Діти, які знають кілька мов, мають кращі виконавчі функції – дослідження
Джерело: The Washington Post
Дослідження показало, що у дітей, які розмовляють кількома мовами, краще розвинуті виконавчі функції. Найкращий результат був у дітей, в яких діагностовано розлад аутичного спектра.
У дослідженні, опублікованому в Autism Research, взяли участь 116 дітей віком від 7 до 12 років. 53 з них мають розлад аутичного спектра (РАС), решта – ні.
З цієї кількості кількома мовами володіло 56 дітей, серед яких 21 дитина з РАС. Більшість багатомовних дітей розмовляли англійською та іспанською. Деякі знали португальську, французьку, японську, болгарську мову чи іврит на додаток до англійської.
Дослідники перевірили виконавчі функції дітей та попросили батьків заповнити анкети з оцінками симптомів аутизму, такі як сприйняття думки — здатність розуміти перспективи, відмінні від власної — і соціальне спілкування.
У підсумку, всі діти, які знають кілька мов, продемонстрували кращі виконавчі функції, порівняно тими, які розмовляють однією мовою. Однак саме у багатомовних дітей з РАС був набагато вищий контроль імпульсів, порівно з одномовними ровесниками з РАС.
Дослідження також виявило “прямий та дотичний зв’язок між багатомовністю та сприйняттям перспективи”. Це можна пояснити тим, що багатомовні люди повинні оцінювати соціальні сигнали, щоб обрати, якою мовою розмовляти, або тим, що знання кількох мов супроводжується вищою здатністю розуміти саму мову.
Виконавчі функції багатомовних дітей можуть бути кращими завдяки необхідності вибирати правильну мову для розмови.
“Якщо вам доводиться жонглювати двома мовами, вам доводиться притісняти одну, щоб використовувати іншу. Ідея у тому, що гальмування – чи здатність зупинити себе від будь-чого – може бути посиленим знанням двох мов”, – розповіла професорка психіатрії та психології розвитку Люсіна Уддін.
Дослідники дійшли висновку, що заохочення багатомовності вдома може принести користь дітям з РАС і навіть може стати “природним втручанням” у деякі види виконавчих функцій.
- Дослідження канадських фахівців Майкла Ештона та Кібема Лі спільно з університетом Нью-Брока свідчить, що на розвиток особистості впливає кількість братів та сестер у людини та порядок їхнього народження.
Коли мова заходить про турботу про здоров’я, більшість людей згадує про харчування, фізичну активність або психічний стан. Але часто поза увагою залишається один важливий аспект – стан ротової порожнини.
The Weatherman Foundation – це благодійний фонд, створений американкою Елізабет Везермен та її чоловіком Ендрю Данканом невдовзі після початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну. Президенткою Фонду його Меган Моббс. Меган – донька генерала армії США, радника президента Трампа Кіта Келлога. Для неї головне не титули, а вибір, коли Росія напала на Україну, подружжя вирішило діяти і заснувало фонд на честь батька, який у молодості був військовим кореспондентом і знав, що таке війна зсередини.
На одному з пляжів на заході Ірландії подружжя Кейт і Джон Гей натрапило на пляшку з посланням, яка пропливла майже 3 тисячі кілометрів через Атлантичний океан. У ній була записка від пари закоханих – Аніти Моран та Бреда Сквайрса – яку вони залишили ще у 2012 році після побачення на канадському острові Белл.
Останні події в Польщі, пов’язані з демонтажем українських символів та ігноруванням проявів ксенофобії, засвідчують тривожну тенденцію: польська держава не дає належної відповіді на зростання антиукраїнських настроїв. Про це пише польський журналіст і публіцист Міхал Ольшевський у своїй колонці для “Gazeta Wyborcza”.
У Держдумі Росії готуються до розгляду законопроєкту, який дозволить притягати до кримінальної відповідальності “іноагентів” після першого ж порушення закону – без попереднього адміністративного покарання. Про це повідомив спікер Держдуми В’ячеслав Володін у своєму Telegram-каналі.