Лідери ЄС погодили залучення $800 млрд на оборону

Джерело: пресслужба ЄС

24 березня президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн заявила, що Європа вступила в епоху переозброєння та готова значно збільшити фінансування оборони. Вона презентувала план ReArm Europe, котрий передбачає мобілізацію понад 800 мільярдів євро для зміцнення безпеки та підтримки України.

Фон дер Ляєн наголосила, що загрози для Європи є реальними, і країни ЄС мають діяти рішуче та швидко.

Основні заходи плану включають:

Розширення державного фінансування оборони – запропоновано активувати спеціальну норму бюджету ЄС, що дозволить країнам збільшити оборонні витрати без порушення фінансових правил. Це може створити додатковий ресурс у 650 млрд євро за чотири роки.

Запуск нового оборонного фонду – надання країнам-членам ЄС кредитів на 150 млрд євро для спільних закупівель військової техніки, зокрема систем ППО, артилерії, дронів, кіберзахисту та військової мобільності.

Використання бюджету ЄС – спрямування додаткових коштів на оборонні проєкти через європейські фонди та інвестиційні програми.

Мобілізація приватного капіталу – залучення інвестицій через Європейський інвестиційний банк та інші фінансові механізми.

Фон дер Ляєн наголосила, що цей пакет дозволить не лише зміцнити оборону ЄС, а й посилити підтримку України.

Додамо, 17 лютого, після зустрічі в Парижі, Генеральний секретар Марк Рютте повідомив, що країни ЄС висловили готовність реалізувати безпекові гарантії Україні. Однак, додав глава НАТО, слід обговорити всі деталі.

Зауважимо, лідери європейських країн планують відправити в Україну 25-30 тисяч своїх військових для забезпечення потенційного мирної угоди з Росією. За даними джерел, цей контингент виконуватиме роль “стримуючої сили”.

Армійців не розміщуватимуть безпосередньо на лінії зіткнення, однак вони будуть готові втрутитись, якщо Росія спробує відновити війну. Крім того, Європа зможе перекинути підкріплення з країн, сили яких ще не перебуватимуть в Україні, якщо миротворцям буде потрібно швидко збільшити чисельність та переміститись на поле бою.

Наразі найбільший вклад в контингент — 10 тисяч військових — готова зробити Франція, повідомили два джерела. Прем’єр-міністр Великої Британії Кір Стармер також заявляв про готовність відправити війська в Україну для контролю за виконанням мирної угоди. Хоча він не назвав точну кількість, зауважив, що це необхідно для реалізації безпеки всієї Європи, аби завершення війни не стало “тимчасовою паузою” перед новим нападом Путіна.

Франція та Велика Британія, як єдині ядерні держави Європи, є лідерами в обговореннях, в яких беруть участь низка країн, зокрема Польща, Нідерланди, Німеччина та держави Північної Європи і Балтії.

Раніше стало відомо, що союзники вважають, що розміщення в Україні 200 тисяч західних миротворців, до чого закликав президент Володимир Зеленський у Давосі, не є реалістичним сценарієм. Це “набагато більше, ніж кількість солдатів, котрі брали участь у висадці союзників у Нормандії під час Другої світової війни”, пише видання.

Наразі українські посадовці вважають здійсненним введення 40-50 тисяч іноземних солдатів, котрі б брали участь у реалізації безпеки вздовж лінії фронту завдовжки 1000 км.

Європейські країни нині проводять детальні переговори стосовно відправлення військового контингенту до України у разі припинення чи замороження війни з Росією. За словами співрозмовників агентства, мінімальна чисельність такої місії оцінюється у 40 тисяч військових. Разом з тим, панує думка, що для захисту України від повторення російської агресії потрібно 100 тисяч військових, підтвердив представник європейських служб безпеки.

27 березня 2025 року Повітряні Сили Збройних Сил України успішно завдали удару по прикордонному пункту пропуску “Погар”, розташований у Случовській Брянської області РФ.

Останні три дні противник здійснює понад 200 штурмових атак щодоби.

США наполягають на укладенні масштабної угоди, що передбачає контроль над критично важливими мінеральними та енергетичними ресурсами України. Водночас документ не містить жодних гарантій безпеки для Києва, повідомляє Financial Times, посилаючись на проєкт угоди, переданий Україні.

З 27 березня на Миколаївщині правоохоронці посилюють заходи безпеки через зростання загроз. Запроваджують посилений контроль на блокпостах, у публічних місцях, під час масових заходів, металодетектори, перевірка транспорту, патрулювання територій з метою виявлення підозрілих осіб, предметів біля відділків поліції, а також додаткові етапи перевірки.

Нідерланди прискорять виділення обіцяних 3,5 мільярда євро ($3,78 мільярда) обіцяної фінансової підтримки України.