«Викликає серйозне занепокоєння»: в ООН засудили авіаудар РФ по Запоріжжю
Джерело: пресслужба ООН
Атака в Запоріжжі 8 січня призвела до найбільшої кількості цивільних жертв (загиблих та поранених осіб) в одному інциденті за майже два роки, що свідчить про серйозну загрозу для цивільних осіб через використання авіабомб у густонаселених районах, заявила Моніторингова місія ООН з прав людини в Україні.
8 січня дві авіабомби вразили підприємство у Запоріжжі, що призвело до загибелі 13 та поранень ще 122 цивільних осіб. Ця кількість загиблих та поранених стала найбільшою, зафіксованою ММПЛУ, після атаки на житловий будинок у Дніпрі 14 січня 2023 року, та є найсмертоноснішою після атаки на супермаркет у Костянтинівці, у Донецькій області, 9 серпня 2024 року.
Спеціалісти ММПЛУ відвідали місце обстрілу 8 січня, задокументували пошкодження та провели опитування жертв і свідків. ММПЛУ зафіксувала руйнування промислового об’єкта, а також пошкодження будівель, транспортних засобів і дороги, що розташовані поза межами підприємства. Атака відбулася в другій половині дня, коли багато працівників залишали підприємство після робочої зміни. Багато жертв, серед яких були як працівники підприємства, так і перехожі, загинули або отримали поранення, перебуваючи на вулиці або в громадському транспорті за межами об’єкта.
Планерні авіабомби стали однією з найбільших загроз для цивільних осіб в містах уздовж лінії фронту, – заявила голова ММПЛУ Даніель Белль. – Вони також є однією з головних причин того, що кількість загиблих та поранених у 2024 році зросла на 30 відсотків порівняно з 2023 роком.
Згідно зі звітом ММПЛУ, щонайменше 2 064 цивільні особи загинули та 9 089 зазнали поранень у 2024 році проти 1 971 загиблим та 6 626 пораненими у 2023 році, що переважно пов’язано з більш активним застосуванням російською армією планерних авіабомб.
На авіабомби припадає 360 загиблих та 1 861 поранений в 2024 році, що втричі перевищує кількість загиблих і вшестеро кількість поранених проти 2023 року.
Збільшення кількості жертв серед цивільних осіб від авіабомб у 2024 році стало наслідком модифікацій, які дозволяють авіабомбам планерувати, а не просто падати, що розширило їхню зону ураження і тепер вони можуть досягати таких міст, як-от Харків, Суми та Запоріжжя.
ММПЛУ вперше задокументувала жертви серед цивільних осіб від таких планерних авіабомб у Харкові на початку 2024 року, у Сумах та області в серпні 2024 року, а також у Запоріжжі у вересні 2024 року.
Починаючи з 22 вересня, у Запоріжжі від планерних авіабомб загинули щонайменше 35 цивільних осіб, а 308 зазнали поранень, що становить 78% від загальної кількості жертв у місті. Інші значні атаки з використанням планерних авіабомб у Запоріжжі включають, зокрема, атаку 6 грудня 2024 року, коли загинули десять цивільних осіб і 27 осіб були поранені, серед яких троє дітей, а також атаку 7 листопада 2024 року, коли дев’ять цивільних осіб загинули і були поранені 42.
У повідомленні наголосили, що за міжнародним гуманітарним правом, сторона, яка атакує, повинна вживати всіх можливих заходів для мінімізації шкоди цивільному населенню. ММПЛУ заявила, що атака 8 січня “викликає серйозне занепокоєння щодо дотримання вимог міжнародного гуманітарного права”.
Очевидно, що використання такої зброї у місті вдень призведе до значних жертв серед цивільних осіб, – сказала Белль. – Складно збагнути, як ця атака могла відповідати зобовʼязанням мінімізувати шкоду для цивільного населення.
Вдень 8 січня російські окупаційні війська завдали по Запоріжжю двох ударів авіабомбами ФАБ-500. Удару завдано по середмістю обласного центру.
Унаслідок ворожого обстрілу пошкоджені багатоповерхові будинки, промисловий об’єкт та інша інфраструктура міста. Уламки влучили в трамвай та маршрутне таксі з пасажирами. Пошкоджено автомобілі, припарковані поряд.
9 січня у Запоріжжі оголошено День жалоби.
Раніше Уповноважений з прав людини Дмитро Лубінець РФ прокоментував черговий обстріл Запоріжжя з боку російських військ. Закликав міжнародну спільноту не просто засуджувати ці акти агресії, а й діяти рішуче: запроваджувати нові санкції, надавати Україні більше засобів для оборони і підтримувати всі зусилля для притягнення Росії до відповідальності.
- Війська РФ здійснили атаку за допомогою дрона на мікроавтобус, що рухався автодорогою поблизу Наддніпрянського в Херсонському районі.
- Від ночі 8 січня російська армія здійснила 7 обстрілів прикордонних територій Сумщини. Внаслідок атак у Шосткинській громаді одна особа отримала поранення.
- У ніч на 8 січня російські окупанти вкотре атакували Україну безпілотниками.
Обраний 47-м президентом США Дональд Трамп на кілька місяців відтермінував виконання своєї передвиборчої обіцянки завершити війну РФ проти України за “24 години”. Цю зміну європейські партнери розцінили як сигнал про те, що його адміністрація не планує негайно припиняти підтримку Києва.
У 2025 році Норвегія спрямує найбільшу військову допомогу у своїй історії — понад 2 мільярди євро — саме для України. Ці домовленості, зауважив глава Міноборони України, виведуть співпрацю на новий рівень.
У Генеральному штабі ЗСУ поінформували про оперативну ситуацію на фронті станом на 22:00 9 січня. З початку доби відбулося 144 бойових зіткнення.
Атака в Запоріжжі 8 січня призвела до найбільшої кількості цивільних жертв (загиблих та поранених осіб) в одному інциденті за майже два роки, що свідчить про серйозну загрозу для цивільних осіб через використання авіабомб у густонаселених районах, заявила Моніторингова місія ООН з прав людини в Україні.
Росія вивела кораблі військово-морського флоту з Чорного та Азовського морів, повідомили у ВМС України.