Журналіст WSJ Гершкович оприлюднив розслідування щодо роботи ФСБ РФ
Джерело: The Wall Street Journal
Журналіст Wall Street Journal Еван Гершкович, засуджений у Росії до 16 років колонії за шпигунство, опублікував своє перше розслідування після повернення до США.
Гершкович, котрого в Росії засудили до 16 років ув’язнення за шпигунство, а в серпні 2024 року звільнили в межах обміну, опублікував перше розслідування після повернення до Сполучених Штатів. У матеріалі мовиться про департамент контррозвідувальних операцій (ДКРО) ФСБ, який, за словами видання, стоїть за справою самого Гершковича та інших звинувачених у шпигунстві в Росії. Цей же підрозділ відповідає за організацію обміну іноземних громадян на росіян, засуджених на Заході. Серед таких операцій – повернення до Росії Вадима Красикова, колишнього співробітника спецслужб, засудженого в Німеччині за вбивство, якого обміняли на Гершковича.
Першого героя свого журналістського розслідування після звільнення Гершкович зустрів у літаку, що вивозив його з Росії, де він провів за ґратами 16 місяців. Цією особою виявився Дмитро Мінаєв, керівник ДКРО ФСБ. За даними Wall Street Journal, саме він керував арештом і подальшим обміном журналіста.
Гершковича заарештували під час відрядження на Уралі у 2023 році. У липні 2024 року суд Росії засудив його до 16 років колонії за звинуваченням у шпигунстві. Він став першим іноземним журналістом, якого засудили за шпигунство в Росії з часів Холодної війни.
1 серпня Гершковича спільно з 15 іншими ув’язненими іноземцями та російськими опозиціонерами обміняли на вісім росіян, серед яких був і колишній співробітник ФСБ Красиков, засуджений у Німеччині за вбивство чеченського командира. Цей обмін став найбільшим з часів розпаду СРСР.
Департамент контррозвідки, за словами Гершковича та його співавторів, був раніше маловідомим. Під час роботи над матеріалом за двома журналістами відкрито стежили у Відні та Вашингтоні. Вони називають ДКРО “тіньовою елітою шпигунства”, яка створює в Росії “атмосферу політичного переслідування”. За даними WSJ, департамент має близько 2000 співробітників, які отримують високі, навіть за стандартами ФСБ, зарплати.
У департаменту широкі повноваження, включно з можливістю залучати співробітників інших підрозділів ФСБ і створювати будь-яке необхідне прикриття. Колишній співробітник однієї з російських спецслужб розповів виданню: “Як тільки команда зібрана, вони отримують карт-бланш”.
Керівництво департаменту має прямий доступ до президента РФ Володимира Путіна. За інформацією WSJ, генерал-майор Владислав Менщиков, керівник першої служби ФСБ, до якої входить ДКРО, особисто доповідав Путіну про арешт Гершковича. Менщиков настільки близький до президента, що навіть грає з ним у хокей.
Генерал-лейтенант Дмитро Мінаєв, який очолює ДКРО, особисто ухвалює рішення про арешт громадян США та визначає, на яких саме росіян їх обмінювати. Один із західних посадовців, який зустрічався з Мінаєвим, охарактеризував його так: “Він одразу розуміє, хто — залізо, а хто — ганчірка”.
Мінаєв супроводжував іноземців під час обміну 1 серпня. Він також потрапив у кадр на одному з відео, знятих того дня.
Разом із ним у літаку перебував Сергій Латков, колишній керівник “десятого відділу” ДКРО, який займався стеженням за іноземними журналістами. Нині, за даними WSJ, він працює в адміністрації президента Росії.
Розслідування також розповідає, що департамент ініціював кампанію з арештів американців, аби забезпечити звільнення Красикова. До таких арештів належить і затримання зірки баскетболу Бріттні Грайнер, яку в грудні 2022 року обміняли на росіянина Віктора Бута, засудженого в США за контрабанду зброї.
За словами Гершковича, його та ексморпіха Пола Вілана, також засудженого в Росії за шпигунство, використали як “наживку” для обміну на Красикова.
ДКРО також причетний до таємничих інцидентів з іноземцями в Росії: слідкування за дітьми, спроб вербування школярів при посольствах, а також проколювання шин дипломатичних авто.
Поза межами Росії департамент працює в інших країнах, зокрема на пострадянському просторі, де вербує місцевих жителів або викрадає їх для обміну на російських шпигунів.
В Україні, за даними WSJ, ДКРО організовує вибухи на залізничних полотнах та збирає інформацію про високопосадовців.
- Офіс генерального прокурора Швейцарії розслідує справу російського дипломата та двох інших осіб, яких підозрюють у шпигунстві.
- Після того, як країни ЄС масово вислали 600 російських шпигунів-дипломатів, столиця Австрії стала новим центром російського шпигунства в Європі.
-
В Австралії арештували подружжя росіян за підозрою у шпигунстві.
-
20-річного норвезького студента, який працював охоронцем у посольстві США в Осло, заарештували за підозрою в шпигунстві на користь Росії та Ірану, повідомляє влада Норвегії.
-
У вівторок, 5 листопада, польська прокуратура висунула звинувачення двом чоловікам у справі про співпрацю з білоруськими спецслужбами.
Журналіст Wall Street Journal Еван Гершкович, засуджений у Росії до 16 років колонії за шпигунство, опублікував своє перше розслідування після повернення до США.
Туреччина порушила питання про пом’якшення санкцій щодо російського “Газпромбанку” під час переговорів з американською делегацією, котру очолює держсекретар США Ентоні Блінкен.
На Харківщині врятували пораненого лебедя. Надзвичайники зауважили, що птах перебував на кризі місцевого ставка у селі Подворки.
З початку 2024 року населення Росії витратило на купівлю валянок 2,41 млрд рублів. Зазначається, що це найбільша сума за минулі три роки.
Статус учасника бойових дій відповідно до законодавства надається тим, хто брав участь у бойових завданнях в районах воєнних дій або на тимчасово окупованих територіях, незалежно від того, скільки часу це тривало, наголосив Уповноважений з прав людини Дмитро Лубінець.