З 44 одиниць медобладнання, купленого в 2023, використовують всього 2 – Рахункова палата

Джерело: Рахункова палата, Ольга Піщанська/Facebook

Рахункова палата повідомила, що більшість медичного обладнання, яке Міністерство охорони здоров’я закупило у 2023, досі не почали використовувати.

У 2023 році МОЗ України вперше централізовано закупило 44 одиниці дорогого медобладнання на суму 1,6 млрд гривень. Зокрема, 15 інноваційних систем лінійних прискорювачів, 28 магнітно-резонансних томографів та стоматологічний комп’ютерний томограф. Ці прилади призначені для медзакладів, де лікують військовослужбовців і онкологічних пацієнтів.

Однак, більшість обладнання досі не почали використовувати.

“МОЗ планувало закуплене медобладнання поставити до медзакладів та ввести його в експлуатацію до кінця 2023 року. Фактично ж в експлуатацію було введено лише дві одиниці з 44! Решта – чекала на готовність приміщень”, – повідомила голова Рахункової палати Ольга Піщанська.

Затримки виникли через кілька проблем: погану організацію закупівель, відсутність чітких правил розподілу обладнання, труднощі з підготовкою приміщень, де його мали б встановити, а також обмеження конкуренції в тендерах через дискримінаційні вимоги.

Однак, очільниця Рахункової палати зауважила, що внаслідок аудиту були й позитивні моменти:

  • Завдяки великим закупівлям та пільговим умовам виробників вдалося зекономити кошти. МРТ були куплені на 34% дешевше, а лінійні прискорювачі — на 47%.
  • Поки тривав аудит Рахункової палати, деякі об’єкти ввели в експлуатацію, наприклад, МРТ в Павлограді та лінійний прискорювач у Черкасах.
  • МРТ з Кривого Рогу та Львівського медуніверситету передали іншим лікарням, де приміщення були готові.
  • МОЗ повідомило, що планує уточнити медико-технічні вимоги та посилити контроль за документами щодо якості та комплектності обладнання.

“Централізована закупівля високовартісного медичного обладнання – це великий крок вперед для Міністерства охорони здоров’я. Він дозволить не тільки зменшити корупційні ризики, а й забезпечити необхідними медичними послугами від держави громадян, які цього потребують. Водночас неналежні організація процесів та управлінські рішення можуть нівелювати позитивний ефект цієї ідеї”, – підсумувала Піщанська.

  • Рахункова палата України заявила про “маніпуляції та викривлення інформації” щодо результатів її аудитів. Інституція заявила, що офіційна позиція відображається виключно у звітах та публікаціях на її сайті.
  • За три квартали 2024 року (з січня по вересень) уряд розподілив 99,9% коштів, запланованих на рік, з резервного фонду держбюджету. Однак, частину розподілених видатків не проведено вчасно. Наприклад, на будівництво фортифікацій витрачено на 27,2% менше плану, а на обладнання для Міноборони та Держспецзв’язку – на 85,6% менше.
  • За три квартали 2024 року (з січня по вересень) видатки уряду склали 2,98 трлн грн. З них майже 65% витрачено на безпеку та оборону.

Американсько-німецька компанія-розробник програмного забезпечення Auterion до кінця 2025 року спорядить Україні 33 тисячі “ударних систем” для БпЛА з штучним інтелектом, здатних обходити системи радіоелектронної боротьби та фізичні перешкоди – подібно до дронів на оптоволокні. 

Німецька автобудівна компанія Porsche повідомила про падіння прибутку від автомобільного бізнесу на майже 91% у другому кварталі – з 1,7 млрд євро до 154 млн євро. Основними причинами стали скорочення продажів у Китаї, зростання витрат на електрифікацію та тиск митних зборів у США.

Бойовики, пов’язані з терористичним угрупованням “Ісламська держава”, вночі атакували католицьку церкву на сході Демократичної Республіки Конго, вбивши щонайменше 34 людини. 

У Генеральному штабі ЗСУ поінформували про оперативну ситуацію на фронті станом на 22:00 27 липня. Так, з початку доби відбулося 118 бойових зіткнень.

27 липня президент США Дональд Трамп заявив, що Сполучені Штати та Євросоюз уклали торговельну угоду за кілька днів до закінчення відведеного терміну.