ІМІ закликає президента підписати закон про відкритість комітетів Верховної Ради
Джерело: Інститут Масової Інформації
Інститут масової інформації закликає президента України Володимира Зеленського підписати закон №11321, який передбачає відкритість комітетів Верховної Ради та посилює гарантії для журналістів.
Повідомляється, що 20 березня 2025 року минає два місяці відтоді, як закон №11321 передали на підпис президенту.
Закон передбачає:
- трансляцію засідань комітетів Верховної Ради;
- можливість доступу, в тому числі онлайн, на засідання комітетів Верховної Ради журналістів та представників громадянського суспільства;
- завчасне (за 24 години) публічне інформування про час проведення засідання та питання, які планує розглянути комітет на вебсайтах комітетів.
В ІМІ зазначили, що зволікання з підписанням цього закону має негативні наслідки.
Наприклад, 5 березня правоохоронний комітет Верховної Ради ухвалив у закритому режимі правки до законопроєкту № 10311, які можуть призвести до надмірного застосування сили проти цивільного населення.
Раніше лише завдяки нардепам – членам цього ж комітету стало відомо, що в засіданні комітету після незаконного виїзду за кордон брав участь та голосував народний депутат Артем Дмитрук, який отримав підозру в кримінальній справі та оголошений у міжнародний розшук.
В ІМІ зазначили, що відеозаписи засідань комітетів є важливим джерелом інформації про діяльність народних депутатів. Наприклад, завдяки нещодавній публікації відео із засідання Комітету з питань регламенту та депутатської етики стало відомо, що народний депутат Нестор Шуфрич, якого підозрюють у державній зраді, надсилає звернення із СІЗО. У своєму зверненні він просив зареєструвати законопроєкт про захист прав національних меншин.
Крім того, завдяки публікації відеозаписів засідань Комітету екологічної політики Верховної Ради стало відомо про ще одного нардепа-втікача від групи “Довіра” Сергія Шахова, який понад рік перебуває в розшуку, але продовжує брати участь у засіданнях комітету та голосувати.
Згідно з аналізом Руху ЧЕСНО, дев’ять комітетів взагалі не публікують відео своїх засідань, а ще дев’ять роблять це лише частково.
Зазначається, що закон отримав позитивну оцінку від Ради Європи та міжнародних організацій, що займаються захистом прав журналістів.
В ІМІ додали, що у разі непідписання законопроєкту це може бути сприйняте як бажання Офісу президента безпосередньо приховувати інформацію про роботу над законопроєктами у Верховній Раді
- У листопаді 2024 року, фахівці Інституту масової інформації закликали Верховну Раду повернути прямі трансляції пленарних засідань, перериваючи їх лише під час повітряних тривог. Експерти наголошують, що чинні обмеження непрозорі й підривають громадський контроль за діяльністю парламенту.
The Weatherman Foundation – це благодійний фонд, створений американкою Елізабет Везермен та її чоловіком Ендрю Данканом невдовзі після початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну. Президенткою Фонду його Меган Моббс. Меган – донька генерала армії США, радника президента Трампа Кіта Келлога. Для неї головне не титули, а вибір, коли Росія напала на Україну, подружжя вирішило діяти і заснувало фонд на честь батька, який у молодості був військовим кореспондентом і знав, що таке війна зсередини.
На одному з пляжів на заході Ірландії подружжя Кейт і Джон Гей натрапило на пляшку з посланням, яка пропливла майже 3 тисячі кілометрів через Атлантичний океан. У ній була записка від пари закоханих – Аніти Моран та Бреда Сквайрса – яку вони залишили ще у 2012 році після побачення на канадському острові Белл.
Останні події в Польщі, пов’язані з демонтажем українських символів та ігноруванням проявів ксенофобії, засвідчують тривожну тенденцію: польська держава не дає належної відповіді на зростання антиукраїнських настроїв. Про це пише польський журналіст і публіцист Міхал Ольшевський у своїй колонці для “Gazeta Wyborcza”.
У Держдумі Росії готуються до розгляду законопроєкту, який дозволить притягати до кримінальної відповідальності “іноагентів” після першого ж порушення закону – без попереднього адміністративного покарання. Про це повідомив спікер Держдуми В’ячеслав Володін у своєму Telegram-каналі.
Платформа McHire, яку McDonald’s використовує для прийому на роботу нових співробітників, виявилася вразливою до елементарного злому. Двоє незалежних дослідників кібербезпеки – Ієн Керролл і Сем Каррі – з’ясували, що до внутрішньої системи, яка обробляє заявки кандидатів, можна було увійти, просто ввівши логін і пароль “123456”.