Китай викупив частку Росатома в одному з уранових проєктів у Казахстані

Джерело: “Казатомпром

Китайська компанія State Nuclear Uranium Resources Development викупила частку російської держкорпорації “Росатом” у спільному підприємстві “Заречное”, що працює на території Казахстану.

Частка, яку продала дочірня структура “Росатома” Uranium One Group, становить 49,979%. Покупцем виступила SNURDC Astana Mining Company Limited, що належить китайській стороні. Казахстанська компанія “Казатомпром” зберегла свою частку в проєкті без змін.

“Заречное” займається видобутком урану на однойменному родовищі в Туркестанській області. Його відкрили у 1977 році, а запаси на початок 2024 року оцінюються у 3500 тонн урану. Розробку родовища планують завершити до 2028 року.

Крім цього, Uranium One Group має намір продати частки ще у двох проєктах у Казахстані: “Хорасан-U” і ТОВ “Кизилкум”.

Російській стороні в них належить по 30%. Покупцем стане China Uranium Development Company Limited, бенефіціаром якої є корпорація China General Nuclear Power Corporation (CGN). Частка “Казатомпрому” в обох підприємствах залишиться незмінною й становитиме 50%.

“Хорасан-U” веде видобуток урану на ділянці “Харасан-1” родовища “Північний Харасан” у Кизилординській області. Запаси цього родовища оцінюються у 33 000 тонн, а завершити його розробку планують до 2038 року. Переробка урану відбувається на потужностях ТОВ “Кизилкум”.

У 2023 році Uranium One Group видобула 4800 тонн урану в Казахстані та ще 2700 тонн у Росії, що дозволило Росатому посісти третє місце у світі з часткою ринку 14%.

Казатомпром, контрольований державним фондом “Самрук-Казина”, є найбільшим у світі виробником урану. Компанія забезпечує 20% світового видобутку й експортує продукцію до Китаю, Південної та Східної Азії, Європи та Північної Америки.

Казахстан, який не має власних атомних електростанцій, володіє близько 15% світових запасів урану, поступаючись лише Австралії.

Головне управління розвідки Міністерства оборони повідомило, що Росія нарощує вплив на інформаційний простір Африканського континенту, використовуючи ресурси державних ЗМІ — зокрема, агентства ТАСС і телеканалу RT.

Протягом тижня російська армія здійснила масований обстріл більшості регіонів України, застосувавши понад 1,8 тисячі безпілотників, більше ніж 1,2 тисячі авіаційних бомб і 83 ракети, повідомив президент Володимир Зеленський.

Репортаж американської газети The New York Times з Курщини “Ландшафт смерті. Що залишилось там, де Україна вторгнулась в Росію”, створений за участі бойовиків підрозділу “Ахмат”, викликав хвилю критики. Українські журналісти та представники МЗС обурені легітимізацією кремлівської пропаганди під виглядом журналістики.

У Запоріжжі на воді загинув 17-річний хлопець – він зник під час купання в затопленому кар’єрі. Тіло юнака виявили наступного дня водолази на глибині 10 метрів. 

Військові Естонії провели перші бойові стрільби з реактивних систем залпового вогню HIMARS.