Єврокомісія повторно відтермінувала оголошення плану щодо відмови від газу РФ
Джерело: Reuters
Єврокомісія вдруге відклала презентацію дорожньої карти на повну відмову від російських енергоресурсів до 2027 року. Нова затримка з оголошенням плану відбулася на тлі повідомлень про спроби США відновити трубопровідні постачання газу з Росії до Німеччини.
Спершу дорожню карту планувалося представити у лютому, однак згодом презентацію перенесли на 26 березня. Тепер вона зовсім зникла з графіка засідань, нова дата презентації невідома.
Євросоюз поставив собі за мету повністю відмовитися від імпорту російського викопного палива до 2027 року після російського повномасштабного вторгнення в Україну в лютому 2022 року. У листопаді минулого року новий єврокомісар з енергетики Дан Йоргенсен заявив, що представить покроковий план досягнення цієї мети в перші 100 днів своєї роботи.
Після початку війни проти України ЄС швидко відмовився від російського вугілля. Росія намагалася переорієнтуватися на постачання до Китаю, але на початок нинішнього року галузь опинилася в глибокій кризі. Ембарго на імпорт сирої нафти запровадили у грудні 2022 року, а нафтопродуктів – у лютому 2023 року.
Постачання газу, які перед війною становили 41% від сукупного газового імпорту ЄС, впали до 14% у другому кварталі 2023 року. До третього кварталу 2024 року російська частка зросла до 20% насамперед внаслідок збільшення закупівель зрідженого природного газу (ЗПГ). Але з січня для прокачування трубопровідного газу до Європи залишилася лише одна лінія із п’яти через те, що Україна відмовилася продовжувати контракт на транзит палива через свою територію.
Деякі країни закликають ЄС заборонити постачання ЗПГ, інші – Угорщина та Словаччина – виступають за продовження роботи з “Газпромом” та повернення його продукції на європейський ринок. У Німеччині у низці промислових компаній, насамперед на сході країни, почали сподіватися, що можливе мирне врегулювання в Україні дозволить відновити постачання з Росії. Це могло б сприяти зниженню високих цін на електроенергію та підтримало виробників добрив.
- Прем’єр-міністр Угорщини Віктор Орбан повідомив, що Європейський Союз пообіцяв йому, що у найближчі пів року Україна відновить транзит російського газу.
- Посадовці Євросоюзу обговорюють ймовірність відновлення закупівлі російського газу. Деякі члени блоку вважають, що це може допомогти завершити російсько-українську війну.
- Кожні пів року Європейський Союз продовжує санкції проти РФ за повномасштабне вторгнення проти України. Лише нещодавно їх продовжили до кінця липня 2025 року, навіть попри першочерговий спротив Угорщини та Словаччини.
The Weatherman Foundation – це благодійний фонд, створений американкою Елізабет Везермен та її чоловіком Ендрю Данканом невдовзі після початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну. Президенткою Фонду його Меган Моббс. Меган – донька генерала армії США, радника президента Трампа Кіта Келлога. Для неї головне не титули, а вибір, коли Росія напала на Україну, подружжя вирішило діяти і заснувало фонд на честь батька, який у молодості був військовим кореспондентом і знав, що таке війна зсередини.
На одному з пляжів на заході Ірландії подружжя Кейт і Джон Гей натрапило на пляшку з посланням, яка пропливла майже 3 тисячі кілометрів через Атлантичний океан. У ній була записка від пари закоханих – Аніти Моран та Бреда Сквайрса – яку вони залишили ще у 2012 році після побачення на канадському острові Белл.
Останні події в Польщі, пов’язані з демонтажем українських символів та ігноруванням проявів ксенофобії, засвідчують тривожну тенденцію: польська держава не дає належної відповіді на зростання антиукраїнських настроїв. Про це пише польський журналіст і публіцист Міхал Ольшевський у своїй колонці для “Gazeta Wyborcza”.
У Держдумі Росії готуються до розгляду законопроєкту, який дозволить притягати до кримінальної відповідальності “іноагентів” після першого ж порушення закону – без попереднього адміністративного покарання. Про це повідомив спікер Держдуми В’ячеслав Володін у своєму Telegram-каналі.
Платформа McHire, яку McDonald’s використовує для прийому на роботу нових співробітників, виявилася вразливою до елементарного злому. Двоє незалежних дослідників кібербезпеки – Ієн Керролл і Сем Каррі – з’ясували, що до внутрішньої системи, яка обробляє заявки кандидатів, можна було увійти, просто ввівши логін і пароль “123456”.