Китай викупив частку Росатома в одному з уранових проєктів у Казахстані
Джерело: “Казатомпром”
Китайська компанія State Nuclear Uranium Resources Development викупила частку російської держкорпорації “Росатом” у спільному підприємстві “Заречное”, що працює на території Казахстану.
Частка, яку продала дочірня структура “Росатома” Uranium One Group, становить 49,979%. Покупцем виступила SNURDC Astana Mining Company Limited, що належить китайській стороні. Казахстанська компанія “Казатомпром” зберегла свою частку в проєкті без змін.
“Заречное” займається видобутком урану на однойменному родовищі в Туркестанській області. Його відкрили у 1977 році, а запаси на початок 2024 року оцінюються у 3500 тонн урану. Розробку родовища планують завершити до 2028 року.
Крім цього, Uranium One Group має намір продати частки ще у двох проєктах у Казахстані: “Хорасан-U” і ТОВ “Кизилкум”.
Російській стороні в них належить по 30%. Покупцем стане China Uranium Development Company Limited, бенефіціаром якої є корпорація China General Nuclear Power Corporation (CGN). Частка “Казатомпрому” в обох підприємствах залишиться незмінною й становитиме 50%.
“Хорасан-U” веде видобуток урану на ділянці “Харасан-1” родовища “Північний Харасан” у Кизилординській області. Запаси цього родовища оцінюються у 33 000 тонн, а завершити його розробку планують до 2038 року. Переробка урану відбувається на потужностях ТОВ “Кизилкум”.
У 2023 році Uranium One Group видобула 4800 тонн урану в Казахстані та ще 2700 тонн у Росії, що дозволило Росатому посісти третє місце у світі з часткою ринку 14%.
Казатомпром, контрольований державним фондом “Самрук-Казина”, є найбільшим у світі виробником урану. Компанія забезпечує 20% світового видобутку й експортує продукцію до Китаю, Південної та Східної Азії, Європи та Північної Америки.
Казахстан, який не має власних атомних електростанцій, володіє близько 15% світових запасів урану, поступаючись лише Австралії.
- Російська державна корпорація “Росатом” розмістила замовлення на альтернативне обладнання в Китаї для першої турецької атомної електростанції, оскільки затримки постачань від німецької Siemens Energy AG загрожують зірвати проект, заявив міністр енергетики Туреччини.
Прикордонники на Чернігівщині збили російський дрон з управлінням через оптоволоконний кабель, який мав обходити РЕБ. Дрон знешкодили зі стрілецької зброї.
17 грудня акції російського газового монополіста “Газпром” впали до 106,1 рубля за одиницю — мінімуму з січня 2009 року. З початку 2024 року цінні папери компанії втратили вже 33,5% вартості.
У Генеральному штабі ЗСУ поінформували про ситуацію на фронті станом на 22:00 17 грудня. Загалом від початку цієї доби відбулося 183 бойових зіткнення.
Директорка ІМІ Оксана Романюк закликала Верховну Раду не голосувати за законопроєкт №10242, який може вплинути на свободу журналістів та обмежити розслідування корупції та суспільний контроль за владою.
17 грудня міністр закордонних справ Андрій Сибіга повідомив про проголосовану Генеральною Асамблеєю ООН резолюцію щодо порушення прав людини Росією на тимчасово окупованих територіях України. Документ став першою резолюцією ООН, в якому Генеральна Асамблея називає агресію РФ проти України “загарбницькою війною РФ проти України” (War of aggression against Ukraine).