Комітет Ради визнав корупційні ризики у закупівлі російських ядерних реакторів – Сюмар
Джерело: Вікторія Сюмар/Facebook
Комітет Верховної Ради з питань антикорупційної політики визнав наявність корупційних ризиків у законопроєкті №11146, котрий зокрема передбачає закупівлю старих російських ядерних реакторів у Болгарії, повідомила народна депутатка Вікторія Сюмар.
Сюмар наголосила, що Єврокомісія не рекомендувала Болгарії встановлювати ці реактори через ризик залежності від Росії, тоді як в Україні їхню закупівлю планують профінансувати з кредитних коштів без належного юридично-технічного обґрунтування.
Щойно наш комітет антикорупційної політики визнав таким, що містить корупційні ризики в законопроекті 11146, в який тепер засунули закупівлю старих російських ядерних реакцій в Болгарії. Які болгарам не рекомендувала встановлювати Єврокомісія через майбутню залежність від РФ, — зазначила нардепка.
За її словами, лише вартість реакторів становить 600 мільйонів євро, а загальна сума корупційної схеми перевищує мільярд доларів.
В Україні за корупційною схемою вартістю понад мільярд доларів майбутня залежність від РФ чомусь взагалі не турбує, – зазначила депутатка.
Сюмар висловила вдячність колегам за принципову позицію та друге голосування, котрим “Комітет визнав корупцію – корупцією”.
Додамо, раніше про те, що Верховна Рада України може найближчим часом розглянути законопроєкт, який передбачає придбання обладнання для добудови третього та четвертого енергоблоків Хмельницької АЕС, написав нардеп Володимир В’ятрович.
Законопроєкт № 11392, який спочатку стосувався спрощення умов ведення господарської діяльності, був суттєво змінений під час підготовки до другого читання. Комітет з питань енергетики та житлово-комунальних послуг, очолюваний нардепом від “Слуги народу” Андрієм Герусом, запропонував нову редакцію документа. Вона фактично повторює раніше відхилений парламентом законопроєкт про закупівлю ядерних реакторів.
Слідкуйте за руками. Проєкт до другого читання називається тепер “Про придбання обладнання, необхідного для будівництва енергоблоків №3 та №4 Хмельницької атомної електричної станції”. Весь текст ухваленого за основу законопроєкту 11392 комітет тупо викинув, а натомість вставив абсолютно новий текст на зовсім іншу тему, який по суті повторює скандальний законопроєкт про російські енергоблоки для ХАЕС, — написав він.
За даними В’ятровича, Головне юридичне управління Верховної Ради вказало на порушення регламенту під час зміни змісту законопроєкту. У висновку зазначено, що внесені зміни суперечать принципу рівності суб’єктів господарювання, закріпленому в Конституції та Господарському кодексі України.
Інший народний депутат Ярослав Железняк заявив, що НАБУ відкрило справу щодо розтрати 430 млн грн на будівництві нових атомних блоків. За його словами, група нардепів декілька місяців збирала факти, як кошти спрямовували на різні активності повʼязані з будівництвом блоків.
І наші енергетичні корупціонери забули, що Парламент не давав такого права. Що прямо суперечить закону. Всі ці факти та дані зібрані і передані до НАБУ. Там достатньо. Тому, бажаємо детективам НАБУ вдалого полювання, — написав Железняк.
Болгарія пропонує продати Україні реактори, які спочатку були виготовлені для АЕС “Белене”. Нині вони зберігаються на її території та не використовуються. Очікується, що добудова енергоблоків на ХАЕС допоможе зміцнити енергетичну незалежність України, особливо в умовах війни, коли понад 70% електроенергії країна отримує з атомних станцій.
Угода має як прихильників, так і критиків. Представники ядерного сектору США, зокрема Інститут ядерної енергетики (NEI), заявили про підтримку завершення будівництва Хмельницької АЕС. Водночас офіційні особи ЄС виключили можливість участі Євросоюзу у фінансуванні цієї закупівлі, а низка громадських організацій та депутатів висловлюють побоювання щодо прозорості процесу.
Раніше парламент кілька разів відмовлявся ухвалити рішення про закупівлю цих реакторів. Однак після заяви президента Володимира Зеленського, який підтримав проєкт добудови ХАЕС, можливість його схвалення зросла. Коли саме законопроєкт винесуть на голосування, поки що невідомо.
- НАЕК “Енергоатом” через свою філію “ВП “Атомпроектінжиніринг” замовив роботи з оцінки вартості будівництва енергоблоків Хмельницької атомної електростанції за майже 28 мільйонів гривень.
- Міністерство енергетики України назвало брехнею слова народного депутата Ярослава Железняка. До цього Железняк звинуватив Міненерго в тому, що “Енергоатом” планує будувати енергоблоки Хмельницької АЕС коштами українців, тобто шляхом підвищення тарифів населенню.
- Пані посол ЄС в Україні Катаріна Матернова повідомила, що Євросоюз не фінансуватиме будівництво нових енергоблоків на Хмельницькій атомній електростанції.
- Три українські атомні станції уклали угоди на зведення захисних споруд. Попри те, що Хмельницька — це найменша АЕС в Україні (має в експлуатації 2 енергоблоки), витрати на її захист сягнуть 1,7 мільярда гривень. Це найбільша сума серед усіх станцій.
- У “Прозорро” оприлюднили тендери Енергоатома на понад 450 млн грн для підготовки до будівництва на ХАЕС. Для влаштування будівельного містечка закупили конструкції на 100 млн грн: 60 споруд на 42,78 млн грн та 40 житлових будинків із меблями на 57,63 млн грн.
Американський журналіст Такер Карлсон закликав позбавляти громадянства американців, які воювали на боці України або Ізраїлю.
Триває 1236-та доба повномасштабної російсько-української війни. За цей час втрати військ РФ у живій силі (вбиті та поранені) сягли понад мільйон осіб.
Заступник директора ФБР Ден Бонжіно може подати у відставку через незгоду з позицією Міністерства юстиції США стосовно матеріалів справи засудженого за сексуальні злочини мільярдера Джеффрі Епштейна.
Міністерство юстиції США подало позов проти Каліфорнійського департаменту освіти через допуск трансгендерів до шкільних змагань у штаті.
Американські медики підтвердили смерть мешканця штату Аризона від легеневої чуми.