Вчені відтворили зовнішність Святого Миколая

Джерело: OrtogOnLineMag

Міжнародна група науковців реконструювала зовнішність Святого Миколая Мірлікійського, який жив 1700 років тому і став прообразом Санта-Клауса.

Санта-Клаус також відомий як Батько Різдва, Святий Миколай, Кріс Крінґл, або просто Санта — різдвяний персонаж, що походить із західнохристиянської культури.

Як розповіли у виданні, сучасний образ Санта-Клауса засновано на традиціях навколо історичного Миколая Чудотворця, англійського Батька Різдва та нідерландського Сінтерклааса.

Утім, жодне зображення людини, яка стояла за цим міфом, не збереглося з часів його життя, причому більшість зображень святого Миколая датуються століттями після його смерті в 343 році нашої ери.

Зараз же експертам-криміналістам вдалося відтворити риси його обличчя. За словами провідного автора дослідження доктора Мораєса, це “сильне та ніжне обличчя”, яке “дивно сумісно” з “широким обличчям”, описаним у вірші 1823 року “Візит святого Миколая”.

“Ця характеристика в поєднанні з густою бородою дуже нагадує фігуру, яку ми маємо на увазі, коли думаємо про Санта-Клауса”, – пояснив Мораєс.

Фото: OrtogOnLineMag

Співавтор дослідження і експерт із життя святих Хосе Луїс Ліра розповів про місію справжнього Миколая Мирлікійського.

“Він був єпископом, який жив у перші століття християнства і мав мужність захищати та жити за вченням Ісуса Христа, навіть ризикуючи своїм життям. Він кинув виклик владі, включаючи римського імператора, за цей вибір. Він так часто й ефективно допомагав нужденним, що коли люди шукали символ доброти на Різдво, натхнення приходило від нього. Пам’ять про нього вселенська не тільки серед християн, а й у всіх народів”, – зазначив він.

Для реконструкції обличчя Мораєс і його команда використовували дані, зібрані в 1950-х роках Луїджі Мартіно.

Фото: OrtogOnLineMag

Спершу науковці реконструювали череп у 3D. Потім вони простежили профіль обличчя за допомогою статистичних прогнозів та доповнили це технікою анатомічної деформації, коли томографія голови живої людини налаштовується так, щоб череп віртуального донора відповідав черепу святого.

Результатом роботи дослідників є два набори зображень: один об’єктивний у відтінках сірого, а інший – більш художній – із додаванням таких елементів, як борода та одяг, натхненний іконографією Святого Миколая.

Фото: OrtogOnLineMag

Також вченим вдалося дізнатися, що Святий Миколай, ймовірно, страждав від важкого хронічного артриту в хребті та тазі. Тоді як його череп показав потовщення кісток, що могло викликати часті головні болі.

Розвіддані, з якими ознайомилися американські та західні посадовці, свідчать про можливу зміну пріоритетів глави Росії Володимира Путіна у повномасштабній війні проти України. Замість прагнення до повного захоплення України, Кремль може зосередитися на короткострокових цілях — утриманні захоплених територій та зміцненні ослабленої економіки РФ.

У головному логістичному хабі НАТО — Александруполісі — затримали 59-річного етнічного грека з Грузії за підозрою у шпигунстві на користь Росії. В його телефоні знайшли фото і відео військових об’єктів та техніки.

Нові котушки на 25 та 30 км для оптоволоконних FPV-дронів української компанії 3DTech пройшли внутрішні випробування та вже серійно виробляються. Виробництво всіх котушок компанії повністю локалізовано в Україні, закуповується лише сировина. 

Європейський Союз остаточно заборонив використання бісфенолу А (BPA) у всіх матеріалах, що контактують із харчовими продуктами. Відповідне рішення закріпили у Регламенті 2024/3190, який набрав чинності 20 січня 2025 року. Заборона стала результатом понад 20 років наукових досліджень і обговорень щодо впливу цієї речовини на здоров’я та довкілля.

У Генеральному штабі ЗСУ повідомили оперативну інформацію станом на 22:00 1 травня. Від початку цієї доби відбулося 140 бойових зіткнень.