Суд ЄС частково зняв санкції з доньки російського олігарха Токарева

Джерело: постанова суду ЄС

Суд Європейського союзу у Люксембурзі частково скасував санкції проти Маї Токарєвої, доньки колишнього співробітника ФСБ РФ та президента ПАТ “Транснефть” Миколи Токарєва.

У вересні 2023 року суд уже задовольнив позов Токарєвої щодо санкцій, запроваджених у 2022 та 2023 роках, тоді як обмеження, запроваджені у березні 2024 року, залишалися чинними. Водночас постанова від 26 лютого 2025 року поширюється саме на не скасовані раніше санкції. Втім, деякі обмеження, зокрема пов’язані з фінансовими активами та поїздками, можуть залишатися в силі, залежно від конкретного формулювання судового рішення.

Батько Маї Токарєвої, Микола Токарєв — давній знайомий глави РФ Володимира Путіна ще з часів КДБ. Його компанія “Транснефть” є одним із ключових спонсорів російської влади, а також, за даними розслідувачів, причетна до фінансування розкішного палацу під Геленджиком, який пов’язують із Путіним.

Через наближеність до Кремля Токарєва внесли у санкційні списки Канади, США, Великої Британії, ЄС, Швейцарії, Австралії, Японії, Нової Зеландії та України. Санкції проти нього запровадили ще в лютому 2022 року після початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну.

Згідно з інформацією ЗМІ, Токарєва має медичну освіту та володіла 24% акцій фармацевтичного холдингу “ФармЕко”. Також у 2014 році, через три місяці після запровадження санкцій проти “Транснефти”, вона отримала паспорт Кіпру.

Рішення суду викликало обурення серед європейських політиків, адже Токарєва продовжує отримувати вигоду від статків, накопичених її батьком завдяки зв’язкам із Кремлем.

  • Вищий антикорупційний суд ухвалив рішення на користь Міністерства юстиції і конфіскував активи російського олігарха Алішера Усманова та його ділових партнерів – родини Скоч та Володимира Стрешинського.
  • Міністерство юстиції подало позов до Вищого антикорупційного суду щодо конфіскації активів російського олігарха Михайла Фрідмана і його партнерів Петра Авена та Андрія Косогова.
  • З початку повномасштабного вторгнення РФ Україна конфіскувала щонайменше 15 млрд грн російських активів. Зокрема мова про майно російських олігархів Дерипаски, Ротенберга, Гінера, Шелкова, Євтушенкова, активи зрадників та пособників росіян Богуслаєва, Балицького, Сальдо, Януковича та ще десятків підсанкційних осіб.
  • Суд Європейського союзу у Люксембурзі відхилив позов російського мільярдера Олега Дерипаски стосовно зняття санкцій ЄС.

Президент США Дональд Трамп вперше планує передати Україні зброю, використовуючи президентські повноваження, якими активно користувався його попередник – Джо Байден, інформують обізнані джерела.

10 липня президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн у Римі оголосила про підписання нового пакету угод на €2,3 млрд з міжнародними та двосторонніми публічними фінансовими установами для підтримки відновлення України, що підтверджує непохитну відданість ЄС відбудові України та її європейському майбутньому.

Міністр оборони Великої Британії Джон Гілі, коментуючи ініціативу створення Коаліції охочих, підтвердив, що Лондон готовий направити свої війська до України для підтримки потенційного припинення вогню з Росією. 

Згідно з доповіддю Моніторингової місії ООН з прав людини, у червні в Україні загинули 232 цивільних, що стало найвищим рівнем за останні три роки. Ще 1343 дістали поранення. 

Вищий антикорупційний суд обрав запобіжний захід Дмитру Пархісенку — помічнику народного депутата від “Слуги народу” Геннадія Касая, члена оборонного комітету ВР. Його підозрюють у причетності до схеми з постачання непридатних шин для потреб ЗСУ, що завдала збитків державі на понад 27 млн грн.