Ключовим союзникам Башара Асада зараз не до Сирії – Newsweek

Джерело: Newsweek

Сирійські повстанці, очолювані ісламістським угрупуванням “Хаят Тахрір аш-Шам” захопили чотири міста. Ключові партнери президента країни Башара Асада – Росія та Іран – не можуть йому допомогти так, як раніше. Експерти вважають, що Туреччина, ймовірно, відіграватиме ключову роль у припиненні бойових дій.

“Очевидно, що за останні шість-сім років режим Асада не зміг підготувати армію до подібних подій. Режим зазнав удару, але це навряд чи призведе до його краху. Швидше за все, йому доведеться прийняти удар і чекати кращих часів, коли Росія та Іран зможуть краще допомогти”, – вважає Вук Вуксанович, співробітник аналітичного центру LSE IDEAS Лондонської школи економіки.

Іран підтримує режим Башара Асада, однак наступ повстанців збігається з атаками Ізраїлю, а також з очікуваннями щодо нової регіональної політики обраного президента США Дональда Трампа.

Водночас Володимир Путін, сфокусований на Україні, вже надає допомогу Сирії, зокрема через авіаудари по Алеппо та Ідлібу, подібно до підтримки 2016 року. Однак Путін, ймовірно, не зможе надати Сирії таку ж масштабну допомогу у вигляді літаків, важкої техніки та військ, як це було в минулому.

Читайте також: Що потрібно знати про раптову перемогу повстанців у 13-річній війні в Сирії: короткий екскурс

Аналітик Вуксанович вважає:

“Ситуація для Асада ускладнюється тим, що його головні союзники або оговтуються від воєнних ран, або загрузли в інших справах – Росія в Україні, а Іран – у  масштабніших близькосхідних конфліктах”.

Орельєн Колсон, професор політології бізнес-школи ESSEC, додав, що через війну в Україні Путін більше “не може дозволити собі розкіш надавати таку підтримку. Росія зараз перенапружена”.

Відтак ключовим фактором у врегулюванні бойових дій є Туреччина, яка підтримує сирійських повстанців.

“Атака не могла відбутися без мовчазної згоди Туреччини”, – сказав аналітик з питань Близького Сходу Аві Меламед.

Під час громадянської війни у Сирії Туреччина встановила контроль над північними територіями через маріонеткові сирійські угруповання. Проте Анкара не змогла розв’язати питання курдської автономії на північному сході Сирії, яку Туреччина вважає загрозою через зв’язки з Робітничою партією Курдистану (цей рух в країні звинувачують у тероризмі та сепаратизмі).

Наплив сирійських біженців до Туреччини спричинив економічні труднощі та політичні виклики для президента Ердогана.

“Успіхи повстанців становлять нову загрозу для режиму Асада, який за останні роки стабілізував свій контроль над частинами Сирії. Туреччина, швидше за все, зупинить просування повстанців, як тільки ризики для її ширших інтересів – зокрема, відносин з Росією і США – переважать над вигодами від цієї військової кампанії”, – сказав Меламед.

Міжнародне журі та World Press Photo перепросили за об’єднання в одну візуальну пару двох фоторобіт — “Підземний польовий шпиталь” Нанни Хайтманн та “По той бік окопів” Флоріана Бахмаєра.

Нардеп від “Слуги народу”, член парламентського комітету з питань національної безпеки, оборони та розвідки Федір Веніславський поінформував, що Міністерство оборони розробило новий механізм ротації на фронті, котрий передбачає “кілька місяців відпочинку” після 90 днів безперервної служби та участі у бойових діях.

Адміністрація президента США Дональда Трампа дійшла висновку, що укласти мирну угоду щодо України найближчими місяцями не вдасться, підтвердили двоє американських посадовці. У зв’язку з цим Білий дім розробляє механізми тиску як на Москву, так і на Київ.

Україна надала США підтвердження ударів Росії по енергетичній інфраструктурі, що порушує домовленості про перемир’я, повідомив президент Володимир Зеленський у вечірньому зверненні.

У Генеральному штабі ЗСУ поінформували про оперативну ситуацію станом на 22:00 1 квітня. Від початку цієї доби відбулося 141 бойове зіткнення.