WWF-Україна: Масштабні санітарні рубки посилюють корумпованість у лісовій сфері
Джерело: Михайло Богомаз у коментарі Еспресо
Національне агентство з питань запобігання корупції спільно з WWF-Україна, Спеціалізованою екологічною прокуратурою Офісу Генерального прокурора та Базельським інститутом управління представили дослідження про корупційні ризики у лісовій сфері України. У ньому визначено 12 ключових загроз, серед яких масштабні санітарні рубки, низька прозорість продажу деревини та слабкий контроль за вирубками.
За офіційними даними, кожне друге дерево в Україні заготовляється через так звані “санітарні рубки”. Ця практика часто використовується для заготівлі деревини у лісах, не призначених для експлуатації, особливо у Карпатах. Як зазначає керівник практики “Ліси” WWF-Україна Михайло Богомаз, саме через такі рубки Україна неодноразово потрапляла у міжнародні скандали.
У Карпатах значна частина санітарних рубок є суцільними, що за своїми наслідками можуть бути навіть гіршими за промислові вирубки. У природоохоронних та високогірних лісах ці заходи часто позбавлені сенсу, оскільки ці ліси не призначені для заготівлі деревини, – наголосив Богомаз.
Попри високу зарегульованість процесу, якість документації щодо санітарних рубок часто залишає бажати кращого. Дуже часто у документах відрізняються причини, показники. У природоохоронних лісах (національних парках, регіональних ландшафтних парках, заказниках) дуже часто зазначаються причини для рубок, які вже майже як 5 років заборонені. Наприклад дерева, на стовбурах яких ростуть гриби.
Так, при перевірці в полі, особливо в природоохоронних лісах, фіксується велика кількість порушень — прибираються повалені дерева, призначаються під рубку дерева з дуплами чи похилені сухостійні дерева.
За даними дослідження, лісове господарство входить до трійки найбільш корумпованих сфер в Україні, поступаючись лише митниці та публічним закупівлям.
Ключовими висновками звіту інститутів держави та громадянського суспільства є:
– Низький рівень прозорості у продажах деревини, що є ключовою перешкодою на шляху реформування сфери управління лісовим господарством.
– Надмірна дискреція та неналежний зовнішній контроль створюють можливості для корупції.
– Поточні реформи не розв’язували проблему конфлікту інтересів, яка існує між інституціями в лісовому секторі.
– Формальність адміністративних процесів у сфері лісового господарства створює можливості для корупції.
– Обмеження нагляду та перевірок, введені через воєнний стан, послаблюють наявні механізми контролю у секторі.
– Масштабні санітарні рубки створюють можливості для зловживань.
Дослідження про корупційні ризики можна прочитати за покликанням.
- За матеріалами ДБР на Прикарпатті судитимуть керівництво лісгоспу, яке роками незаконно рубало деревину на заповідній території.
- Раніше ми повідомляли, що Господарський суд Закарпатської області ухвалив рішення про стягнення з філії “Свалявське лісове господарство” ДСГП “Ліси України” 422 тисячі грн відшкодування за порушення законодавства про охорону довкілля.
- Співробітники СБУ та НАБУ викрили депутата Миргородської міськради у Полтавській області, який вимагав з фермера майже 67 тисяч доларів за вирішення “земельного питання”.
Міністр транспорту Росії Роман Старовойт, як повідомляється, вкоротив собі віку після звільнення з посади президентом РФ Володимиром Путіним. Звільнення могло бути пов’язане з провалом відомства під час української операції “Павутина” – масштабної дронової атаки в червні, яка продемонструвала вразливість тилових районів Росії.
Розпочалася 1231-ша доба широкомасштабної збройної агресії Російської Федерації проти України. Загалом, протягом минулої доби зафіксовано 188 бойових зіткнень.
У Росії змінили закон, який регулює військову службу: тепер до лав армії можна призивати не лише іноземців, але й осіб без громадянства. Відповідні поправки до законів “Про оборону” та “Про військовий обов’язок і військову службу” схвалили Держдума та Рада Федерації. Закон підписав президент РФ Володимир Путін, і він вже офіційно оприлюднений.
У понеділок, 8 липня, на Київщині очікується справжнє літо – денна температура сягатиме до +34 градусів. За даними Укргідрометцентру, вночі опадів не буде, але вдень місцями можливі короткочасні дощі з грозами. Вітер південний і південно-західний, 7–12 м/с.
Росія активно розвиває використання безпілотників на фронті, зокрема через Центр передових безпілотних технологій “Рубікон”, який, за оцінками аналітиків, стає ключовим елементом нової стратегії Міноборони РФ.