Зеленський підтримав Умєрова у ситуації в АОЗ

Джерело: Володимир Зеленський в інтерв’ю The Associated Press

Президент Володимир Зеленський прокоментував атаки міністра оборони Рустема Умєрова на АОЗ, заявивши, що той “має право ухвалювати будь-які рішення, які сприятимуть безперебійному постачанню озброєння”.

У нас є міністр оборони, який чітко розуміє, що паузи у підтримці нашої армії — від дронів до ППО — це будуть не тільки втрати у військових, будуть втрати цивільного населення, буде більше ударів. Він не може робити жодної паузи в постачанні, — сказав Зеленський.

За його словами, міністр має право робити все, щоби не було ніякого гальмування у постачаннях.

Коли інституційно у нього є проблеми з підписанням контракту, з постачанням або сигнал щодо зменшення якоїсь підтримки ЗСУ. Якщо якась інституція, яка є у вертикалі міністра оборони, не підписує контракти, не може бути пауз в термінових рішеннях, — додав він.

Також глава держави додав, що нині більша частина фінансування зараз зосереджена на закупівлях для армії.

27 січня Посли країн Великої сімки закликали оперативно вирішити кризу в Агентстві оборонних закупівель, пов’язану з рішенням міністра оборони Рустема Умєрова всупереч закону не виконувати рішення Наглядової ради Агенції оборонних закупівель про продовження контракту з Мариною Безруковою.

Посли країн G7 рекомендують оперативно вирішити ситуацію в Агентстві оборонних закупівель та зосередитися на забезпеченні безперебійного процесу оборонних закупівель. Відповідність принципам належного врядування та рекомендаціям НАТО є важливою для збереження довіри громадськості та міжнародних партнерів, — мовиться у заяві.

Рекомендації прийняті на саміті НАТО у Вашингтоні цього літа. Зокрема базовою рекомендацією був запуск наглядових рад закупівельних оборонних агенцій, котрі мають захистити агенції від зовнішнього тиску та атак.

Вже 29 січня НАТО підтримало заяву послів G7.

Раніше у NYT зауважили, що західні партнери пильно слідкують за питанням корупції в Україні, тоді як “у Москві та у певних колах Вашингтона шукають причини, щоб поставити під сумнів цілісність українського оборонного управління”.

І додали, що у Києві 27 січня західні дипломати вже зустрілися з представниками уряду та агентства, щоб обговорити ситуацію із закупівлями. Тим часом голова антикорупційного комітету українського парламенту закликав Умєрова піти у відставку.

Довідка. 24 січня міністр оборони всупереч закону відмовився виконувати рішення Наглядової ради Агенції оборонних закупівель (АОЗ) про продовження контракту з директором АОЗ (Мариною Безруковою) ще на рік. Окрім того, Умєров звільнив двох членів Наглядової ради, які за це рішення проголосували — Тараса Чмута і Юрія Джигиря.

Наглядова рада Агенції оборонних закупівель (агентство Міноборони) продовжила контракт з нинішньою керівницею Мариною Безруковою ще на рік.

Однак, міністр Умєров вирішив не продовжувати контракт з Безруковою, а також відкликав двох членів Наглядової ради АОЗ, які були за продовження контракту — Тараса Чмута і Юрія Джигиря.

Єдиний критерій, який Міноборони ставить перед АОЗ — вчасно, і в повному обсязі забезпечити фронт усім необхідним озброєнням. На жаль, за останні пів року замість своєчасного забезпечення армії боєприпасами ми отримали політичні ігри, “зливи” контрактів, “злив” інформації (правоохоронці обовʼязково ще перевірять ці факти), піар бездіяльності та невиконання КРІ підпорядкованим підприємством МОУ, — заявив очільник Міноборони.

Він додав, що директором АОЗ призначать Арсена Жумаділова.

У Центрі протидії корупції заявили, що статут Агенції оборонних закупівель передбачає створення Наглядової ради, відтак Міноборони не має повноважень не продовжувати договір з чинною керівницею АОЗ. Крім того, відповідно до Закону “Про управління об’єктами державної власності”, така компетенція є лише в Наглядової ради.

Рішення міністра про непродовження контракту з керівницею АОЗ прийнято зі зловживанням наданою владою та службовим становищем, умисно, ​​з метою забезпечення вигоди та всупереч інтересам Міноборони, а також спричинило тяжкі наслідки інтересів України та її обороноздатності, — мовиться в заяві.

ЦПК подав заяву до НАБУ за ч.2 ст. 364 Кримінального кодексу України (зловживання владою або службовим становищем). 27 січня стало відомо, що НАБУ зареєструвало заяву на очільника Міноборони.

Президент США Дональд Трамп вперше планує передати Україні зброю, використовуючи президентські повноваження, якими активно користувався його попередник – Джо Байден, інформують обізнані джерела.

10 липня президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн у Римі оголосила про підписання нового пакету угод на €2,3 млрд з міжнародними та двосторонніми публічними фінансовими установами для підтримки відновлення України, що підтверджує непохитну відданість ЄС відбудові України та її європейському майбутньому.

Міністр оборони Великої Британії Джон Гілі, коментуючи ініціативу створення Коаліції охочих, підтвердив, що Лондон готовий направити свої війська до України для підтримки потенційного припинення вогню з Росією. 

Згідно з доповіддю Моніторингової місії ООН з прав людини, у червні в Україні загинули 232 цивільних, що стало найвищим рівнем за останні три роки. Ще 1343 дістали поранення. 

Вищий антикорупційний суд обрав запобіжний захід Дмитру Пархісенку — помічнику народного депутата від “Слуги народу” Геннадія Касая, члена оборонного комітету ВР. Його підозрюють у причетності до схеми з постачання непридатних шин для потреб ЗСУ, що завдала збитків державі на понад 27 млн грн.