20 січня: яке сьогодні свято, іменини, традиції, прикмети
Джерело: Букви
20 січня відзначається Міжнародний день прийняття, День поширення знань про пінгвінів. За церковним календарем вшановують пам’ять святого преподобного Євтимія Великого.
Міжнародний день прийняття. Цей день був створений, щоб підвищити обізнаність про інклюзивність, рівність та важливість прийняття людей з різними фізичними, психічними або іншими обмеженнями.
День поширення знань про пінгвінів. Цей день має на меті привернути увагу до пінгвінів та їхнього природного середовища, а також підвищити обізнаність про загрози, які виникають через зміну клімату, забруднення навколишнього середовища та інші фактори, що впливають на їхнє існування.
У різних країнах світу сьогодні відзначають:
- Україна – День пам’яті захисників Донецького аеропорту
- Азербайджан – День всенародної скорботи
- Латвія – День пам’яті захисників барикад 1991 року
- Іспанія – Тамборрада
Цього дня у світі:
- 1265 — Симон де Монфор вперше зібрав Палату громад Англійського парламенту.
- 1320 — вперше у Вавелі короновано польського короля. Це був Владислав I Локетек, що об’єднав державу для боротьби з Тевтонським орденом.
- 1633 — 68-річний італійський фізик Галілео Галілей вирушив з Флоренції до Риму, щоб постати перед судом інквізиції. 21 червня на слуханнях своєї справи він публічно відмовився від підтримки теорії про обертання Землі навколо Сонця.
- 1661 — Ян II Казимир надав єзуїтській колегії у Львові “гідність академії і титул університету”.
- 1841 — британці окупували острів Гонконг.
- 1892 — в Олбані, штат Нью-Йорк, зіграли першу офіційну баскетбольну гру.
- 1915 — почалась Зимова битва в Карпатах на Східному фронті Першої світової війни.
- 1918 — у Києві відкрився всеукраїнський церковний собор.
- 1920 — поляки ліквідували автономні права та самоврядування Галичини (Галицький крайовий сейм і Крайовий виділ) і поділили Галичину на три воєводства: Львівське, Станиславівське та Тернопільське.
- 1921 — Великі національні збори Туреччини прийняли першу конституцію країни.
- 1925 — СРСР установив дипломатичні відносини з Японією, що також зобов’язалася вивести війська з Північного Сахаліну.
- 1943 — у Головній ставці Гітлера (у Пруссії) міністр закордонних справ Німеччини Йоахім фон Ріббентроп і посол Японії Хіроши Ошима підписали договір про економічне співробітництво, метою якого було “об’єднати весь потенціал економічного простору Європи і Східної Азії для ведення тотальної війни”.
- 1942 — на Ванзейській конференції керівники нацистської Німеччини визначили шляхи та засоби “остаточного розв’язання єврейського питання”.
- 1943 — у Вінніпезі (Канада) вийшов перший номер газети “Українське слово”.
- 1945 — у Вашингтоні відбулася інавгурація Франкліна Рузвельта, обраного президентом США на четвертий термін.
- 1946 — Президент США Гаррі Трумен заснував Центральну розвідувальну групу, що згодом стала ЦРУ.
- 1954 — ЦРУ завершило будівництво секретного тунелю із Західного Берліна до Східного з метою підімкнення до радянських і східнонімецьких телефонних комунікацій.
- 1958 — у Лондоні з’явилися перші поліціянти з радарами для визначення порушників швидкості руху на дорогах.
- 1961 — 44-річний демократ Джон Фіцджеральд Кеннеді, обраний 8 листопада 1960, став 35-м президентом США, наймолодшим серед своїх попередників і першим католиком на цьому посту. Кеннеді, передвиборче гасло якого було “Голосуйте за нас і ми розворушимо цю країну”, з мінімальною перевагою переміг свого конкурента — колишнього віцепрезидента республіканця Річарда Ніксона.
- 1969 — республіканець Річард Ніксон став 37-м президентом США, змінивши на цьому посту колишнього віцепрезидента в адміністрації Джона Кеннеді демократа Ліндона Джонсона, який став президентом після вбивства Кеннеді в 1963.
