Уряд Лівії проти посилення військової бази РФ у країні

Джерело: The Guardian

Намагання Росії зміцнити свою військову базу на сході Лівії, після повалення режиму Асада у Сирії, зіштовхуються зі спротивом з боку лівійського уряду.

Зокрема прем’єр-міністр Лівії Абдул Хамід Дабайьа заявив, що відкидає будь-які спроби перетворити країну у центр конфліктів між великими державами наголосивши, що Лівія не стане майданчиком для зведення міжнародних рахунків.

“Ми занепокоєні перенесенням міжнародних конфліктів у Лівію і тим, що вона стане полем битви між країнами”, – сказав він.

Лівія пережила роки конфліктів, поки у 2011 році повстання за підтримки НАТО не скинуло 40-річний режим правління диктатора Муаммара Каддафі. Проте країна досі залишається розділеною між визнаним ООН урядом у Тріполі та конкуруючою адміністрацією на сході Лівії, яку підтримує військовий лідер Халіф Хафтар – союзник Кремля.

Повідомлення останніми днями вказують на те, що російські війська перекидують військову техніку з військово-морської бази Тартус та авіабази Хмеймім у Сирії саме на схід Лівії, де конкуруюча адміністрація країни чимало років отримувала підтримку РФ.

Дабайба наголосив, що його уряд недопустить передачі російської зброї до Лівії попередивши, що це лише посилить кризу всередині країни.

“Ніхто з навіть з каплею патріотизму не хоче, щоб іноземна держава нав’язувала свою гегемонію та владу країні і народу” – сказав він.

За словами глави лівійського уряду, він вже зв’язався з послом РФ у країні, щоб отримати пояснення.

Російські бази у Сирії допомагали Кремлю мати силу у Середземному морі та Північній Африці. РФ проводила перемовини з новими лідерами Сирії, аби залишити військову присутність у країні, однак згоди не було досягнуто.

Джалел Харшауй, науковий співробітник аналітичного центру з питань оборони RUSI назвав заяву Дабайби “переломним моментом”.

На його думку, слова Дабайби можуть свідчити про те, що він хоче “показати себе американцям як хороший хлопець”, оскільки США почали економічний тиск на лівійських діячів через корупцію.

Зокрема цього тижня стало відомо, що Федеральний резервний банк Нью-Йорка за підтримки мінфіну США тимчасово припинить всі операції щодо обміну доларів з Центральним банком Лівії, поки у Лівії не призначать незалежного аудитора, який боротиметься з відмиванням коштів та фінансуванням тероризму, а також контролюватиме всі транзакції.

У Лівії вважають, що аудитор, наймовірніше, виявить докази контрабанди нафти на сході та тісні фінансові зв’язки з Росією, що призведе до санкцій проти осіб, причетних до цих порушень.

За словами Харшауй, після падіння режиму Асада російські вантажні літаки кілька разів літали до лівійської бази Аль-Хадім, зокрема двічі літаки вилітали з Білорусі. Були також рейси з Москви, які летіли через повітряний простір Туреччини.

Відтак незалежно від того, чи дозволить новий уряд Сирії залишатись війська РФ у країні, цінність сирійських баз для Кремля зміниться.

“Для Росії ситуація у Сирії стала ворожішою, невизначенішою, небезпечнішою, затратнішою. Рівень обміну розвідданими між режимом Асада та Росією був необхідним, щоб РФ підтримувала свою військову присутність. Його більше немає. Можливо, новий уряд пообіцяє щось, але це ніколи не буде на такому ж рівні комфорту, як раніше”.

Варто зауважити, що у році Росія вже посилила свою присутність у Лівії, відправивши туди більше бронетехніки, вантажівок, обладнання та персоналу. Чисельність військ зросла до 1200-1500 осіб, тоді я у 2023 році становила близько 900 осіб.

  • Росія транспортує системи протиповітряної оборони та інші види озброєння з військових баз у Сирії до Лівії. Як повідомляють ЗМІ, російські вантажні літаки доставляють радари та обладнання для систем С-400 і С-300 на бази, розташовані на сході Лівії. Ці бази перебувають під контролем головнокомандувача Лівійської національної армії Халіфа Хафтара — союзника Кремля.

Яйце, куплене в супермаркеті за звичайною ціною, було продано на аукціоні за 250 доларів завдяки своїй “майже ідеально сферичній” формі.

У суботу, 21 грудня, президент України Володимир Зеленський заявив, що Росія обов’язково понесе відповідальність за свої терористичні дії.

Підвищений кров’яний тиск може мати різні причини, від ліків до звичок і генетичних факторів. Однак, згідно з рекомендаціями експертів, час прийому їжі може значно впливати на рівень артеріального тиску.

У селі Старий Почаїв сталося ДТП за участю автомобіля “Chrysler Raw Van”. Водій не впорався з керуванням та в’їхав у бетонні плити, в результаті чого постраждали подружжя та їхній чотиримісячний син.

Науковці з Сорбоннського університету виявили, як мікроводорості орієнтуються у водному середовищі за допомогою спеціальних світлочутливих рецепторів.