Канада планує приєднатися до оборонної програми ЄС – NYT

Джерело: The New York Times

Канада веде переговори з Європейським Союзом щодо приєднання до нової оборонної ініціативи блоку, котра дозволить країні виробляти європейську військову техніку, включно з винищувачами Saab Gripen, на своїх підприємствах. Цей крок розширить можливості канадського військово-промислового комплексу та допоможе зменшити залежність від США.

Після перемоги Дональда Трампа на виборах та загострення відносин з Вашингтоном, Канада активізувала співпрацю з Європою. Новообраний прем’єр-міністр Марк Карні зробив своїм першим закордонним візитом Париж і Лондон, наголосивши, що Канада — “найбільш проєвропейська серед неєвропейських країн”.

Два джерела, знайомі з перебігом переговорів, підтверджують, що нині обговорюється механізм інтеграції Канади у нову оборонну програму ЄС. План передбачає створення альтернативи американським військовим технологіям і зменшення домінування США у цій сфері.

Очікується, що Канада зможе постачати до 35% комплектуючих для європейських військових проєктів, а у разі додаткової угоди – ще більше. Це відкриє доступ до ринку ЄС та зменшить залежність від США — нині головного імпортера канадської військової продукції.

Канада традиційно покладалася на США у військовій сфері, однак через політичні ризики, пов’язані з Дональдом Трампом, уряд шукає нові стратегічні партнерства. Тим більше, що Канада досі не виконує вимогу НАТО щодо витрат на оборону (лише 1,3% ВВП замість 2%), хоча планує досягти цього рівня до 2030 року.

Тим часом Європейська комісія вже офіційно згадала Канаду як потенційного партнера у своїх планах щодо оборонного виробництва. Президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн обговорила цей напрямок із Марком Карні під час їхньої розмови у неділю.

За словами джерел, переговори ще тривають, офіційні контракти поки не підписані. Однак, у разі досягнення угоди, Канада може стати першою країною за межами ЄС, котра отримає доступ до європейської військової програми, закріплюючи її роль у новій геополітичній реальності.

Федеральний апеляційний суд США у Вашингтоні відхилив угоду про визнання вини Халіда Шейха Мохаммеда — головного обвинуваченого в організації терактів 11 вересня 2001 року.

Співробітники Служби безпеки України під час проведення спецоперації ліквідували агентів російських спецслужб, які за завданням ФСБ РФ здійснили убивство полковника СБУ в Києві.

Американський журналіст Такер Карлсон закликав позбавляти громадянства американців, які воювали на боці України або Ізраїлю.

Триває 1236-та доба повномасштабної російсько-української війни. За цей час втрати військ РФ у живій силі (вбиті та поранені) сягли понад мільйон осіб.

Заступник директора ФБР Ден Бонжіно може подати у відставку через незгоду з позицією Міністерства юстиції США стосовно матеріалів справи засудженого за сексуальні злочини мільярдера Джеффрі Епштейна.