- 1972 — розпочалася друга хвиля арештів дисидентів в Україні (перша була 1965 року).
- 1980 — Президент США Джиммі Картер оголосив бойкот Олімпійських ігор у Москві.
- 1986 — відбулася зустріч президента Франції Франсуа Міттерана і прем’єр-міністра Великої Британії Маргарет Тетчер, які підписали договір про будівництво тунелю під протокою Ла-Манш.
- 1990 — “чорний січень”: у ніч з 19 на 20 січня за вказівкою президента СРСР Михайла Горбачова, радянська армія зі суходолу та з моря напали в Баку на беззбройних опозиціонерів, загинуло понад 150 осіб і поранено 100.
- 1991 — у Кримській області УРСР відбувся Всекримський референдум про відновлення Кримської АРСР, результати якого визнала Україна.
- 1996 — лауреат Нобелівської премії миру, лідер Організації Визволення Палестини Ясір Арафат став першим в історії палестинського народу демократично обраним лідером.
- 1998 — з невеликою перевагою Вацлав Гавел у другому турі виборів повторно виграв президентські вибори у Чехії.
- 2001 — за поданням прокуратури президент Кучма звільнив з посади Юлію Тимошенко, віцепрем’єр-міністра уряду Віктора Ющенка, звинувачену в контрабанді, підставі та приховуванні доходів.
- 2002 — пісня “My Sweet Lord” Джорджа Гаррісона очолила чарти — через 31 рік після першого потрапляння на вершину рейтингу.
- 2017 — 45-м президентом Сполучених Штатів став Дональд Трамп — найстарший на момент першої інавгурації.
Яке сьогодні церковне свято:
20 січня в церковному календарі – день пам’яті святого преподобного Євтимія Великого. Він народився приблизно 377 року в місті Мелітіна в Малій Арменії. Він був сином Павла і Діонісії. Після смерті батька у віці трьох років, його виховував єпископ Мелітенський Отрій. Він був хрещений і виконував церковні обов’язки, ставши священиком у віці 28 років. Преподобний Євтимій пішов у паломництво до Єрусалима, де після поклоніння священним місцям, приєднався до монахів у Фаранській лаврі. Потім він переїхав до пустелі Кутила, де жив у затворі разом з іншим відлюдником Феоктистом. Їхня аскетична життєвість привернула увагу інших людей, які хотіли приєднатися до них, і з часом виник монастир Феодосія. Преподобний Євтимій відомий своєю духовною силою та здатністю зцілювати. Він також заснував монастир Капарвариха біля Хеврона.
Прикмети:
- Заметіль вказує, що весна прийде рано, але буде холодною
- Сонячний і теплий день — до пізньої весни
- Яка погода, такою буде Масниця
- Похмуро — до затяжних морозів
Традиції:
- Цього дня наші предки обов’язково звертали увагу на погоду, щоб зрозуміти, якою буде весна і підготуватися до сезону.
Іменини сьогодні святкують:
Павло, Семен, Інна.
- Букви повідомляли про свята, іменини, традиції, прикмети 19 січня.
Сьогодні, 20 січня, відбудеться церемонія інавгурації Дональда Трампа на посаду 47-го президента Сполучених Штатів Америки. Стало відомо, які зірки будуть виступати на урочистій події та після неї.
21 січня в Україні переважатиме тепла погода з незначними температурними коливаннями. Завдяки впливу підвищеного атмосферного тиску опадів практично не очікується, лише ранкові тумани можуть підвищувати вологість повітря.
У січні та лютому 2025 року відбудеться рідкісне вирівнювання планет. Спершу шість, а пізніше сім планет будуть одночасно видимі з Землі.
Міністерство юстиції України завершило відновлення інфраструктури державних реєстрів після масштабної кібератаки, здійсненої Росією. Всі основні реєстри, зокрема для нотаріусів, ДРАЦС, ЄДР, відновлені та готові до роботи. Про це повідомила віцепрем’єр-міністр з питань європейської та євроатлантичної інтеграції, міністр юстиції Ольга Стефанішина.
Інавгураційний комітет новообраного президента США Дональда Трампа з моменту перемоги на виборах у листопаді 2024 року зібрав понад $150 мільйонів.