Путін досі не прокоментував ситуацію у Сирії – NYT
Джерело: The New York Times
Президент РФ Володимир Путін досі не прокоментував падіння свого союзника Башара Асада у Сирії.
16 грудня Путін з вищим військовим керівництвом РФ близько години спілкувались у межах щорічної зустрічі. Вони обговорювали НАТО, Україну, іпотеку для військових тощо. Проте жодного разу не заговорили про Сирію.
Путін досі публічно не висловився про падіння режиму Асада, хоча Росія всіма силами намагається зберегти свій вплив на Близькому Сході. Мовчання свідчить про невизначеність для російських військових баз у Сирії та те, що Україна залишається пріоритетом для Кремля.
“Падіння Асада – болюча тема у Москві. Краще нічого не говорити”, – вважає Антон Мардасов, російський військовий аналітик, який спеціалізується на Близькому Сході.
На засіданні 2023 року на той час міністр оборони РФ Сергій Шойгу хвалився тим, війська РФ залишаються розгорнутими як у Нагірному Карабасі, так і у Сирії.
Та вже у травні 2024 року військам РФ довелось вийти з Карабаху, що стало ознакою втрати Росією впливу у Кавказькому регіоні.
Падіння Асада може стати ще більшою перешкодою намагань Путіна відродити Росію як світову державу.
За словами Мардасова, найкращим сценарієм для Кремля може стати скорочення військової присутності на авіабазі Хмеймім та військово-морській базі Тартус у Середземному морі. Це дозволило б Росії зберегти пункт дозаправки для обмеженої військової активності у Сирії та в Африці.
Але така ситуація не виправдає колишніх ширших амбіцій Путіна щодо створення сил для протистояння НАТО. Ще у 2021 році російські ядерні бомбардувальники виконували навчальні польоти над Сирією, що свідчило про намагання Кремля мати оплот на Близькому Сході для протистояння з Заходом.
Та зараз, за словами Мардасова, ситуація у Сирії настільки нестабільна, що навряд чи Путін наважиться розміщувати там ядерну зброю, навіть якщо зможе зберегти воєнні бази.
“Такі форпости, які б загрожували південному флангу НАТО, вже на 100% втрачені”, – сказав аналітик.
Тепер для Путіна найважливішим залишається те, як закінчиться його війна в Україні.
У Сирії ж Росія скорочує свою військову присутність, а колони військ РФ, які діяли по всій країні, з’їжджаються до Хмеймім і Тартуса. Супутникові фото свідчать про те, що російську військову техніку запаковують для подальшого транспортування.
Поки Кремль прагне наладити зв’язок з “Хаят Тахрір аш-Шам” – ісламським угрупованням, яке очолило наступ повстанців у Сирії, хоча ще 8 грудня, за кілька годин до падіння режиму Асада, в МЗС РФ повстанців називали “терористами”.
Та зараз глава Чечні Рамзан Кадиров вже закликає Путіна виключити “Хаят Тахрір аш-Шам” зі списку терористичних організацій в Росії.
Чи вдасться Кремлю домовитись з повстанцями та зберегти свою присутність у Сирії невідомо, але у ЄС вже заявили, що запропонують Сирії зняти санкції в обмін на виведення російських військ.
Сам Путін на зустрічі 16 грудня дав зрозуміти, що Сирія більше не основне питання для Росії. Він говорив виключно про війну в Україні сподіваючись на перемогу тут.
- Росія евакуювала щонайменше 400 військових із району Дамаска після переговорів із представниками сирійської опозиції, зокрема угруповання “Хаят Тахрір аш-Шам”.
З 1 січня 2025 року в Україні зміняться правила обов’язкового автострахування. Зокрема, розміри страхових виплат поступово збільшуватимуться до європейського рівня, що зрештою може призвести до подорожчання “автоцивілки”.
В російському місті Барнаул в “Сталін-центрі” провели дитячий захід під назвою “Сталінська ялинка-2025”, на якому дорослі разом з дітьми проганяли “Бармалея-ліберала”.
“Суспільне мовлення” запустило у застосунку Дія голосування за членів журі фіналу національного відбору на Євробачення-2025.
17 грудня держдума РФ ухвалила у другому і третьому, остаточному читанні закон, що передбачає можливість виключення терористичного руху “Талібан” зі списку заборонених у Росії організацій.
Народний депутат та голова “Платформи за життя та мир” Юрій Бойко записав звернення з після допиту в СБУ. В ньому ексрегіонал назвав Путіна воєнним злочинцем.