Науковці з’ясували, як мікроводорості «бачать» світло та орієнтуються у воді

Джерело: Nature

Науковці з Сорбоннського університету виявили, як мікроводорості орієнтуються у водному середовищі за допомогою спеціальних світлочутливих рецепторів.

Діатомеї, мікроскопічні водорості, що є частиною фітопланктону, застосовують світлочутливі рецептори (фітохроми) для визначення свого положення у водному середовищі. Ці механізми відіграють ключову роль у пристосуванні фітопланктону до змін довкілля та забезпеченні стабільності морських екосистем.

Фітопланктон відіграє ключову роль у життєдіяльності планети, виробляючи половину світового кисню та поглинаючи вуглекислий газ, що сприяє регуляції клімату. Однак механізми, які визначають розподіл цих мікроорганізмів в океанах, до цього часу залишалися малодослідженими.

Дослідження геному показали, що фітохроми притаманні лише діатомеям, які живуть поза тропічними зонами. Це свідчить про ключову роль цих рецепторів у пристосуванні водоростей до змін освітлення, пов’язаних із сезонами.

Науковці встановили, що фітохроми в геномі діатомей дозволяють їм розпізнавати зміни в спектрі світла. Ця здатність є особливо важливою для орієнтації в воді, зокрема в регіонах з активним перемішуванням води, таких як полярні широти. Окрім цього, ці рецептори сприяють адаптації водоростей до сезонних коливань тривалості світлового дня.

  • Лауреати Нобелівської премії вимагають зупинити роботи над мікробами “дзеркального життя”.

  • Вчені Університету Брістоля спільно з науковцями Управління з атомної енергії Великої Британії UKAEA розробили першу в світі алмазну батарею, що зможе працювати тисячі років.

13 липня італійський тенісист Яннік Сіннер здобув перемогу на Вімблдоні-2025, третьому у сезоні турніру серії Grand Slam.

Президент США Дональд Трамп розглядає можливість конфіскувати близько $5 млрд російських активів за кордоном і передати їх Україні. 

В Україні з’явилися нові боєприпаси, що дозволяють ефективно боротися з дронами за допомогою стандартних автоматів. Оборонний кластер Brave1 ініціював розробку антидронових набоїв, що в рази підвищують шанси військових уразити рухому ціль.

У тимчасово окупованому Криму за перше півріччя 2025 року правозахисники зафіксували 65 затримань, зокрема 15 – щодо представників корінного кримськотатарського народу. За аналогічний період 2024 року підтвердили 71 випадок (21), а у 2023 – 101 (66).

На Херсонщині зібрали перші 500 т кавунів попри систематичні дронові атаки росіян.