Злоякісна нормалізація на прикладі з Україною: як інформаційний тиск підриває реальність
Джерело: Тетяна Трощинська/Facebook
Українська журналістка Тетяна Трощинська зауважила, що інформаційний тиск є не менш руйнівним, ніж фізичне насильство. Брехня, маніпуляції та газлайтинг можуть мати системний характер, знищуючи суспільну довіру та викривляючи сприйняття реальності. Саме такий метод тиску, вважає журналістка, зараз застосовується проти України.
Відомий американський психіатр Роберт Джей Ліфтон використовував термін “виправлення мислення” для опису технологій промивання мізків, якими послуговуються тоталітарні режими та секти. Цей механізм полягає у примушенні особи до відмови від своїх уявлень про світ і прийняття викривленої реальності. За словами Трощинської, саме такий підхід нині застосовує команда Дональда Трампа щодо України, – так само як і раніше Росія.
Технологія “виправлення мислення” має чітку мету: посіяти сумніви, змусити відчувати провину та створити враження, що опір агресії безглуздий.
Ми точно знаємо, хто почав війну. Ми точно знаємо, що опір працює. Ми точно знаємо, що агресора неможливо втихомирити, – наголошує Трощинська. Однак через інформаційний тиск ці очевидні факти намагаються піддати сумніву.
У такий спосіб руйнується фундаментальне сприйняття реальності. Коли ключові інформаційні джерела постійно транслюють тези про невідворотність поразки, людина поступово починає в це вірити.
Катастрофа сталася не в Овальному кабінеті. Катастрофа стається кожної секунди, коли підривається реальність у нашому мозку, – пише Трощинська.
Ще один вислів Ліфтона, що влучно описує нинішню ситуацію: “злоякісна нормалізація”. Вона працює за принципом: якщо тобі постійно кажуть, що ти слабкий, нездатний, приречений на поразку, рано чи пізно це стає частиною твоєї внутрішньої реальності.
Цей метод спрямований на соціальний контроль через страх і підрив довіри до власних сил.
Нашу реальність привласнюють інші, і це те, що з нами вже почали робити, – наголошує журналістка. Такий тиск змушує людей відчувати безпорадність і відмовлятися від активного спротиву.
Трощинська акцентує, що єдиний спосіб боротьби з інформаційним тиском – не піддаватися йому, зберігати критичне мислення та не дозволяти викривляти власне уявлення про світ.
Ми прагнемо правди. Тому ми не можемо підтримувати етос, побудований на брехні і газлайтингу, – пише вона.
Завдання кожного, додає, “не дозволяти маніпуляторам переписувати реальність і позбавляти суспільство впевненості у власних силах”. Це – ключ до інформаційної стійкості та збереження гідності перед обличчям зовнішнього тиску.
- Британський мільярдер та філантроп Річард Бренсон нагадав про зобов’язання США, Великої Британії та Росії щодо гарантій безпеки України після її добровільної відмови від ядерної зброї у 1994 році. Він звинуватив Вашингтон у фактичному потуранні агресії Росії та закликав європейські країни діяти рішуче для захисту суверенітету України.
- Віцепрезидент Сполучених Штатів Джей Ді Венс заявив, що Україні потрібно “сідати за стіл переговорів” для відновлення військових постачань.
- У Кремлі зреагували на повідомлення ЗМІ про те, що адміністрація Дональда Трампа зупинила надання військової допомоги Україні.
- В Європі почали реагувати на повідомлення ЗМІ про те, що адміністрація Дональда Трампа зупинила надання всієї військової допомоги Україні.
У Закарпатській області у 38 людей виявили гостру кишкову інфекцію внаслідок вживання води з водоспаду Шипіт для пиття і приготування їжі.
Президент США Дональд Трамп заявив, що до його приходу до влади Америка була на межі падіння. У зв’язку з цим, він хоче, щоб його запам’ятали як людину, яка врятувала Сполучені Штати.
За оцінками аналітиків, російські комбіновані атаками дронами і ракетами спрямовані на підрив морального духу українців.
13 липня відзначається Всесвітній день рому, Міжнародний день головоломки та Всесвітній день року. За церковним календарем вшановують пам’ять святого преподобного Стефана Савваїта.
За даними синоптиків у неділю, 13 липня, частину країни очікує негода.