Деталі для літаків від західних компаній, які експортували до Індії, опинились у Росії
Джерело: The Guardian
Понад сотня західних компаній, зокрема Boeing, експортували до Індії деталі для літаків, які згодом опинились у Росії.
За даними аналізу, з січня 2023 року до вересня 2024 року російські авіакомпанії та інші організації через індійських посередників отримали деталі для літаків від західних компаній на понад 50 млн доларів.
Імовірно, ці деталі перевозили у 700 окремих вантажах. Мовиться про найрізноманітніші деталі: від важливих датчиків, генераторів, гвинтів, дисплеїв до невеликих болтів та фільтрів.
Більшість російських імпортерів – цивільні авіакомпанії, зокрема Utair, яка, за даними Євросоюзу, також є оборонним підрядником. Саме Utair отримала близько 25% від загального обсягу вантажів.
При цьому немає жодних ознак, що західні компанії діяли протиправно чи що вони знали, що Індія передає деталі Росії. Прямий продаж авіаційних запчастин російським авіакомпаніям заборонено Великою Британією та ЄС, і суворо обмежений США.
Аналіз індійської митниці, проведений Investigate Europe, засвідчив, що станом на вересень 2024 року товари все ще перенаправляли з Індії до Росії. Часто це відбувалось упродовж кількох днів з моменту їх першочергового експорту.
Відтак, ймовірно, з січня 2023 року по вересень 2024 року близько десятка індійських посередників закуповували деталі у західних компаній, які у підсумку передавали Росії.
Близько 120 таких поставок було від двох британських компаній.
Фірма Step Aviation, зареєстрована на громадянина Латвії, експортувала понад 60 вантажів вартістю більш як 3 млн доларів індійській компанії Shaurya Aeronautics. Майже всі ці вантажні передали трьом російським покупцям.
У жовтні США запровадили санкції проти Shaurya Aeronautics, саме за продаж Росії деталей подвійного призначення. Водночас Велика Британія та Євросоюз не ввели санкцій проти Shaurya Aeronautics.
Компанія ASL Aerospace, яка базується у Девоні (Англія), ймовірно, надіслала близько 60 вантажів з Великої Британії та США чотирьом індійським фірмам. Ці вантажі невдовзі перенаправили до Росії.
За даними митниці, ASL Aerospace відправила вантаж індійській фірмі Agrim Aviation Private Ltd, який прибув туди у вересні. Вже 1 листопада Agrim опинився під санкціями США “за ймовірну переадресацію американської продукції у російську авіаційну промисловість”. Велика Британія та ЄС санкцій проти Agrim не запровадили.
Експерт з дотримання санкцій Девід Танненбаум розповів, що Захід націлився на фірми-посередники у Туреччині, Казахстані, Таджикистані, Туркменістані та Узбекистані, тоді як Індія опинилась за межами уваги.
За даними митниці, з 2023 року аерокосмічний гігант США Boeing надіслав до Індії не менш як 80 вантажів, які у підсумку повністю чи частково реекспортували до Росії.
Більшість цих постачань – деталі для кріплень, клапани, паливні герметики та акумулятори – здійснювались через індійську фірму Ascend Aviation.
30 жовтня США застосували економічні санкції щодо компанії та її двох директорів за участь у схемах ухилення від санкцій. ЄС та Велика Британія санкцій не вводили.
Немає свідчень, що після вересня 2024 року Boeing продовжив торгувати з цією індійською фірмою.
Дані митниці також свідчать, що компанія Airbus Satair надіслала 12 вантажів тій самій індійській фірмі з вересня 2023 року по травень 2024 року. Всі ці вантажі згодом передали російським компаніям, зокрема державному “Аерофлоту”.
В Індії заявили, що не вважають реекспорт західних деталей Росії порушенням місцевих законів, але запевнили, що попередять фірми про наслідки порушень експортного контролю Заходу.
- Експорт нафти з головного тихоокеанського термінала Росії залишається стабільним, оскільки вантажовідправники і трейдери працюють в обхід нових санкцій США.
- Країни “Великої сімки” розглядають можливість додаткового посилення санкцій щодо російської нафти, повідомляє Bloomberg, посилаючись на проєкт доручення, підготовлений для міністрів фінансів G7.
Косатки, одні з найрозумніших морських істот, виявили дивну й досі не пояснену поведінку – вони приносять людям “подарунки” у вигляді їжі. Про це розповів морський біолог Джаред Тауерс, який зафіксував кілька подібних випадків у прибережних водах Канади.
Президент Володимир Зеленський заявив, що очікує наступного тижня розблокування закону про множинне громадянство – за його словами, він готовий підписати документ одразу після цього.
Акторка Кортні Кокс, відома за роллю Моніки в серіалі “Друзі”, опублікувала у соцмережах відео, в якому з гумором показала серію своїх “нікому не потрібних селфі”. У ролику – не глянцеві знімки, а кадри з алергією, почервонінням, прищами та моментами з повсякденного життя.
Міністр закордонних справ Росії Сергій Лавров зустрівся з лідером Північної Кореї Кім Чен Ином у прибережному місті Вонсан. Під час зустрічі він охарактеризував стосунки між країнами як “непереможне бойове братерство”, повідомило МЗС Росії.
Компанія Google додала до свого додатка Gemini AI функцію, яка дозволяє створювати відео зі статичних зображень. Тепер користувачі, які мають платну підписку, можуть завантажити фото, додати текстовий опис – і отримати 8-секундне відео. Інструмент працює на базі генератора Veo 3 і вже встиг стати популярним серед тих, хто хоче анімувати старі світлини, вигадати фантастичні сцени або змонтувати короткі візуальні історії з кількох частин.