47 держав МАГАТЕ закликали Росію покинути ЗАЕС

Джерело: заява МАГАТЕ

Держави-члени МАГАТЕ підтвердили свою рішучу підтримку суверенітету та територіальної цілісності України та засудили незаконне захоплення Росією ЗАЕС, а також російські атаки на об’єкти ядерної інфраструктури України.

У своїй заяві держави закликали Російську Федерацію негайно припинити будь-які військові дії, які ставлять під загрозу ядерну безпеку України та всього регіону.

Присутність Росії на Запорізькій АЕС порушує “сім незамінних принципів ядерної безпеки та захищеності в умовах збройного конфлікту”, що призвело до технічної деградації станції та створює серйозні загрози для безпеки й захищеності у ширшому регіоні, – зазначили у заяві.

Заява звертає увагу на постійні загрози ядерній безпеці, що виникають унаслідок російської військової агресії. Йдеться про російські атаки на критичну енергетичну інфраструктуру України, зокрема електропідстанції, які забезпечують стабільне електропостачання українських АЕС.

Заява згадує нещодавній удар російського дрона по Чорнобильській АЕС, що спричинив пожежу на Новому безпечному конфайнменті – об’єкті, який накриває зруйнований четвертий енергоблок ЧАЕС.

Держави-члени МАГАТЕ підкреслили важливість діяльності Агентства щодо моніторингу ядерної безпеки в Україні та закликали міжнародну спільноту до подальшої підтримки України. У заяві наголошується на необхідності продовження фізичної присутності експертів МАГАТЕ на ЗАЕС та інших ядерних об’єктах України, а також забезпечення безперешкодного доступу Агентства для незалежного моніторингу ситуації.

У цьому контексті висловлюється занепокоєння щодо останньої ротації експертів МАГАТЕ з ЗАЕС. Заява наголошує на винятковості цієї ситуації та засуджує дії Росії, які цілеспрямовано перешкоджають роботі МАГАТЕ в Україні та створюють безпрецедентний тиск на персонал Агентства у середовищі підвищеного ризику. Заява закликає всі держави-члени МАГАТЕ підтримувати авторитет, незалежність і неупередженість Агентства.

На початку березня виїзд експертів МАГАТЕ з ЗАЕС відбувся за маршрутом, який не був погоджений з українською стороною. Україна розглядає дії МАГАТЕ як гуманітарну евакуацію в умовах загрози життю та здоров’ю людей, які є співробітниками Агентства. Зазначена ситуація є результатом російського шантажу та системних спроб нав’язати міжнародним організаціям незаконні та суперечливі механізми діяльності на тимчасово окупованих територіях.

  • Міністерство закордонних справ засудило порушення низкою співробітників МАГАТЕ суверенітету та територіальної цілісності України внаслідок російського шантажу та системних спроб нав’язати міжнародним організаціям незаконні та суперечливі механізми діяльності на тимчасово окупованих територіях.
  • Міжнародне агентство з атомної енергії (МАГАТЕ) було змушене відкласти ротацію своєї місії на окупованій Запорізькій АЕС через відсутність гарантій безпеки з боку Росії.
  • 10 грудня російські війська дроном атакували місію МАГАТЕ, котра прямувала на тимчасово окуповану Запорізьку АЕС, повідомив президент Володимир Зеленський.

Голова Центру протидії корупції Віталій Шабунін заявив, що президент Володимир Зеленський “робить перші, але впевнені кроки” до авторитарної моделі влади, заснованої на зловживанні повноваженнями та вибірковому переслідуванні опонентів.

10 липня українська військова розвідка зафіксувала ще один доказ воєнних злочинів, скоєних армією РФ. ГУР МО оприлюднило аудіоперехоплення наказу одного з командирів 155-ї окремої бригади морської піхоти тихоокеанського флоту РФ, у якому той закликає до звірств щодо українських військовополонених: “Голову отрезать, на пики посадить, выкинуть нах..й”.

Українські військові заявили, що помстилися російським операторам безпілотників, які вбили однорічну дитину на Херсонщині.

Внаслідок масованого російського обстрілу в Чернівцях 12 липня загинула завідувачка аптеки Діана Кравченко.

11 липня над Києвом помітили цивільний літак. З’ясувалось, що це вантажний літак Антонов Ан-124-100 “Руслан”, що вперше з 2022 року пролетів над Україною і прямував у Лейпциг, Німеччина.