосили в міністерстві, зараз Україна повинна отримати чіткі та юридично зобов’язуючі гарантії безпеки.
МЗС звернулось до підписантів Будапештського меморандуму – США і Великої Британії, а також Франції та Китаю, які згодом приєдналися до нього – і до всіх держав-учасниць Договору про нерозповсюдження ядерної зброї, із закликом підтримати надання Україні дієвих гарантій безпеки.
“Маючи за плечима гіркий досвід Будапештського меморандуму, ми не пристанемо на жодні альтернативи, сурогати чи замінники повноправного членства України в НАТО”, – наголошується у заяві.
У відомстві додали, що лише запрошення України до Північноатлантичного альянсу допоможе протистояти російській агресії та “зупинити ерозію ключових принципів ядерного нерозповсюдження та відновити довіру до ядерного роззброєння”.
“30-річчя з часу підписання Будапештського меморандуму є слушною нагодою для дієвого кроку до приєднання України до Вашингтонського договору.”, – резюмували в МЗС.
- За даними ЗМІ НАТО, найімовірніше, відхилить прохання України про швидке запрошення стати членом Північноатлантичного альянсу.
Через початок повномасштабного вторгнення український важкоатлет Олександр Пєлєшенко залишив свою спортивну діяльність, аби стати на захист країни. Проходив службу в одній з бригад територіальної оборони Києва, далі був частиною 79-ї ОДШБр, з грудня 2022 доєднався до 47-ї ОМБр. Загинув спортсмен під час військової служби у травні минулого року.В пам’ять про Олександра Пєлєшенка відбудеться турнір з важкої атлетики — змагання, що збере друзів, колег та атлетів різних рівнів підготовки, аби вшанувати силу, відданість та незламний дух героя.
31 березня, у третю річницю звільнення Бучі від російських військ президент Володимир Зеленський і перша леді Олена Зеленська спільно з іноземними делегаціями вшанували пам’ять убитих українців та українок.
“Національне об’єднання” Марін Ле Пен визнали винною у розкраданні коштів Європарламенту. Вона не зможе балотуватись у президенти Франції у 2027 році.
Лідерку ультраправої партії “Національне об’єднання” Марін Ле Пен визнали винною у розкраданні коштів Європарламенту. Вона не зможе балотуватись у президенти Франції у 2027 році.
31 березня – третя річниця звільнення Бучі Київської області від російських окупантів.