Розсекречені документи MI5: радник Єлизавети II був радянським шпигуном
Джерело: АР
Згідно з нещодавно розсекреченими документами британської контррозвідувальної служби MI5, королеві Великої Британії Єлизаветі II довгий час не розповідали, що її давній радник з мистецтва був радянським шпигуном, щоб “не посилювати її занепокоєння”.
Документи, опубліковані Національним архівом Великої Британії, проливають світло на шпигунську мережу, пов’язану з Кембриджським університетом у 1930-х роках, члени якої передавали секрети Радянському Союзу “із самого серця британської розвідки”.
Ентоні Блант, який працював у Букінгемському палаці як інспектор королівських картин, довгі роки перебував під підозрою, поки в 1964 не зізнався, що. обіймаючи посаду старшого офіцера MI5 під час Другої світової війни, передавав секретну інформацію радянським агентам.
В одному з нещодавно оприлюднених файлів співробітник MI5 зазначив що Блант “відчув глибоке полегшення”, звільнившись від тягаря. В обмін на надану інформацію Бланту дозволили зберегти роботу, лицарське звання та становище у суспільстві. Королеву ж вирішили не інформувати.
У 1972 році особистий секретар королеви Мартін Чартеріс сказав шефу MI5 Майклу Хенлі, що “королева не знала, і він не бачив сенсу розповідати їй про це зараз; це тільки додасть їй турбот, і з цим нічого не можна буде зробити”.
Уряд вирішив розповісти королеві в 1973 році, коли Блант був хворий, побоюючись розголосу у пресі. За словами Чартеріса, “королева сприйняла все дуже спокійно і без подиву”, “згадавши, що він був під підозрою ще на початку 1950-х років”.
Як зазначається, Блант був публічно викритий як шпигун прем’єр-міністром Маргарет Тетчер у Палаті громад у листопаді 1979 року. У результаті його позбавили лицарського звання, але не притягали до відповідальності. Він помер у 1983 році у віці 75 років.
- Професор ранньомодерної британської історії в Університеті Лідса Стівен Алфорд розшифрував 428-річне секретне досьє, яке розкриває імена понад 20 шпигунів королеви Єлизавети І, які діяли на території всієї Європи.
Американський кінорежисер та сценарист Девід Лінч пішов із життя у віці 78 років. Творець культового серіалу “Твін Пікс”, Лінч відомий своєю щирою підтримкою України та різкими засудженнями Росії. Букви зібрали пам’ятні візити митця до Києва та нагадали про внесок на підтримку українців.
16 січня глава Росії Володимир Путін підписав указ про проведення військових зборів для громадян, котрі перебувають у запасі.
У Генеральному штабі ЗСУ поінформували про ситуацію на фронті станом на 22:00 16 січня. Загалом від початку цієї доби відбулося 131 бойове зіткнення. Найбільша кількість боїв відбулася на Покровському та Курському напрямках.
Директор НАБУ Семен Кривонос подав скаргу до Вищої ради правосуддя з проханням притягнути до дисциплінарної відповідальності суддю Печерського суду міста Києва.
Нацагентство на запит Головного слідчого управління Національної поліції України розшукало значні активи у кримінальному провадженні щодо корупційної схеми в лісовій галузі.