Вчені: мурахи показали кращий результат у груповому завданні

Джерело: phys.org

Професор Офер Файнерман та його команда з Інституту Вейцмана провели змагання, щоб з’ясувати, хто краще керуватиме великим вантажем у лабіринті. Результати дослідження, опубліковані в Proceedings of the National Academy of Sciences, розкривають нові аспекти групового прийняття рішень і порівнюють переваги та недоліки співпраці й дій поодинці.

Мурахи — це соціальні комахи, яких рідко можна побачити поодинці, оскільки вони завжди живуть у великих колоніях. Люди, хоч деякі й віддають перевагу самотності, також є соціальними істотами. Мурахи й люди є єдиними представниками живої природи, які постійно працюють разом, транспортуючи вантажі, що значно перевищують їхні власні розміри.

Для того, щоб дослідити порівняння між двома різними видами, вчені створили реальну версію “головоломки про піаніно” — класичної обчислювальної задачі з області планування руху та робототехніки. Вона полягає в пошуку можливих способів переміщення об’єкта незвичайної форми, наприклад, піаніно, з однієї точки в іншу в складному середовищі.

Замість піаніно, мурахи працювали з Т-подібним об’єктом, яким потрібно було маневрувати в прямокутному просторі, поділеному на три камери, з’єднані двома вузькими щілинами.

Дослідники створили два набори лабіринтів, що відрізнялися лише розмірами, щоб адаптувати їх до розмірів мурах та людей, а також до різних розмірів груп. Учасники, які брали участь у дослідженні, були легшими у випадку людей, які зголосилися просто за запитом, ймовірно, через цікавість та бажання змагатися. Мурахи ж не мають схильності до змагань. Вони приєдналися до дослідження через оману, вважаючи, що важкий вантаж є шматочком їжі, який вони транспортують у своє гніздо.

Мурахи, яких обрали для змагань з людиною, належать до виду Paratrechina longicornis. Цей вид отримав свою назву через довгі вусики, а також іноді їх називають божевільними мурахами через їхню схильність до швидкого бігу. Ці мурахи добре відомі, оскільки вони поширені по всьому світу.

“Мурахи вирішували завдання лабіринту в трьох комбінаціях: одна мураха, невелика група з приблизно семи мурах і велика група з приблизно 80 мурах. Люди виконували завдання у трьох паралельних комбінаціях: одна людина, невелика група з шести-дев’яти осіб і велика група з 26 осіб”, – зазначили у phys.org.

Для того, щоб зробити порівняння максимально точним, деяким групам людей було заборонено спілкуватися за допомогою мови чи жестів. Вони також повинні були носити хірургічні маски та сонцезахисні окуляри, щоб приховати рот і очі.

Крім того, учасникам експерименту було наказано тримати вантаж лише за ручки, які імітували спосіб, яким мурахи утримують предмети. На цих ручках були вмонтовані лічильники, що вимірювали силу тяги, яку кожен учасник прикладав протягом всього експерименту.

Дослідники багато разів повторювали експеримент для кожної комбінації, аналізуючи відео та дані відстеження за допомогою комп’ютерного моделювання та фізичних моделей.

Не дивно, що когнітивні здібності людей дали їм перевагу в індивідуальному випробуванні, де стратегічне планування дозволило їм легко перевершити мурах.

Під час виконання групового завдання ситуація виглядала зовсім інакше, особливо для великих груп. Виявилося, що мурахи працюють значно ефективніше в колективі, а інколи навіть перевершують людей у своїх діях.

Групи мурах діяли злагоджено та стратегічно, демонструючи колективну пам’ять, що дозволяла їм підтримувати певний напрямок і уникати повторних помилок.

Натомість люди не змогли досягти кращих результатів у групах, на відміну від індивідуальної роботи.

“Мурашник — це фактично сім’я. Всі мурахи в гнізді — сестри, і вони мають спільні інтереси. Це тісно пов’язане суспільство, в якому співпраця значно переважає конкуренцію. Ось чому мурашник іноді називають суперорганізмом, свого роду живим тілом, що складається з безлічі “клітин”, які співпрацюють одна з одною.

Наші результати підтверджують це бачення. Ми показали, що мурахи, діючи як група, розумніші, що для них ціле більше, ніж сума його частин. Навпаки, формування груп не розширило когнітивні здібності людей. “Мудрість натовпу”, яка стала такою популярною в епоху соціальних мереж, у наших експериментах не вийшла на перший план”,- зазначив професор Офер Файнерман.

Центр з контролю та профілактики захворювань у США (CDC) повідомив, що результат аналізу зразків першого у США пацієнта з тяжким випадком пташиного грипу показав мутацію вірусу.

В Іраку працюють над ексгумацією останків близько 100 курдських жінок і дітей. Вважається, що їх вбили в 1980-х роках, за часів правління Саддама Хусейна.

СБУ нейтралізувала агентурну мережу російського ГРУ, яка займалась організацією масових диверсій на залізниці.

Україна встановила контакт з новою владою Сирії. МЗС сподівається, що Сирія змінить політику щодо територіальної цілісності України й після цього вийде відновити дипломатичні відносини.

В окупованому Севастополі засудили українку Оксану Сенеджук до 15 років позбавлення волі та штрафу 200 тисяч рублів, визнавши її винною у “державній зраді”.