Фіцо заявив, що забезпечив постачання газу для Словаччини після переговорів із Путіним
Джерело: Reuters
Прем’єр-міністр Словаччини Роберт Фіцо повідомив, що під час свого візиту до Москви минулого місяця досяг домовленостей із президентом Росії Володимиром Путіним щодо постачання газу. Це сталося незадовго до того, як Україна припинила транзит російського газу на початку 2025 року.
Фіцо заявив у відеозверненні, опублікованому у Facebook, що забезпечив газ для внутрішнього споживання Словаччини. Додаткових деталей щодо угоди прем’єр-міністр не розкрив, а офіс уряду не надав коментарів.
Фіцо звинуватив Україну в тому, що її рішення не продовжувати угоду про транзит російського газу, яка завершилася наприкінці 2024 року, завдало шкоди Словаччині. За його словами, припинення транзиту спричинило фінансові втрати України на 500 мільйонів євро у вигляді плати за транзит і додатково 1 мільярд євро через підвищення цін на газ.
Попри зупинку транзиту через Україну, оператор словацької газотранспортної мережі Eustream повідомив, що Словаччина продовжує отримувати газ через Угорщину, яка постачає російський газ через Турецький потік.
Київ пояснив своє рішення тим, що припинення транзиту позбавляє Росію доходів, які використовуються для продовження війни проти України. Президент України Володимир Зеленський розкритикував дії Фіцо, назвавши їх відкриттям “другого енергетичного фронту” проти України за сприяння Росії.
У четвер, 9 січня, Фіцо планує зустрітися з представниками Європейської комісії в Брюсселі, щоб обговорити ситуацію, пов’язану із припиненням транзиту газу через Україну.
- У Братиславі словаки вийшли на протест проти політики прем’єр-міністра Фіцо. Учасники протесту заявили, що Словаччина має залишатися частиною Європи, а не підкорятися російському впливу.
- Прем’єр-міністр Словаччини Роберт Фіцо пригрозив Україні зменшенням підтримки біженців після того, як припинився транзит російського газу.
- Словацький оператор системи передачі електроенергії SEPS продовжить електропостачання до України, навіть попри погрози прем’єра країни Роберта Фіцо припинити постачання.
Росія не змогла зупинити повстанські групи в Сирії, коли ті почали захоплювати міста, підконтрольні силам Башара Асада. Російські військові та глава РФ Володимир Путін зрадили і Тегеран, і Асада, заявили високопоставлений іранський генерал і колишній радник сирійського диктатора.
У 2025 році Норвегія спрямує найбільшу військову допомогу у своїй історії — понад 2 мільярди євро — саме для України. Ці домовленості, зауважив глава Міноборони України, виведуть співпрацю на новий рівень.
У Генеральному штабі ЗСУ поінформували про оперативну ситуацію на фронті станом на 22:00 9 січня. З початку доби відбулося 144 бойових зіткнення.
9 січня правоохоронці затримали номінального власника компанії, що працювала в Україні під брендом онлайн-казино “PIN-UP”. Підозрюють, що реальними власниками цього бізнесу є громадяни Росії. Своєю чергою, компанія PIN-UP Ukraine заявила про необґрунтованість звинувачень проти власника та готовність до співпраці з правоохоронцями.
Американський винахідник та підприємець Ілон Маск планує домогтися відставки прем’єр-міністра Великої Британії Кіра Стармера і обговорює можливі шляхи досягнення цієї мети з однодумцями правих поглядів. За словами обізнаних джерел, Маск вивчає, як він спільно з союзниками може дестабілізувати лейбористський уряд Британії “поза межами агресивних постів” на платформі X.