24 лютого: яке сьогодні свято, іменини, традиції, прикмети
Джерело: Букви
24 лютого відзначається Міжнародний день ненависті до коріандру, Всесвітній день бармена та День народження лотереї. За церковним календарем – перше і друге віднайдення голови Івана Хрестителя.
Міжнародний день ненависті до коріандру. Його вигадали люди, які не люблять коріандр (кінзу) через його специфічний смак і запах. Причина неприязні до цієї рослини має генетичне підґрунтя. Дослідження показали, що у деяких людей є генетична мутація, через яку вони сприймають смак коріандру як мильний або неприємний. Це пов’язано з чутливістю до альдегідів – хімічних сполук, що містяться у кінзі.
Всесвітній день бармена. Ця дата вибрана не випадково — вона збігається з Днем святого Аманда, покровителя виноробів, пивоварів і, відповідно, барменів. Перші бари з’явилися ще в Середньовіччі, а з розвитком міської культури барменство стало не лише ремеслом, а й мистецтвом.
День народження лотереї. Перша відома лотерея була проведена ще в Стародавньому Китаї приблизно 205–187 роки до н.е. – вона допомагала фінансувати будівництво Великої китайської стіни. В Європі лотереї з’явилися в Середньовіччі. 1446 року в Брюгге (сучасна Бельгія) відбулася одна з перших задокументованих лотерей.
У різних країнах світу сьогодні відзначають:
- Іран – День інженера
- Естонія – День незалежності
- Мексика – День прапора
- Америка – Національний день чипсів Тортилья
- Ісландія – День булочки з повидлом
- Парагвай – День жінки
- Таїланд – День художника
Цього дня у світі:
- 1457 — перша писемна згадка про село Репинне, Хустського району Закарпатської області, Україна
- 1466 — в Брюгге (Бельгія) відбулась перша з відомих лотерей, організатором якої була вдова фламандського художника Яна ван Ейка.
- 1525 — Битва при Павії між найманими арміями Франції та імперії Габсбургів, що вважається першою битвою Нового часу.
- 1582 — Григорій XIII підписує папську буллу Inter gravissimas, за якою реформовано юліанський календар і введено новий, який пізніше отримав назву григоріанського.
- 1656 — первосвященики Російської православної церкви повеліли хреститися трьома пальцями, проклявши “двоперстне хрещення”.
- 1768 — Росія і Польща уклали у Варшаві договір з так званого дисидентського питання. Визнаючи католицьку релігію панівною в Польщі, Варшавський договір надавав дисидентам, тобто православним і протестантам, свободу віросповідання і повністю урівнював їх у цивільних справах з католиками. Росія на цих умовах гарантувала недоторканність території Польщі і непорушність її державного ладу.
- 1824 — уряд Її Величності королеви Великої Британії оголосив війну Бірмі.
- 1807 — Папа Римський Пій VII підписав буллу In universalis Ecclesiae regimine, якою було відновлено Галицьку митрополію, затверджено першого митрополита Антонія Ангеловича та визнано за ним права, рівні правам київських митрополитів.
- 1881 — розпочалось спорудження Панамського каналу.
- 1887 — Париж і Брюссель стали першими столицями держав, які були об’єднані телефонним зв’язком.
- 1918 — проголошена незалежність Естонії.
- 1919 — уряди України і Польщі підписують угоду про перемир’я.
- 1920 — в Мюнхені відбувся перший публічний виступ активістів NSDAP.
- 1938 — з’явилася у продажу зубна щітка зі щетиною з нейлону.
- 1942 — почала мовлення радіостанція “Голос Америки” (німецькою мовою).
- 1946 — Хуан Перон переміг на виборах президента Аргентини.
- 1955 — в Багдаді підписано договір (Багдадський пакт) між Іраком і Туреччиною, до якого згодом приєднались Велика Британія, Іран та Пакистан.
- 1961 — урочисте відкриття аеропорту Орлі у Парижі.
- 1972 — аварія на радянському атомному підводному човні К-19.
- 1985 — відбулись останні вибори у Верховні Ради союзних і автономних республік СРСР, а також у місцеві Ради народних депутатів.
- 1991 — війна в Перській затоці: багатонаціональні війська, на чолі з НАТО розпочали наземний наступ в Іраку і Кувейті.
- 1992 — Україна встановила дипломатичні відносини з Республікою Бангладеш.
- 1999 — Латвія стала повноправним членом СОТ.
- 2008 — Фідель Кастро офіційно подав у відставку з поста голови уряду Куби.
- 2011 — київське “Динамо” у себе вдома, на стадіоні “Динамо” імені Валерія Лобановського, перемогло «Бешикташ» з рахунком 4:0, цим самим пройшовши до 1/8 фіналу Ліга Європи УЄФА.
- 2022 — початок повномасштабної війни (відкритого воєнного вторгнення) Російської Федерації (за підтримки Білорусі) проти України.
Яке сьогодні церковне свято:
24 лютого в церковному календарі – перше і друге віднайдення голови Івана Хрестителя. Це свято присвячене обретінню голови святого Івана Предтечі, яка була знайдена двічі. Перше віднайдення відбулося у IV столітті. Голова Івана Хрестителя була знайдена в Іерусалимі і повернута в Іерусалимський храм. Друге віднайдення сталося у V столітті. Голова святого була знайдена в Константинополі (сучасний Стамбул) і також повернута в храм.
Прикмети:
- Почути грім — буде сильний вітер
- Проліски вже зацвіли — весна прийшла, зими більше не буде
- Співають дрозди — весна буде ранньою
- На даху довгі бурульки до пізньої весни
Традиції:
- Цього дня наші предки дуже піклувалися про домашню худобу, прибирали в хліві, давали тваринам частування.
Іменини сьогодні святкують:
Іван, Іларіон.
- Букви повідомляли про свята, іменини, традиції, прикмети 23 лютого.
Чеське видання Reflex до третіх роковин повномасштабного вторгнення Росії опублікувало обкладинку з президентом України Володимиром Зеленським.
Європейський Союз ухвалив 16-й пакет санкцій проти Російської Федерації на третю річницю повномасштабної війни.
У селищі Решетилівка Полтавської області 22 лютого зникла дворічна дівчинка. За день правоохоронці знайшли дитину без ознак життя в одному з приміщень на подвір’ї її дому. Дівчинку було вбито. Причетного до вчинення особливо тяжкого злочину затримано.
Понад 460 американських художників, танцівників і поетів підписали відкритий лист до Національного фонду мистецтв (НФМ), просячи відхилити нові вимоги до заявок на отримання грантів, прийнятих НФМ цього місяця відповідно до останнього виконавчого указу президента США Дональда Трампа.
Триває 1097-ма доба повномасштабної російсько-української війни. За цей час втрати військ РФ у живій силі (вбиті та поранені) сягли 868 тисяч осіб.