Українці в Чехії припинять отримувати тимчасовий захист після перемир’я чи закінчення війни

Джерело: Novinky.cz.

Міністр внутрішніх справ Чехії Віт Ракушан повідомив, що після оголошення припинення вогню або завершення війни в Україні біженці, які перебувають в Чехії, не зможуть отримати тимчасовий захист.

Віт Ракушан зазначив, що необхідно запобігти можливій другій хвилі біженців, щоб після завершення війни в Чехію не прибула велика кількість осіб, зокрема чоловіків, які прагнуть приєднатися до своїх родин, що вже перебувають у країні. Такі люди повинні будуть подавати документи на проживання, як і інші іноземці.

“Як би не закінчилася війна, ніхто не зможе сюди приїхати після її закінчення в межах інституту тимчасового захисту”, – зазначив міністр.

У разі завершення бойових дій тимчасовий захист для українських біженців у Чехії припиниться вже наступного дня. Однак вони матимуть можливість залишитися в країні ще на певний період, наприклад, на рік чи півтора. Водночас протягом цього часу їм потрібно буде перейти на стандартний режим проживання, який застосовується до інших іноземців.

Українці не зможуть подавати заяву на тимчасове проживання або політичний притулок, на відміну від людей з окупованих територій, які наразі мають таку можливість.

“За даними опитувань, близько 50% біженців кажуть, що хотіли б залишитись у Чехії. Тобто це десь приблизно двісті тисяч людей. Це ситуація, з якою ми б точно впоралися”, – сказав міністр.

Він також зазначив, що Чехія розробляє різні варіанти дій у разі припинення вогню в Україні.

“Ми разом із Польщею, яка головує в Раді Європейського Союзу, готуємо для цього документи. Ми хочемо, щоб це було завершено найближчими місяцями”, – наголосив Ракушан.

Міністр вважає, що рішення має бути ухвалене на рівні всього Євросоюзу. Прага сподівається, що попередній варіант пропозиції буде представлений під час польського головування в Раді ЄС, тобто до кінця червня.

“Такий план не підготують для вас ні Іспанія, ні Франція, ні будь-яка інша країна, яка зараз не має такої гострої проблеми, як ми”, – сказав Віт Ракушан.

У ЄС планують створити центри повернення для допомоги українцям у поверненні на Батьківщину. За даними міністра, обговорення були в Німеччині, Польщі та Австрії, такий центр створять і в Чехії.

“Вони запропонували б роботу в Україні, проживання, перспективи життя та умови, за яких люди повернуться. Водночас вони також допомагали б українцям, які вирішили залишитися тут, організовуючи їхній переїзд в іншу країну”, – зазначив Ракушан.

20 лютого німецька поліція затримала 18-річного громадянина Росії, якого підозрюють у підготовці “політично вмотивованого нападу” в Берліні.

США повідомили, що розглядають можливість припинення участі в міжнародних зусиллях щодо судового переслідування Росії вторгнення в Україну.

У п’ятницю, 21 лютого, тисячі людей вийшли на мітинги в Братиславі та інших містах Словаччини, вимагаючи відставки прем’єр-міністра Роберта Фіцо.

Франція та Естонія скликають у понеділок, 24 лютого, екстрену зустріч міністрів оборони європейських країн для обговорення посилення підтримки України.

Російські окупаційні війська на лівобережжі Херсонської області стикаються з проблемами з паливом, що ускладнює використання їхньої техніки в бойових діях, повідомляє партизанський рух “АТЕШ”.