302 роки від дня народження Григорія Сковороди: що треба знати про українського філософа?
Григорій Сковорода – “філософ свободи”, у своїх мандрах випереджав час чи був поза ним. 3 грудня 2024 року йому виповнюється 302, але на його твори та думки досі покладаються студенти та викладачі різних університетів.
Про філософа та містика відомо не так багато. Саме тому, через маніпулювання цим, створюється багато мітів про його постать.
Свого часу росіяни хотіли привласнити його собі, мовляв, Сковорода писав російською. Насправді ж, філософ писав частину своїх творів слов’яноруською (слов’яноукраїнською) мовою. В іншій частині – спирався на церковнослов’янську та книжну (літературну) українську. Таке різнобіччя зумовлене освіченістю та великим зацікавленням у християнській літературі, зокрема, у біблійних текстах.
До того ж, філософські течії у Росії йшли абсолютно іншим шляхом, відмінним від учень Сковороди. До прикладу, український письменник Володимир Єрмоленко стверджував, що Григорій Сковорода вболіває за персональну природу, становлення та розвиток самого себе. Звідси виходять його поняття про сродну працю та сродну стать. Натомість російська філософія, на думку Єрмоленка, пішла іншим шляхом. Вона прагне розчинення особистості у чомусь великому. Чи то народі, чи то державі… Це доводить, що Григорій Сковорода – не російський філософ.
З цього з’являється ще один міт, нібито Сковорода – атеїст. Попри те, що він часто йшов всупереч церковникам, Григорій був глибоко віруючою людиною. “Усе минає, тільки любов після всього зостається. Усе минає, але не Бог і не любов”, – так писав Сковорода в однойменному вірші “Усе минає, але любов після всього остається”.
Він знав церкву зсередини. А його тексти наповнені біблійним символізмом. Сковороду цікавили теми Бога і знань, любови і дружби, душевного спокою і гріха.
“Щоб пізнати Бога, треба пізнати самого себе” – Григорій Сковорода.
Попри це, саме радянська влада зробила з Григорія Савича ікону атеїзму на користь собі. Пізніше, завдяки всебічності творчости митця, йому додали тавро філософ-соціаліст.
Сковороду можна вважати ідейним противником концепції Російської імперії, оскільки він виступав за вільну працю, а не примусове кріпацтво, яке ще застав філософ.
Філософ народився у козацькій родині на Слобожанщині 1722 року. Вчився у дяківській школі, де співав у хорі, міг читати книжки, вчився грати на музичних інструментах. Український мудрець був надзвичайно обдарованим – гарно співав та грав на сопілці, бандурі тощо. В академії, окрім богослов’я, вивчав польську й німецьку мови, латинь, грецьку, давньоєврейську. Читав в оригіналі Піфагора, Сократа, Платона, Арістотеля та інших. Після навчання співав, потім вчителював.
Майже усе своє життя він бідував, однак усе одно був щасливим. “Добрий розум робить легким будь-який спосіб життя”, – писав Сковорода.
Сковороду завжди тягнуло до України, де би він не був, а особливо з Росії, де кілька разів оселявся. Та кожного разу – ненадовго. Біограф Григорія Савича, Ковалинський писав про нього так: “Сковорода любив свій рідний край, свою любив Україну”.
Ковалинський також пригадує звички свого вчителя: “Одягався пристойно, але скромно. Їжу їв, що складається із зілля, плодів, молочних приправ, вживав її ввечері, після заходу сонця. М’яса та риби не їв – не за забобонами, але своїми внутрішніми переконаннями. Для сну виділяв він часу свого не більше чотирьох годин на добу…”
З 1769 року у мислителя фактично почався тридцятирічний період подорожування. В останній рік життя Сковорода пройшов триста верст до Орловщини, де жив його учень і друг Ковалинський, щоб передати тому свої рукописи.
Зрештою Григорій повернувся до України і помер у селі Іванівці. Це сталося 29 жовтня 1794 року. А на надгробку написано його фразу “світ ловив мене, але не впіймав”.
Нині Сковороду вивчають у школах. Його обличчя та два його малюнки зображені на купюрі 500 гривень, а з 2022 року до 300-річчя від дня народження Григорія Сковороди НБУ ввів в обіг пам’ятну монету “Сад божественних пісень”.
- На світанку 20 серпня 1944 року курінного лікаря Української повстанської армії Юрія Липу по-звірячому замордували найманці НКВС
В Україні вперше професійне свято українських артилеристів та ракетних військ відзначають 4 грудня.
Агентство Reuters проаналізувало заяви соратників Дональда Трампа та поспілкувались з його оточенням щодо завершення російсько-української війни. Видання дійшло висновку, що за планом новообраного президента США, наймовірніше, Україні доведеться поступитись РФ своїми територіями і відмовитись від членства у НАТО.
Генеральний секретар НАТО Марк Рютте закликав відтермінувати можливі мирні переговори з Росією, доки Україні постачать достатньо військової допомоги західні союзники. За його словами, це необхідно, щоб Київ зміцнив свої позиції на полі бою та здобув перевагу у перемовинах.
У Генеральному штабі ЗСУ поінформували про оперативну ситуацію на фронті станом на 22:00 3 грудня.Ситуація на Покровському і Курахівському напрямках залишається напруженою – ворог зосереджує там основні наступальні зусилля. Окрім того, росіяни сьогодні активно атакують на Времівському та Куп’янському напрямках.
Підпорядковані безпосередньо главі РФ літаки та державні ресурси використовувалися для насильницького переміщення українських дітей з тимчасово окупованих територій до Росії, де їх передавали російським сім’ям, мовиться у дослідженні Школи громадського здоров’я Єльського університету, проведеному за підтримки Держдепартаменту США.