Сварки з братом чи сестрою сприяють розвитку соціальних навичок – дослідження

Джерело: indy100

Результати дослідження, проведеного Центром сімейних досліджень Кембриджського університету, свідчать, що суперечки між братами і сестрами сприяють розвитку психічного та емоційного стану, а також соціальних навичок.

Дослідження є частиною п’ятирічного проєкту, який аналізував когнітивний та соціальний розвиток дітей віком від двох до шести років.

У проєкті взяли участь 140 дітей. Результати засвідчили, що наявність брата або сестри може позитивно впливати на ранній розвиток дитини, навіть якщо стосунки між ними є напруженими.

Дослідження включало відеоспостереження, де діти взаємодіяли з родиною, друзями та незнайомцями, інтерв’ю, опитувальники та низку тестів, які оцінювали їхні мовні навички, пам’ять і самоконтроль.

Водночас вказано, що лише помірне суперництво вважалося корисним, оскільки тривалі конфлікти між братами і сестрами протягом багатьох років можуть призвести до труднощів у побудові стосунків і проблем із поведінкою в подальшому житті.

“Традиційно вважається, що наявність брата чи сестри призводить до великої конкуренції за увагу й любов батьків. Однак наші дані свідчать про те, що соціальне розуміння дітей може пришвидшуватись завдяки взаємодії з братами і сестрами у багатьох випадках. Однією з ключових причин цього є те, що брат або сестра – це природний союзник. Вони часто на одній хвилі й, швидше за все, залучаються до уявних ігор, що допомагають дітям розвивати усвідомлення ментальних станів”, – пояснила докторка Клер Г’юз, яка працювала над дослідженням.

Після вивчення транскриптів дітей, які брали участь у проєкті, дослідники помітили, що під час уявних ігор діти часто обговорювали свої думки та почуття детально.

За словами вчених, це називається “емоційним каркасом”, що дозволяє дітям будувати історії, які допомагають їм розвивати ідеї та усвідомлення власного психічного стану.

Крім того, коли двоє дітей були в кімнаті й дражнили або сперечалися одне з одним, їхні обміни все одно показували, що вони висловлювали певні емоційні переживання.

Іноді молодший брат чи сестра, які раніше демонстрували нижчий рівень психічного розвитку, до шести років соціально покращувалися завдяки спілкуванню зі старшим братом чи сестрою.

“Діти, які найкраще виконували завдання, спрямовані на перевірку їхнього соціального розуміння у віці шести років, були з сімей, де мати вела розмови, в яких розвивала ідеї, враховувала різницю в поглядах та інтереси дітей”, – прокоментувала Г’юз.

  • Результати нового дослідження засвідчили, що високий рівень соціальної активності може запобігти деменції або відтермінувати розвиток хвороби.

4 лютого представники Європейської комісії, Європейської служби зовнішніх справ, Ради Європи, України та 37 держав погодили головні параметри для створення спеціального трибуналу щодо злочину агресії РФ проти України.

Державний бюджет щороку покриває витрати народних депутатів на житло та транспорт. У 2025 році загальна норма витрат на одного парламентаря становитиме 2,28 млн грн.

У Німеччині ультраправа партія “Альтернатива для Німеччини” виступає за скасування санкцій проти Росії і має намір активізувати економічну співпрацю з Москвою. Це випливає із нової передвиборчої програми АдН, представленої на офіційному сайті партії. 

ДБР завершило розслідування щодо 14 учасників злочинної організації, які створили мережу нелегальних “наркокабінетів” у Києві та Харкові. Учасники злочинної організації створили 24 так званих “наркологічних кабінети”, в яких лікарі незаконно видавали медичні рецепти на метадон, який використовують в замісній терапії наркозалежних.

У Генеральному штабі ЗСУ поінформували про оперативну ситуацію на фронті станом на 22:00 4 лютого. З початку доби відбулося 80 бойових зіткнень. Найгарячішою була ситуація на Покровському, Торецькому напрямках та на Курщині.