Мінкульт має боротись з наративом про звільнення росіянами Аушвіца – Маленко

Джерело: Григорій Маленко/Facebook

Депутат Київської міської ради та підприємець у сфері ІТ Григорій Маленко вважає, що Мінкульт України повинен доносити країнам Заходу, що концтабір Аушвіц звільнили не росіяни, а багатонаціональна радянська армія, зокрема й українці.

“Ми маємо дякувати росіянам за визволення Аушвіцу. Або так. Звісно, росіяни зараз роблять страшні речі в Україні, але вони звільнили в’язнів Аушвіцу в 1945. Ми маємо бути їм за це вдячні. Щойно ви прочитали те, що лунало в багатьох розмовах 27 січня 2025 року, у 80-ту річницю звільнення Аушвіца і День пам’яті жертв Голокосту по всьому світу. А якщо це не звучало вголос, то точно жило в головах величезної кількості людей на Заході, які щиро так думають”, – написав Маленко.

Він вказує, що цей наратив — результат радянсько-російської пропаганди, яка досі працює.

Маленко нагадав, що 27 січня 1945 року ворота концтабору відкрили солдати 100-ї Львівської стрілецької дивізії 60-ї армії 1-го Українського фронту Червоної армії. Першими до табору увійшли бійці батальйону під командуванням полтавця єврейського походження Анатолія Шапіро. Шапіро у 2006 році посмертно присвоїли звання “Герой України”.

“Звільнення Аушвіца стало частиною масштабної наступальної кампанії Червоної армії, у якій брали участь представники багатьох народів Радянського Союзу: українці, білоруси, євреї, грузини, росіяни й інші. Але сьогодні ми бачимо, як Росія, використовуючи радянську історію, традиційно привласнює собі цей подвиг, зводячи його до “росіяни звільнили”. І, на жаль, цей наратив знаходить підтримку на Заході”, – наголосив депутат.

Маленко вважає, що Мінкульт “майже нічого не робить для боротьби з цими пропагандистськими міфами”.

“Україна, маючи реальні історичні факти, не веде належної роботи для донесення правди до міжнародної аудиторії. Чому ми не використовуємо інформаційні приводи та не розповідаємо світові, що саме українці становили значну частину 1-го Українського фронту? Чому не говоримо про Анатолія Шапіро — людину, яка першою відкрила ворота Аушвіца? Чому ми дозволяємо Росії монополізувати історію, яка належить багатьом народам?”, – обурився він.

The Weatherman Foundation – це благодійний фонд, створений американкою Елізабет Везермен та її чоловіком Ендрю Данканом невдовзі після початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну. Президенткою Фонду його Меган Моббс. Меган  – донька генерала армії США, радника президента Трампа Кіта Келлога. Для неї головне не титули, а вибір, коли Росія напала на Україну, подружжя вирішило діяти і заснувало фонд на честь батька, який у молодості був військовим кореспондентом і знав, що таке війна зсередини.

На одному з пляжів на заході Ірландії подружжя Кейт і Джон Гей натрапило на пляшку з посланням, яка пропливла майже 3 тисячі кілометрів через Атлантичний океан. У ній була записка від пари закоханих – Аніти Моран та Бреда Сквайрса – яку вони залишили ще у 2012 році після побачення на канадському острові Белл.

Останні події в Польщі, пов’язані з демонтажем українських символів та ігноруванням проявів ксенофобії, засвідчують тривожну тенденцію: польська держава не дає належної відповіді на зростання антиукраїнських настроїв. Про це пише польський журналіст і публіцист Міхал Ольшевський у своїй колонці для “Gazeta Wyborcza”.

У Держдумі Росії готуються до розгляду законопроєкту, який дозволить притягати до кримінальної відповідальності “іноагентів” після першого ж порушення закону – без попереднього адміністративного покарання. Про це повідомив спікер Держдуми В’ячеслав Володін у своєму Telegram-каналі.

Платформа McHire, яку McDonald’s використовує для прийому на роботу нових співробітників, виявилася вразливою до елементарного злому. Двоє незалежних дослідників кібербезпеки – Ієн Керролл і Сем Каррі – з’ясували, що до внутрішньої системи, яка обробляє заявки кандидатів, можна було увійти, просто ввівши логін і пароль “123456”.