ЄС планує створити альтернативу Starlink, виділивши 10,6 мільярда євро
Джерело: Bloomberg
Європейський Союз розпочав роботу над власною мережею супутників під назвою IRIS2, яка має забезпечити зашифроване глобальне підключення до Інтернету. На цей проєкт планують виділити 10,6 мільярда євро.
Зокрема, 6 мільярдів надасть ЄС, 4,1 мільярда – приватні компанії, а 550 мільйонів – Європейське космічне агентство. Мережа має повноцінно запрацювати до 2030 року.
Контракти на створення IRIS2 підписали люксембурзька SES SA, французька Eutelsat SA та іспанська Hispasat SA. Загалом планується розгорнути 290 супутників, які обслуговуватимуть європейські уряди, військових та приватних клієнтів. Частину потужностей буде зарезервовано для урядових потреб, решту ж дозволять використовувати комерційним клієнтам.
Проєкт реалізовуватиметься у форматі державно-приватного партнерства. ЄС вважає створення IRIS2 важливим кроком до зменшення залежності від приватних компаній, таких як Starlink, яка наразі має понад 6000 супутників і працює приблизно у 100 країнах.
Новий комісар ЄС з питань оборони та космосу Андріус Кубілюс назвав запуск IRIS2 важливим для безпеки блоку, вказавши на загрози, серед яких — глушіння навігаційних сигналів Росією. Він зазначив, що у часи війни зв’язок є критично важливим.
Starlink активно використовується українською армією, зокрема під час війни в Україні. Проте в ЄС наголошують на необхідності власних рішень для забезпечення суверенітету й незалежності, навіть для невеликих країн.
Головний виконавчий директор SES Адель Аль-Салех зазначив, що контракт IRIS2 створює сприятливі умови для розвитку європейських компаній. Він наголосив, що співпраця з ЄС, який виступає як “якірний клієнт”, дозволить конкурувати з великими гравцями, як-от Starlink, завдяки використанню супутників на вищих орбітах.
IRIS2 є стратегічним проєктом для ЄС, який прагне гарантувати безпеку, незалежність і стабільність зв’язку в умовах сучасних викликів.
- 7 березня стосовно компанії SpaceX, заснованої американським бізнесменом Ілоном Маском, розпочали розслідування. Воно стосується інформації щодо використання ЗС РФ проти України терміналів супутникового зв’язку Starlink.
- 25 вересня Сили оборони вперше знищили російський БпЛА “Shahed-136”, оснащений супутниковим зв’язком Starlink від SpaceX.
- У жовтні ЗС РФ стали спритнішими за допомогою незаконно ввезених терміналів Starlink. Вони дозволили їм використовувати супутниковий Інтернет для покращення координації під час штурмів, виконувати більше вильотів безпілотників і бити українські війська точним артилерійським вогнем, попри зусилля США зупинити потік технологій.
- Американський бізнесмен і засновник SpaceX Ілон Маск вказав нову причину, через яку у 2022 році відмовився виконати запит України щодо активації Starlink поблизу Криму для проведення атаки на російський Чорноморський флот.
Згідно з даними Генерального штабу Збройних сил України, упродовж 14 грудня 2024 року українські захисники знищили та підбили 181 автомобіль російської армії.
Міністр закордонних справ Угорщини Петер Сіярто заявив, що країна заблокувала включення патріарха Московського Кирила до 15-го пакету санкцій Євросоюзу.
Обраний 47-м президентом США Дональд Трамп зауважив, що нині його команда працює над припиненням війни РФ проти України, і вже є”невеликий прогрес”.
Обраний 47-м президентом США Дональд Трамп заявив, що не запрошував главу Української держави Володимира Зеленського на інавгурацію 20 січня.
Пані посол ЄС в Україні Катаріна Матернова повідомила, що законопроєкт стосовно добудови енергоблоків Хмельницької АЕС коштом західних партнерів розроблявся без консультацій із ЄС.