Рада може розглянути законопроєкт про купівлю радянських реакторів для ХАЕС — нардеп

Джерело: нардеп Володимир В’ятрович

Верховна Рада України може найближчим часом розглянути законопроєкт, який передбачає придбання обладнання для добудови третього та четвертого енергоблоків Хмельницької АЕС. Йдеться про реактори радянського виробництва, які Україна планує закупити в Болгарії.

Законопроєкт № 11392, який спочатку стосувався спрощення умов ведення господарської діяльності, був суттєво змінений під час підготовки до другого читання. Комітет з питань енергетики та житлово-комунальних послуг, очолюваний нардепом від “Слуги народу” Андрієм Герусом, запропонував нову редакцію документа. Вона фактично повторює раніше відхилений парламентом законопроєкт про закупівлю ядерних реакторів.

“Слідкуйте за руками. Проєкт до другого читання називається тепер “Про придбання обладнання, необхідного для будівництва енергоблоків №3 та №4 Хмельницької атомної електричної станції”. Весь текст ухваленого за основу законопроєкту 11392 комітет тупо викинув, а натомість вставив абсолютно новий текст на зовсім іншу тему, який по суті повторює скандальний законопроєкт про російські енергоблоки для ХАЕС”, — написав він.

За даними В’ятровича, Головне юридичне управління Верховної Ради вказало на порушення регламенту під час зміни змісту законопроєкту. У висновку зазначено, що внесені зміни суперечать принципу рівності суб’єктів господарювання, закріпленому в Конституції та Господарському кодексі України.

Фото: Володимир В’ятрович

Інший народний депутат Ярослав Железняк заявив, що НАБУ відкрило справу щодо розтрати 430 млн грн на будівництві нових атомних блоків. За його словами, група нардепів декілька місяців збирала факти, як кошти спрямовували на різні активності повʼязані з будівництвом блоків.

“І наші енергетичні корупціонери забули, що Парламент не давав такого права. Що прямо суперечить закону. Всі ці факти та дані зібрані і передані до НАБУ. Там достатньо. Тому, бажаємо детективам НАБУ вдалого полювання”, — написав Железняк .

Фото: Ярослав Железняк

Болгарія пропонує продати Україні реактори, які спочатку були виготовлені для АЕС “Белене”. Нині вони зберігаються на її території та не використовуються. Очікується, що добудова енергоблоків на ХАЕС допоможе зміцнити енергетичну незалежність України, особливо в умовах війни, коли понад 70% електроенергії країна отримує з атомних станцій.

Угода має як прихильників, так і критиків. Представники ядерного сектору США, зокрема Інститут ядерної енергетики (NEI), заявили про підтримку завершення будівництва Хмельницької АЕС. Водночас офіційні особи ЄС виключили можливість участі Євросоюзу у фінансуванні цієї закупівлі, а низка громадських організацій та депутатів висловлюють побоювання щодо прозорості процесу.

Раніше парламент кілька разів відмовлявся ухвалити рішення про закупівлю цих реакторів. Однак після заяви президента Володимира Зеленського, який підтримав проєкт добудови ХАЕС, можливість його схвалення зросла. Коли саме законопроєкт винесуть на голосування, поки що невідомо.

В багатьох регіонах України аграрії та місцеві мешканці фіксують спалахи перелітної сарани (Locusta migratoria). Комах стало настільки багато, що люди почали масово знищувати все, що на неї схоже.

Препарати на основі GLP-1, які зазвичай призначають для схуднення або лікування діабету 2 типу, можуть мати додаткові переваги для здоров’я мозку. Нове дослідження, опубліковане в журналі JAMA Network Open, показало, що такі засоби, як Ozempic і Zepbound, повʼязані зі зниженим ризиком деменції, ішемічного інсульту та смерті у людей з діабетом 2 типу та ожирінням.

Президент Володимир Зеленський повідомив про нові санкційні рішення Ради національної безпеки і оборони, спрямовані на посилення тиску на Росію та її союзників.

У понеділок на погоду західної України впливатиме циклон Karlheinz, центр якого зараз над Польщею. Через нього у цьому регіоні прогнозують дощі з грозами, місцями – сильні зливи, шквали і навіть град.

Найпоширеніші в США комбіновані протизаплідні пігулки офіційно класифіковані Всесвітньою організацією охорони здоров’я як канцерогени найвищого рівня небезпеки – групи 1. До цієї ж групи входять тютюн, алкоголь і азбест.