Медіаспільнота закликала скасувати обмеження на виїзд журналістів – звернення

Джерело: ІМІ

Українські журналісти та медійники висловили занепокоєння рішенням Міністерства культури та стратегічних комунікацій про призупинення видачі дозволів на виїзд за кордон представникам ЗМІ.

Раніше стало відомо, що Мінкульт тимчасово припинить видавати листи з дозволом виїзду за кордон журналістам та митцям. Видача припиниться з 3 березня. Як повідомили у міністерстві, через прогалини у законодавстві чимало чоловіків призовного віку, яким дозволили виїхати за кордон на певний термін часу, не повернулись до України.

Своєю чергою, учасники Медіаруху вважають це рішення загрозою для свободи слова та журналістської діяльності, оскільки воно створює перешкоди для висвітлення міжнародних подій і підриває репутацію професії.

Журналісти наголошують, що українські медійники три роки сумлінно виконують свою роботу, зокрема на передовій та за кордоном, а також активно підтримують Україну в інформаційній війні. Водночас у суспільстві поширюються необґрунтовані твердження про масове ухилення журналістів від мобілізації, що, за даними Медіаруху, не відповідає дійсності.

Рішення МКСК створює серйозні ризики для української журналістики і підриває її спроможність ефективно працювати. Зокрема, порушується нормальна робота журналістів, які висвітлюють міжнародні події, та дискредитується вся професія журналіста, оскільки застосовується безпідставний колективний осуд, — мовиться у зверненні.

Медіаспільнота вимагає від МКСК:

  • Скасувати рішення про призупинення видачі листів для виїзду за кордон журналістам. Якщо є окремі випадки порушень, їх мають розглядати компетентні правоохоронні органи. Запровадження масових обмежень для всієї професії не є виходом з цієї ситуації.
  • Залучати експертну раду при МКСК до ухвалення рішень щодо виїзду журналістів.
  • Забезпечити прозорість прийняття рішень і надати обґрунтування для обмеження виїзду всіх журналістів.
  • Утриматись від створення додаткових бюрократичних перепон для роботи журналістів.
  • Сприяти роботі українських медіа.

Журналісти також закликають владу до конструктивного діалогу, щоб не послаблювати позиції України на міжнародному рівні.

Додамо, за словами міністра культури та стратегічних комунікацій України Миколи Точицького, кожен п’ятий культурний діяч, який виїжджає за кордон із дозволом міністерства, не повертається.

  • У 2024 році громадяни України перетнули кордон 30,11 мільйона разів. Водночас 2% осіб, які виїхали за кордон, не повернулися назад — це близько півмільйона громадян.
  • Минулого року Міністерство молоді та спорту України оприлюднило список спортсменів, які не повернулися після закінчення терміну їх дозволу на виїзд за кордон.
  • Троє артистів Львівської опери після гастролей у Фінляндії не повернулись до України.

Президент США Дональд Трамп вперше планує передати Україні зброю, використовуючи президентські повноваження, якими активно користувався його попередник – Джо Байден, інформують обізнані джерела.

10 липня президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн у Римі оголосила про підписання нового пакету угод на €2,3 млрд з міжнародними та двосторонніми публічними фінансовими установами для підтримки відновлення України, що підтверджує непохитну відданість ЄС відбудові України та її європейському майбутньому.

Міністр оборони Великої Британії Джон Гілі, коментуючи ініціативу створення Коаліції охочих, підтвердив, що Лондон готовий направити свої війська до України для підтримки потенційного припинення вогню з Росією. 

Згідно з доповіддю Моніторингової місії ООН з прав людини, у червні в Україні загинули 232 цивільних, що стало найвищим рівнем за останні три роки. Ще 1343 дістали поранення. 

Вищий антикорупційний суд обрав запобіжний захід Дмитру Пархісенку — помічнику народного депутата від “Слуги народу” Геннадія Касая, члена оборонного комітету ВР. Його підозрюють у причетності до схеми з постачання непридатних шин для потреб ЗСУ, що завдала збитків державі на понад 27 млн грн.