В Україні планують запровадити обмеження на найбільші пенсії

Джерело: Мінсоцполітики

У Пенсійному фонді повідомили про накопичення дисбалансів у пенсійній системі, котрі роблять систему несправедливою та непрозорою, і знижують як довіру до пенсійної системи, так і  мотивацію до сплати ЄСВ в суспільстві. Для виправлення ситуації вже напрацьовано три важливих законопроєкти, які мають сприяти виправленню недоліків чинного законодавства та встановленню більшої справедливості в системі пенсійного забезпечення.

Це проєкти законів щодо модернізації солідарної пенсійної системи, впровадження накопичувальних пенсій і реформи соціального страхування. Крім того, декілька важливих кроків також реалізували в Законі “Про державний бюджет”.

Зокрема, зважаючи на те, що пенсійна система має забезпечити виплату пенсій всім без виключення українцям в умовах дуже обмеженого через війну фінансового ресурсу, Законом затверджено норму про застосування у 2025 році обмежувальних коефіцієнтів до пенсій, які у чотири чи більше рази перевищують середню пенсію по країні, або десять прожиткових мінімумів для непрацездатних осіб.

Зокрема, мовиться про обмеження пенсій, які на сьогодні можуть становити 60, 80 чи навіть 100 тисяч гривень і вище.

У відомстві акцентували, що обмеження не застосовуватимуться до пенсій осіб, які сьогодні воюють на фронті або брали участь у захисті Батьківщини від агресії РФ, починаючи з 2014 року.

Водночас, обмежуючі коефіцієнти дозволять зменшити величезну різницю між так званими “спеціальними” і загальними пенсіями.

Відповідно до ухваленої урядом постанови, до пенсій, котрі перевищують десять прожиткових мінімумів (зокрема, розмір яких визначено за рішеннями судів), застосовуватимуться понижувальні коефіцієнти.

Механізм працюватиме так, що чим вищим є розмір пенсії, тим більший коефіцієнт застосовуватиметься.

Зокрема:

  • до частини пенсії, що перевищує 10 прожиткових мінімумів (23 610 грн) та не перевищує 11 прожиткових мінімумів  (25 971 грн), буде застосовуватись коефіцієнт 0,5;
  • до частини пенсії, що перевищує 11 ПМ (25 971 грн) та не перевищує 13  ПМ (30 693 грн) – 0,4
  • до частини пенсії, що перевищує 13 ПМ (30 693 грн) та не перевищує 17  ПМ (40 137 грн) – 0,3
  • до частина пенсії, що перевищує 17 ПМ (40 137 грн), та не перевищує 21  ПМ (49 581 грн)- 0,2
  • до частина пенсії, що перевищує 21 ПМ (49 581 грн) – 0,1.

Тож диференціація розмірів пенсій залишається, однак, з урахуванням реалій воєнного часу, обмеженого фінансування і – головне – справедливості і пропорційності нарахування розмірів пенсій, в 2025 році будуть застосовуватися вищезгадані обмеження.

Звертаємо увагу, що обмеження будуть застосовуватися лише на той розмір виплати, яка не є страховою частиною пенсії (тобто для забезпечення якої не сплачувались страхові внески), а є додатковою виплатою від держави за роботу в окремих силових чи інших структурах, — пояснили у Мінсоцполітики.

У відомстві уточнили, що під дію норми підпаде близько 17,6 тис. “спеціальних” пенсіонерів.

Австрійська компанія OMV уклала угоду про постачання німецькому Uniper газу з її проекту в Чорному морі з 2027 року, повідомили троє обізнаних осіб. Нині Європа шукає нові шляхи підвищення енергетичної безпеки після скорочення зв’язків з Росією.

Захищаючи Україну від повномасштабного російського вторгнення, на фронті загинув український танцівник та хореограф Володимир Раков.

Бойовики, пов’язані з рухом “Талібан”, отримували від російської військової розвідки (ГРУ) в середньому 200 тисяч доларів за вбивство військових міжнародної коаліції в Афганістані. Про це мовиться у розслідуванні The Insider та німецького журналу Der Spiegel.

У Тернополі затримали чоловіка, який за $3000 обіцяв “вирішити питання” з отриманням водійського посвідчення. Зловмисник гарантував позитивні оцінки на іспитах, прикриваючись вигаданими знайомствами у сервісному центрі МВС.

Історія ролику “Oven Kid” відомого, відомий також як “When Mama Isn’t Home”, почалася з вірусного відео, де батько грає на тромбоні, а син використовує дверцята духовки як перкусію під музику DJ Timmy Trumpet “Freaks”.