Комітет захисту журналістів закликав Зеленського припинити залякування медіа

Джерело: лист КЗЖ

Комітет захисту журналістів у листі до президента Володимира Зеленського від 19 грудня закликав вжити заходів для забезпечення вільної роботи журналістів й медіа, та разом з тим, покарання відповідальних за залякування журналістів.

Генеральна директорка Комітету захисту журналістів Джоді Ґінзберґ у листі зазначає, що КЗЖ усвідомлює колосальні виклики, з якими стикається уряд України в умовах війни, й цінує відданість України стандартам демократії й верховенства права.

Ми визнаємо необхідність певних обмежень доступу журналістів до інформації чи територій у виняткових умовах з міркувань безпеки й відзначаємо, що на третій рік після повномасштабного вторгнення Росії медіаландшафт України залишається яскравим і динамічним, – мовиться в листі.

Ґінзберґ зауважує, що дедалі сильніше занепокоєння комітету викликають сигнали, що вказують на невиправдане намагання українського уряду контролювати медіа й придушувати журналістські розслідування.

Протягом минулого року наші дослідження й детальні взаємодії з місцевими журналістами показали тенденцію невиправданих обмежень та інших форм перешкоджання, які гальмують роботу вільної преси і зрештою шкодять демократії, яку ви прагнете захищати, – інформує генеральна директорка Комітету захисту журналістів.

Також КЗЖ занепокоєний законопроєктом, що нині обговорюється у Верховній Раді й передбачає посилені кримінальні покарання за оприлюднення інформації з публічних баз даних в умовах воєнного стану.

Очільниця Комітету захисту журналістів нагадала, що у своєму відгуку на заяву України на членство в Європейському Союзі від червня 2022 року Європейська комісія зазначила, що “минулими роками також значно покращилася ситуація зі свободою медіа, зокрема завдяки онлайн-медіа”.

Прямий тиск на незалежні медіа чи непрямий дозвіл тим, хто їх залякує, діяти безкарно є значним кроком назад у здійсненні європейських прагнень України, – додала Ґінзберґ.

  • Зауважимо, 248 депутатів у першому читанні проголосували за законопроєкт №12111 “Про внесення змін до деяких законів України щодо діяльності медіа”.
  • Верховна Рада України не підтримала законопроєкт про злив інформації з державних реєстрів. Згідно з проєктом, за розголошення даних із цих реєстрів передбачалося ув’язнення до 8 років.

Мережею поширилося відео, на якому російська співачка Валерія співає пісню про батьківщину на тлі розбомбленого міста. У зв’язку з цим Міністерство культури звернеться до СБУ.

У Верховній Раді зареєстрували проєкт закону №13229, котрий передбачає дозвіл громадянам старше 60 років добровільно укладати контракти на проходження військової служби під час дії воєнного стану. 

Білорусь звільнила громадянина США Юраса Зянковича, якого звинувачували в змові проти білоруського диктатора Олександра Лукашенка.

30 квітня Верховна Рада проголосувала у першому читанні законопроєкт, що посилює військову дисципліну та запроваджує механізми протидії дискримінації й сексуальним домаганням у ЗСУ. 

Президент США Дональд Трамп вважає, що Україні не обов’язково надавати більше летальної зброї, щоб виграти війну.