У Фінляндії російського неонациста засудили до довічного ув’язнення

Джерело: Yle

У Фінляндії окружний суд Гельсінкі засудив росіянина Яна Петровського, співзасновника російського нацистського угруповання “Русич”, до довічного ув’язнення за чотири воєнні злочини, які той скоїв в Україні.

Звинувачення вимагало довічного ув’язнення за п’ять воєнних злочинів. Суд відхилив одне звинувачення в тому, що Петровський, який був заступником командира “Русича”, керував бійцями угруповання, коли вони організували засідку на українських військових.

Усі звинувачення Петровський заперечував.

Як російський неонацист опинився у Фінляндії

Петровського затримали у Фінляндії у серпні 2023 року. Тоді влада України направила запит Фінляндії щодо екстрадиції Петровського. Однією з причин відмови в екстрадиції до України стали неналежні умови утримання в українських в’язницях, мовиться у рішенні суду Фінляндії, оскільки раніше Європейський суд з прав людини визнав, що вони порушують 3 ст. Конвенції з прав людини. На думку фінського суду, в Україні Петровському загрожує ставлення, яке принизить його гідність.

Ян Петровський народився 1987 року в Росії. 2004 року його мати вийшла заміж за громадянина Норвегії, і вся родина перебралася до Осло. Петровський періодично приїжджав до Росії, де познайомився з колишнім десантником та націоналістом Олександром Мільчаковим, з яким вирушив воювати на Донбас у 2014 році.

У вересні 2014 року, в день початку чергового перемир’я, угруповання “Русич” спільно з сепаратистами влаштували засідку, виставивши жовто-блакитний прапор, та розбили колону батальйону “Айдар”. Загалом тоді загинуло понад 40 українських бійців. Мільчаков та Петровський виклали у мережу фото на тлі мертвих тіл. Згодом один із них відкрито розповів, як найманці відрізали деяким українцям вуха. Також на щоці одного з поранених бійців “Айдара”, Івана Ісика, котрий згодом помер у лікарні, вони вирізали коловрат.

У 2016 році Петровського позбавили посвідки на проживання в Норвегії та депортували до Росії. Він змінив ім’я на Воїслав Торден. У 2023 році його дружина отримала дозвіл на навчання у Фінляндії, і його як члена сім’ї теж пустили в країну і дали посвідку.

Петровський воював проти України і після повномасштабного вторгнення Росії. Восени 2022 року він, Мільчаков та саме угруповання “Русич” потрапили під санкції США за “особливу жорстокість”, виявлену під час боїв на Харківщині.

Президент Володимир Зеленський заявив, що очікує наступного тижня розблокування закону про множинне громадянство – за його словами, він готовий підписати документ одразу після цього.

Акторка Кортні Кокс, відома за роллю Моніки в серіалі “Друзі”, опублікувала у соцмережах відео, в якому з гумором показала серію своїх “нікому не потрібних селфі”. У ролику – не глянцеві знімки, а кадри з алергією, почервонінням, прищами та моментами з повсякденного життя.

Міністр закордонних справ Росії Сергій Лавров зустрівся з лідером Північної Кореї Кім Чен Ином у прибережному місті Вонсан. Під час зустрічі він охарактеризував стосунки між країнами як “непереможне бойове братерство”, повідомило МЗС Росії.

Компанія Google додала до свого додатка Gemini AI функцію, яка дозволяє створювати відео зі статичних зображень. Тепер користувачі, які мають платну підписку, можуть завантажити фото, додати текстовий опис – і отримати 8-секундне відео. Інструмент працює на базі генератора Veo 3 і вже встиг стати популярним серед тих, хто хоче анімувати старі світлини, вигадати фантастичні сцени або змонтувати короткі візуальні історії з кількох частин.

26-річна туристка з Німеччини Кароліна Вілґа провела майже два тижні в самотньому виживанні в західноавстралійському плоскогір’ї. Її знайшли випадково – на узбіччі ґрунтової дороги, за 24 кілометри від покинутого авто, без взуття, знесилену, зневоднену й обліплену слідами від укусів комах. Поліція каже – це щастя, що вона взагалі вижила.