Експерти оприлюднили план зупинки вогню в Україні
Джерело: GCSP
Група експертів Женевського центру політики безпеки вперше оприлюднила 31-сторінковий документ, в якому детально розглядаються технічні аспекти того, як можна контролювати та забезпечити припинення вогню вздовж лінії фронту у понад 1200 км на російсько-українській війні.
Документ привернув увагу газети The New York Times. Сам документ розповсюдили ще в лютому через конфіденційний канал на регулярних зустрічах у Женеві між американськими, російськими та українськими експертами з питань зовнішньої політики, близькими до своїх урядів.
Документ, фінансований швейцарським урядом через Женевський центр, є одним з найдетальніших шаблонів припинення вогню в російсько-українській війні, який передбачає перехід від теоретичних варіантів до конкретних практичних рішень.
Одна з найбільших операцій з моніторингу припинення вогню в історії буде проведена дуже швидко, водночас досі не було жодного планування того, як це виглядатиме, — пояснив призначення документа один з його авторів, експерт з європейської безпеки Волтер Кемп.
Згідно з опублікованими матеріалами, зокрема, пропонується створити буферну зону шириною не менше 10 км для розділення двох воюючих армій та виділити 5000 цивільних осіб і поліціянтів для її патрулювання. У документі також стверджується, що для реалізації безпеки цих спостерігачів може знадобитися близько 10 000 іноземних військових. Спостерігачі повинні звітувати про дотримання режиму припинення вогню та про те, чи відведено важке озброєння на погоджену відстань від буферної зони. Очікується, що місія діятиме за мандатом Організації Об’єднаних Націй.
Крім того, документ передбачає роботу міжнародних спостерігачів зі спільною комісією, до складу якої увійдуть російські та українські військові. Через цю комісію обидві сторони могли б притягати одна одну до відповідальності та домовлятися про розв’язання супутніх питань, таких як звільнення полонених, розмінування та створення цивільних коридорів через буферну зону.
Це буде безпрецедентно складна проблема. Однією з причин є те, що протяжність окупованої Росією території — приблизно в п’ять разів більша, ніж демілітаризована зона між КНДР та Південною Кореєю. Інша причина полягає у складності та різноманітті озброєнь, що є в обох воюючих сторін.
За словами Томаса Гремінгера, директора Женевського центру політики безпеки, серед експертів, які брали участь у підготовці документа, були співробітники міжнародних організацій та колишні військові командири з досвідом миротворчої діяльності. Всі вони діяли на правах анонімності.
Нам довелося бути дуже стриманими, — акцентував Гремінгер, уточнивши, що організував “конфіденційні дискусії” між експертами з питань зовнішньої політики з України, Росії, США та європейських країн.
За його словами, учасники цих зустрічей діяли “в особистій якості”, хоча передбачається, що їх попередньо поінформують уряди їхніх країн, а потім проведуть дебрифінг. Згідно з його словами, початковою метою зустрічей, які розпочалися ще в 2022 році, було “створення каналу зв’язку” з Москвою, і що до підготовки 31-сторінкового документа також обговорювались сценарії припинення вогню або врегулювання військових дій.
Багато з експертів сходяться на думці, що найбільшою складністю у реалізації пропозицій щодо сталого припинення вогню є позиція глави Кремля Володимира Путіна. Вони висловлюють скептицизм щодо готовності президента РФ погодитися на припинення вогню та дотримуватись його умов.
Російські офіційні особи майже з самого початку війни запевняли, що у нього немає намірів вдиратися в Україну. І жодна місія моніторингу не зможе стримати російського президента, якщо він вирішить розпочати нове вторгнення в Україну, — пише NYT.
Так, Яніс Клюге, експерт з Росії з Інституту міжнародної безпеки (SWP) у Берліні, коментуючи ймовірний розвиток подій, заявив газеті, що “небезпечно займати свій розум ілюзією” потенційно неминучого припинення вогню.
Я не думаю, що Росія погодиться на щось, де Україна залишатиметься незалежною і суверенною, навіть на території, яку вона контролює, — додав він.
- Очільник Головного управління розвідки Міноборони України (ГУР МОУ) Кирило Буданов вважає, що цьогоріч є ймовірність припинення вогню між Україною та РФ.
- Президент США Дональд Трамп прокоментував зустріч представників США та Росії у Саудівській Аравії. Зокрема він заявив, що не заперечує проти розміщення в Україні миротворчих сил європейських країн, як пропонували лідери Франції та Великої Британії.
- Європейський банк реконструкції та розвитку прогнозує, що у випадку припинення вогню економіка України у 2026 році зросте на 5%.
Президент США Дональд Трамп вперше планує передати Україні зброю, використовуючи президентські повноваження, якими активно користувався його попередник – Джо Байден, інформують обізнані джерела.
10 липня президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн у Римі оголосила про підписання нового пакету угод на €2,3 млрд з міжнародними та двосторонніми публічними фінансовими установами для підтримки відновлення України, що підтверджує непохитну відданість ЄС відбудові України та її європейському майбутньому.
Міністр оборони Великої Британії Джон Гілі, коментуючи ініціативу створення Коаліції охочих, підтвердив, що Лондон готовий направити свої війська до України для підтримки потенційного припинення вогню з Росією.
Згідно з доповіддю Моніторингової місії ООН з прав людини, у червні в Україні загинули 232 цивільних, що стало найвищим рівнем за останні три роки. Ще 1343 дістали поранення.
Вищий антикорупційний суд обрав запобіжний захід Дмитру Пархісенку — помічнику народного депутата від “Слуги народу” Геннадія Касая, члена оборонного комітету ВР. Його підозрюють у причетності до схеми з постачання непридатних шин для потреб ЗСУ, що завдала збитків державі на понад 27 млн грн.