20 років тому відбулася інавгурація Віктора Ющенка

Джерело: архів Української Правди

20 років тому, 23 січня 2005 року, відбулась інавгурація третього Президента України Віктора Ющенка.

Шлях до президентства

31 жовтня 2004 року відбувся перший тур виборів президента України, за результатами якого перемогли Віктор Ющенко та Віктор Янукович, які набрали 39,87% та 39,32% голосів відповідно. Наступний тур виборів пройшов 21 листопада 2004 року. Однак, попередні офіційні результати голосування відрізнялись від даних екзит-полів. За твердженням більшості міжнародних організацій, другий тур пройшов з порушеннями.

23 листопада 2004 року у ряді міст почалися масові мітинги. На Майдані Незалежності в Києві зібралося, за різними оцінками, від 100 до 500 тисяч протестувальників з усієї країни — ці події назвали Помаранчевою революцією.

Під тиском громадськості 27 листопада Верховна Рада України визнала результати виборів недійсними і оголосила недовіру ЦВК. 3 грудня Верховний Суд України призначив повторне голосування.

У ході повторного голосування 26 грудня 2004 року, з результатом 51,99% переміг Віктор Ющенко.

Інавгурація Ющенка

23 січня 2005 року о 12:00 у Верховній Раді України розпочалось урочисте засідання з нагоди інавгурації, на якому Віктор Ющенко склав присягу.

О 12:45 Ющенко піднявся на трибуну, де виголосив свою промову.

“Сьогоднішня подія ще раз доводить – українська нація і українська держава відбулися. Добилися чесних виборів, передачі влади відбулася легітимно, це велика національна перемога! Здобута мільйонами українських рук демократія витримала випробування на міцність, витримала і непростий іспит Верховна Рада”, – сказав він тоді.

Запис трансляції інавгурації:

Після цього Ющенко запросив гостей і депутатів на Майдан, щоб продовжити присягу перед народом. На Майдані Незалежності зібралося тоді близько 500 000 українців.

Віктор Ющенко виголосив промову:

“Дорогий мій український народе, гості, шановна українська громадо, шановний український Хрещатику і Майдане. Сьогодні Україна вільна і незалежна, ми скинули з плечей тягар минулого! Більше ніхто не посміє вказувати нам як жити і кого обирати. Я став президентом волею народу. Ми з вами його сини і доньки. Я хочу говорити сьогодні, дивлячись вам у вічі.

Велика честь звертатися до вільних людей, які тримають в руках не лише український прапор, але й долю своєї країни.

Перед цим народом я хочу продовжити свою присягу. Присягаю, ми змінимо українське життя. Моя перемога – це перемога всього українського народу і кожного громадянина зокрема.(…)

На Майдані Незалежності українці постали перед світом як сучасна українська нація. Мужній опір розбудив наші душі, всі ми відчули себе громадянами України. В нас прокинулася гідність, благородство і милосердя. Озброєний лише вірою і переконаннями, народ здобув прекрасну мирну перемогу. Це перемога свободи над тиранією, права над беззаконням, майбутнього над минулим.

Після промови Ющенко вирушив до Маріїнського палацу, де зустрічався з іноземними делегаціями, а на Майдані розпочався святковий концерт.

Віктор Ющенко був президентом один термін. У 2010 році він вдруге балотувався, але отримав 5,45% голосів виборців, програвши Юлії Тимошенко та Віктору Януковичу.

23 січня президент США Дональд Трамп підписав указ про розсекречення всіх документів про вбивства Джона Кеннеді та Мартіна Лютера Кінга.

Сенат США затвердив Джона Реткліффа на посаді директора ЦРУ, підтримавши його кандидатуру, запропоновану Дональдом Трампом.

У Генеральному штабу поінформували про оперативну ситуацію станом на 22:00 23 січня. З початку доби відбулося 119 бойових зіткнень.

Міністр оборони Великої Британії Джон Хілі повідомив, що за минулі кілька місяців російське розвідувальне судно “Янтар” двічі заходило до британських територіальних вод. Для відстеження його дій британська влада мобілізувала кораблі Королівського флоту, військові літаки та підводний човен.

У Збройних силах України заперечили раніше поширену інформацію нардепкою Мар’яною Безуглою про те, що українське військове керівництво отримує так звані “мільйонні премії”.