Зниження смертності від раку шийки матки серед молодих жінок: заслуга вакцини проти ВПЛ

У США за останні роки смертність від раку шийки матки серед жінок віком до 25 років значно знизилася, що дослідники пов’язують із вакцинацією проти вірусу папіломи людини (ВПЛ). Згідно з дослідженням, опублікованим у JAMA Network, за останнє десятиліття смертність серед цієї групи зменшилася на 62%.

“Це велика перемога для громадського здоров’я”, — зазначив Ашиш Дешмук, співавтор дослідження з Медичного університету Південної Кароліни. “Єдине пояснення такого різкого зниження — вакцинація”.

Вакцина проти ВПЛ була впроваджена у 2006 році та рекомендована для осіб віком від 9 до 45 років. Вона захищає від дев’яти штамів вірусу, серед яких високоризикові типи 16 і 18, які викликають більшість випадків раку шийки матки.

Попри успіхи, останні дані Центрів з контролю та профілактики захворювань (CDC) свідчать про зниження рівня вакцинації: з 79,3% у 2022 році до 75,9% у 2023-му серед підлітків, які стали вакцинуватися. Експерти пов’язують це зі зростанням скептицизму щодо вакцин і поширенням дезінформації в соціальних мережах.

“Ця вакцина — безпечна, добре вивчена і ефективно запобігає раку”, — наголошує Дешмук.

Рак шийки матки: профілактика та перспективи

Рак шийки матки найчастіше діагностується у жінок віком 35–44 роки, але також трапляється у молодших. За даними Американського онкологічного товариства, у 2024 році в США очікується 13 820 нових випадків і 4 360 смертей від цього захворювання.

Вчені вважають, що широке впровадження вакцинації та скринінгу може привести до повного усунення цього виду раку в майбутньому.

“Це справді визначний момент у боротьбі з онкологічними захворюваннями”, — додала Урсула Матулоніс з Інституту раку Дана-Фарбер.

До мережі потрапило відео з передової, де небайдужий чоловік рятує виснажене оленя, що заплуталося в оптоволоконних сітках. На кадрах також видно безліч загиблих тварин — їхні тіла залишилися в пастках.

Радник глави Росії Антон Кобяков під час Петербурзького міжнародного юридичного форуму заявив, що, мовляв, Радянський Союз “з юридичного погляду досі існує”. За його словами, таку думку давно висловлюють “фахівці з конституційного права” — зокрема закордонні. 

21 травня президент Володимир Зеленський провів розмову з Генсеком НАТО Марком Рютте. Сторони зокрема обговорили ситуацію на фронті, тиск на Росію, формати перемовин щодо припинення вогню та узгодження санкцій. Також мовилося про подальшу співпрацю України з Альянсом.

Президент США Дональд Трамп під час нещодавньої розмови з європейськими лідерами дав зрозуміти, що вважає цілком реальною перемогу Росії у війні проти України.

П’ятий президент України та лідер фракції “Європейська солідарність” Петро Порошенко запропонував чіткий план дій, як зупинити Росію.