Лайливі слова допомагають легше переносити біль – дослідження

Джерело: The Washington Post

Результати дослідження засвідчили, що використання лайливих слів допомагає легше переносити біль та робить людину фізично сильнішою.

У 2009 році психолог Річард Стівенс з Університету Кіла, Велика Британія, провів експеримент, в якому учасникам запропонували тримати руку в крижаній воді, повторюючи або лайливе слово, або нейтральне. З’ясувалося що ті, хто лаявся, змогли витримати холод значно довше і відчували менше болю.

Наступний експеримент провели у 2017 році. Дослідники вирішили з’ясувати, чи працює такий ефект у різних мовах, тому провели тест серед носіїв англійської та японської мов. Оскільки в Японії лайка менш поширена, очікувалося, що її використання не матиме такого ж ефекту. Проте результати засвідчили, що японці, які використовували лайливі слова, також краще переносили біль.

Подібний ефект підтвердили й інші дослідження. Відтак, у 2020 році Стівенс разом із психологинею Оллі Робертсон вивчав, чи важливо, яке саме слово використовує людина. Вони порівняли вплив справжньої лайки з вигаданими словами. Виявилося, що лайливі слова справді допомагають переносити біль, тоді як вигадані — ні.

За словами фахівців, лайка може допомагати не лише під час фізичних травм, але й у ситуаціях емоційного стресу.

“Коли людину щось засмучує, у мозку активуються ті самі області, що й під час фізичного болю. Тому лайка може полегшувати не тільки фізичний біль, але й емоційні переживання — наприклад, почуття відторгнення чи соціальної ізоляції”, — зазначила Оллі Робертсон, дослідниця у сфері психології, яка працює в Оксфордському університеті.

Останні дослідження засвідчили, що використання лайливих слів може також допомогти при фізичних навантаженнях.

В одному з експериментів 2018 року учасникам запропонували виконати тест на силову витривалість на велосипеді. Ті, хто використовував лайливі слова продемонстрували кращі результати.

Спершу вчені припускали, що лайка збільшує частоту серцевих скорочень і викид адреналіну, що допомагає мʼязам працювати ефективніше. Але дослідження не підтвердили цього — зміни пульсу та інших фізіологічних показників були мінімальними.

Тепер дослідники вважають що лайка допомагає розслабитися психологічно та зняти обмеження, які ми самі накладаємо. Це так званий “ефект розгальмування” — коли людина перестає стримувати себе, вона стає більш витривалою і сильною.

Адміністрація Дональда Трампа на початку 2025 року звернулася до українського уряду з проханням прийняти невизначену кількість депортованих зі США громадян інших країн. Про це свідчать документи, з якими ознайомилось видання.

Європейський Союз та Програма розвитку ООН в Україні завершили проєкт EU4UASchools: Build Back Better, спрямований на відновлення освітньої інфраструктури у постраждалих від війни регіонах. 

Влада Литви, Латвії та Польщі відмовилася пропустити через свій повітряний простір літаки, якими планували дістатися до Москви президент Сербії Александар Вучич та прем’єр-міністр Словаччини Роберт Фіцо. Політики мали взяти участь у параді 9 травня.

Частка тих, хто позитивно ставиться до формату національного телемарафону “Єдині новини”, знизилась із 45% у 2022-му до 17% у 2024 році.

Ввечері 6 травня Індія атакувала Пакистан. У двох прикордонних районах індійського Кашміру чути інтенсивні обстріли та гучні вибухи.